KÜRT AÇILIMI ORTA DOĞU PLANI – Binali EFE (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı)

Eylül 1, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

KÜRT AÇILIMI ORTA DOĞU PLANI – Binali EFE (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı)

ABD başkanı her kim olursa olsun, Baba Bush’ un yarım kalan Orta Doğu Projesinin ilk ayağı olan Irak Operasyonunu, Amerikan güç odaklarının, ön görmüş oldukları Siyasal, Sosyal, Finansal ve Ulusal çıkarlarını garanti altına almadan bitirmesi ve askeri birlikleri geri çekmesi düşünülemez. Çünkü buna Amerikan çıkar sistemi müsaade etmez.

Bu böyle olunca da bölgede bir takım manevralar yapmak, yeni taktikler geliştirmek, zaman ve zemin kollamak, bunun içinde Kürt Açılımı gibi bir takım ülkeler arası taktikleri devreye sokmak, “karışıklık ve ihtiyaç” olgusunu gündemde tutmak mecburiyetindedir.

Onun, oradaki varlığını meşru zemine oturtma çabalarının sürmeye devam etmesi kaçınılmazdır. Çünkü bu Amerika’nın çıkarlarının gereğidir.

Türkiye gibi önemli bir Devletin güney doğu bölgesini güçlendirerek Kürtlere şirin görünmesi sadece bir taktiktir, İslam ve Türk dünyasındaki yeraltı ve yer üstü kaynaklarını ve enerji akımlarını hava, deniz ve karadan, ABD ve AB’ye güvenli ulaşımını sağlamak asıl amaçlarıdır.

Kürt açılımı kamuoyuna paylaşılmadan önce Türkiye’deki tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine bu konuyla ilgili bilgi verilip görüş ve düşünceleri alınması daha uygun olurdu.

Hükümet yetkilileri Kürt açılımı muhalefet partilileri köşeye sıkıştırmak ve Kürt halkı önünde zor duruma bıraktırılmak için hazırladıkları bir tuzak gibidir.

Hükümetin ‘demokratik açılım’ çalışmalarını başlatmasının ardından birbirlerine ağır bir dille saldıran ve neredeyse hiçbir konuda anlaşma sağlayamayan siyasi partiler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un dünkü çıkışının ardından ilk kez uzlaşma eğilimine girme lütfünde bulundular.

Başbuğ’un mesajındaki ‘ordu görevinin başında’ vurgusunu sahiplenirken, muhalefet, askerin ‘üniter yapı ve dil’ konusundaki ifadelerini öne çıkarma çabasında birleşti.

Asırlardır komşuluk yaptığımız kız alıp verdiğimiz Türkiye’nin her bölgesinde iş kuran çalışan çalıştıran üretime katkı sağlayan oturduğu yeri vatanı olarak bilen düne kadar ayrı gayrı bilmeyen Kürt ve Türk ayırımı yapmayan bu insanlar ne oldu ki bu hale geldiler?

Yıllardır Ülkemizde yaşayan azınlıklar yok sayılarak yasalar çiğnenmiş haklar gasp edilmiş eşit Yurttaşlık istemleri görmezlikten gelinmiş evrensel insan hakları çiğnenmiş ve Ülkemizin bu hale gelmesi sağlanmıştır.

TC Anayasanın 10.maddesi derki dil, ırk renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç din, mezhep ve benzeri sebeplerden ayırım gözetilmeksizin herkes kanun önünde eşittir, Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir.

Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanımaz Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.

Yıllardır Azınlıkların Anayasal haklar verilmemiş olmaması Ülkemizin bu hale gelmesine sebep olmuştur.

Asıl mesele; Devlet Babanın yıllardır ülkemizde azınlıkları önemsemeden vatandaşını iktidar uğruna kutuplara ayırarak sağ, sol, Alevi, Sünni, Kürt, Türk derken bu hale getirdiği, ve bu fikirde ısrara devam edeceğe benziyor olmasıdır.

Türkünde Kürtünde derdi insan gibi yaşamanın ötesinde başka bir şey değildir. Tek derdi işi ve aşıdır. Bunların sağlanmasıyla ne milliyetçilik ne de ayrımcılık kalır. Zaten bu olgulara ihtiyaç bile olmaz.

Anadolu toprağının suyunu içip ekmeğini yiyen havasını soluyan bu insanların kıymetini bilmek, Evrensel insan haklarına saygılı olmak, adaletli olmak, çeşitli kültürleri kucaklamak Pirimiz Hacı Bektaş Veli’nin baktığı gibi bir nazarla yetmiş iki Millete bakmak, Ayırım yapmamak gelecekte kardeş gibi yaşamanın teminatıdır.

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KÜRT AÇILIMI ORTA DOĞU PLANI – Binali EFE (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şube Başkanı)” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. Mehmet Selsan dedi ki:

  Başkanımızı Kemer yerel sitelerinde görmek çok güzel.
  Ne demiş Pirimiz.
  Bir olalım, iri olalım, diri olalım.
  Saygılarımla…

 2. SEVGİ TUNA dedi ki:

  BİNALİ BEYİN DERNEK BAŞKANIMIZ OLMASI BİZLERE ŞEVK GETİRDİ.
  TANITIM VE PROJELERİMİZ HIZLANDI. DAHA ÇOK TANINIR VE ONUN GÜLEN YÜZÜ SAYESİNDE DAHA ÇOK SEVİLİR OLDUK.
  SEVGİ BENİM ADIM, BİZLERİN İSE YAŞAM FELSEFESİDİR.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari