KÜRT AÇILIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? “MİLLİ BİRLİK PROJESİ”

Ağustos 14, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

KÜRT AÇILIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Erdoğan “demokratik açılım” projesinin tüm Türkiye’yi kapsadığından bahsederken de süreci yeniden adlandırıldı. Sürecin Türkiye’nin tümünü kapsadığını kaydeden Erdoğan “Biz bunu aynı zamanda ‘Milli Birlik Projesi’ diyoruz” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratik
açılım sürecinde kararlı olduklarını belirterek, “Görüyorum ki Türkiye genelinde de gerçekten akademisyenlerde olsun, yazarçizer takımında olsun, halkımızda olsun, siyasi partilerin diğerlerinde, sivil toplum örgütlerinde de olumlu
yaklaşımlar görüyoruz. Temennim odur ki bir mutabakat zeminini oluşturur ve bu
işi kararlı bir şekilde sürdürürüz” dedi.

AK Parti’nin 8. kuruluş yıl dönümü nedeniyle parti genel merkezinin teras katında resepsiyon verildi.

Başbakan Erdoğan, konukları teras girişinde karşılayarak tebrikleri kabul etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, demokratik açılım konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, “Arkadaşımıza
(İçişleri Bakanı Beşir Atalay) verilmiş olan red cevabı var” dedi.

Erdoğan, muhalefet partilerinden genel başkan düzeyinde randevu talep edilmediğinin söylendiğinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu: “Buna koordinatör tayin ettik ve bir koordinatör olarak bu yürütülüyor.

Yani bu işin koordinatörü İçişleri Bakanı. Bütün bilgiler, her şey onda toplanmış vaziyette. O gidip bilgileri verecek. Ben şimdi işi koordine eden değilim ki.

Koordine eden arkadaşım biliyor. Bu beyefendiler (Baykal ve Bahçeli) hep genel başkanlarla mı görüşüyorlar. Bütün görüşmeleri onlarla mı yapıyorlar. Benim karşıma hep genel başkanlar mı geliyor. Ben bu ülkede bütün insanlarıyla rahatlıkla görüşüyorum. Burada kalkıp da böyle bu tür şeyleri arama gayreti içerisine girmek bahaneden başka bir şey değildir. İşin koordinatörü bu.

Şu anda da bu ülkenin İçişleri Bakanı ve mesela DTP olayı ile mukayese ettiler. DTP’nin bizden daha önce istemiş olduğu malum bir randevusu vardı. Bu randevuya da bir tarafta verilmese de olur derken bir tarafta verildiği zaman da geçerlidir talebimiz bakidir gibi bir ifade vardı. Biz de süreç başlayınca böyle davet edelim dedik. Davetimizi yaptık. Bu davetle de güzel bir görüşme geçti aramızda.

Bununla ilgili şeyleri de zaten kısa ve özet olarak Ahmet Türk Bey de açıkladı biz de açıkladık. Biz, siyasi partilerin hepsinin bu sürece katılımda bulunmasından yanayız. Şu an itibariyle de yanındayız. Bizim için değişen bir şey yok, ama randevu vermeyeceklerse bile CHP’nin 1989’da mıydı malum bir raporu vardı. Bu çalışmayı yürüten arkadaşlar bunları da masaya yatırıyorlar zaten.”

-“YIL SONUNU BULAMAYIZ, O KADAR RAHAT DEĞİLİZ”

Başbakan Erdoğan, CHP ve MHP’nin demokratik açılım sürecine destek vermemeyi sürdürmeleri durumunda tavırlarının ne olacağı yönündeki bir soruya,
“Biz yolumuza devam edeceğiz canım” yanıtını verdi.

Demokratik açılım konusundaki adımların ne zaman açıklanacağı konusundaki bir soru üzerine Erdoğan, fazla bir süre öngörmediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, “Şu anda arkadaşlar çalışmayı yürütüyorlar. Yılsonunu falan bulamayız, o kadar rahat değiliz” dedi.

Erdoğan, demokratik açılım sürecinin yeni yasama döneminde açıklanıp açıklanmayacağı sorusuna da, “İnşallah” yanıtını verdi.

Demokratik açılım paketinde Anayasa değişiklikleri olup olmayacağının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “O tür şeyler de var, ama biz tabii mümkün olduğunca kolayı seçeceğiz.

Mümkün olduğunca birinci derecede tabii, kısa, orta, uzun derken uygulanabilirden işe başlayacağız. Engeller olmayacak çünkü her şey biliyorsunuz kanunlar ve Anayasa değişikliğiyle olmuyor, ama uygulanabilirliği olanlar neyse bunlardan işe başlamamız lazım. Onun için de tabii kısa ve uzun vadede çalışmaları sağ olsun İçişleri Bakanımız yürütüyor.

Onlar çalışmaları bitirdikten sonra oturacağız beraberce zamanı, zemini koşacağız. Bunun için içeriğe giremiyoruz, girmiyoruz, ama tabii bazen spekülatif haberler çıkıyor. Bunları da doğru bulmuyoruz, çünkü bunlar istismara zemin hazırlayan şeyler. İstismara da fırsat vermiyoruz, istemiyoruz, ama biz bunda iktidar partisi olarak kararlıyız.

Görüyorum ki Türkiye genelinde de gerçekten akademisyenlerde olsun, yazarçizer takımında olsun, halkımızda olsun, siyasi partilerin diğerlerinde, sivil toplum örgütlerinde de olumlu yaklaşımlar görüyoruz. Temennim odur ki bir mutabakat zeminini oluşturur ve bu işi kararlı bir şekilde sürdürürüz.

GAZETEVATAN.COM

  • Netinial Internet

Yorumlar

“KÜRT AÇILIMI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? “MİLLİ BİRLİK PROJESİ”” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. dadaloglu dedi ki:

    Dikkatlarimizi gundeme bilincli olarak getirilen olaylarla dagitmayalim, Turkiyede ki tum oyunlar tum olaylar bir butunun parcasidir, asgari ucretten tutun PKK ya kadar ne var ne yok hepsi tek bir oyunun degisik perdeleridir.bu olaylari tek tek incelemeye calisirsak konunun ozunden sapmis detaylar arasinda bogulmus oluruz( simdi icinde oldugumuz durum gibi )
    bu oyunun ismi BOP tur. israilin siyonistlerin 2000 senelik projelerinin son asamalaridir. nasil ki PKK bu alcakca projenin sadece bir usagi,piyonu ise siyasetcilerinde hemen hemen hepsi ayni projenin amelesi, usagi hizmetkaridirlar. APO nun imralidan emirler vermesini hazmedemeyenler nedense turkiye millet meclisinde oturan farkli partilerden milletvekili olmus APO zihniyetli usaklari bizzat kendi oylariyla o meclise soktugunu bir turlu goremiyor fark edemiyor yada etmek istemiyor. bugun Barzani alcaginin kalkipta Turkiye buyuk millet meclisinde 76 tane milletvekilim var demesini biraz dusunmek lazim, besiktas galatasaray fenerbahce maclarinda yanlis calinan bir hakem dudugune gosterdigi tepkiyi Yillardir demokrasiyi bir Truva ati gibi kullananlara gostermeyen bir halk BOP usaklarinin usagini olmayi hak ediyor. PKK ve yandaslarina kizmiyorum, cunki onlar zaten kendi elleriyle kendi sonunu hazirliyorlar,,fransizi ingilizi tarihte ermenileri bize karsi kiskirtmisti, ermenileri kullandilar isleri bitince pacavra gibi kaldirip attilar,,aynisi PKK ve yandaslarininda basina gelecek. Nasil ki saddami da zamaninda irana karsi kullanip sonra isi bitince ipe cektilerse APO kopegi zamani geldigi zaman simdi canagindan yal yedigi siyonist israil tarafindan ipe cekilecek. Kurt olupta buyuk kurdistan hayaliyle sarhos olan ama yahudi olmayanlarin vay haline derim,,,o zaman demokratik acilimi anyayi konyayi gorurler. iraktaki kurt yahudiler simdiden israile yerlestiriliyor ama musluman kurtleri adam yerine koyan bile yok..onlar onumuzdeki yillarda patlayacak olan kiyametin ortasinda birakilacaklar,,ve zaten simdiden saddam zamanini ozlemeye basladilar bile. bunu nicin anlatiyorum? oyun ayni,cografyalar farkli, yeterki dunyaya biraz bakip ibret almasini bilelim.
    herkese sunu soyluyorum,,benim kurt acilimim budur,,,Siyonizme esseklik yapip sirtinizda tasimayin, oyunlara gelmeyin, Turkiye yeterince buyuk herkese yeter , muhim olan adam gibi yasamasini bilmek, kurt turk laz su bu olmak onemli degil muhim olan vatandas olmaktir,,vatandaslik ise YONETILEN DEGIL YONETEN OLMAKTIR,,,ilk once kendi ellerimizle oy verdigimiz siyonizm usaklarinin gemlerini cekelim dizginlemesini yonetmesini bilelim. gerisi kendiliginden gelecektir, YONETILEN DEGIL YONETEN OL,

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari