LİSELER NEDEN DÖRT YIL

Nisan 22, 2010 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

LİSELER NEDEN DÖRT YIL

Temel eğitim sekiz yıla çıktı, bu gerekliydi ve iyi de oldu. Bilhassa Doğu-Güneydoğu’da yaygın olan çocuk yaş evliliklerini irdelerken görmüştük ki, ilköğretimin sekiz yıla çıkması bu anlamda iyi bir adımdı. Devamında ortaöğretimin zorunlu hale gelmesi çocuk yaş evliliklerini önleyecekti ama bu zorunluluk henüz Türkiye’de yok.

Lise bitirmek zorunlu hale gelsin diye düşünülürken üç yıl olan lise eğitimi dört yıla çıkarıldı. Dört yıllık lise mezunları, 2010 Haziranında ikinci kez verilecek. İki sene öncesine kadar normal liseler üç yıl, Fen ve Anadolu Liseleri dört yıl idi. Dört olmasının nedeni, sınavla öğrenci alan bu liselerde İngilizce Hazırlık sınıfının okutulmasıydı. Tüm liseler dört yıl olunca Anadolu Liselerindeki hazırlık sınıfları kaldırıldı, İngilizce eğitimi birinci sınıf ağırlıklı olarak diğer sınıflarda okutulmak üzere müfredata yayıldı. Planı programı çok da detaylı düşünülmeden geçilen bu sistem bir anda Anadolu Liselerinin öğrencilerini zorladı.

Hazırlık uygulamasından vazgeçmeyen bazı özel okullar ve kolejlerde lise süreci beş yıl oldu. Oku, oku bitmez. Sanki tıp eğitimi yapıyor çocuklar. Bitinceye kadar bıkkınlık yaratan bir lise süreci.

Liselerdeki dört veya beş yıllık sürecin uzunluğunu bir kenara bırakalım, son sınıfta, yani normal şartlardaki dördüncü sınıfta ne kadar eğitim aldıklarına bakalım. Üç yıllık eğitim müfredatını dört yıla yayarsanız bir yerlerde boşluk olacaktır. Nihayetinde o boşluk son sınıfta ortaya çıkıyor. Bunu en iyi görenlerden birisi Milli Eğitim kadroları olmalı. Dört yıllık liselerde dördüncü sınıf sanki üniversiteye hazırlık için konmuş gibi bir manzara var ortada.

Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanlığı zamanında getirilen bu sistemle ilgili, hatırladığım kadarıyla bir yerlerde şöyle bir şey okumuştum;

“Başarılı öğrenciler liseyi üç yılda bitirebilecekler. Son sınıfta, yani lise dördüncü sınıfta da üniversite için rahatça hazırlık yapabilecekler.”

Bugünkü uygulamaya bakınca, sadece,  başarılı olup dört yıllık süreci üç yılda bitirenler değil, lise dördüncü sınıftaki öğrenciler tümden bu son yılı üniversite hazırlık için geçiriyorlar. Hem çocuklara yazık, hem öğretmenlere, hem okul idarelerine, hem de ailelere. Madem dördüncü sınıfta verecek fazla bir şey yoktu liseler neden dört yıl oldu? Gerekli miydi, değil miydi? Çağdaş eğitimde model bu mudur? Avrupa’da sistem böyle midir? Yoksa örnek aldığımız Avrupa’da temel eğitimin (8+4) 12 yıl olması farklı bir anlayış mı taşıyor?

Hangi tarafına baksak eleştirecek, aksak, eksik bir şeyler gördüğümüz eğitim sistemimizde getirilen her yeni uygulama, planlaması son derece titizlikle yapıldıktan sonra hayata geçirilse daha az eleştiriye maruz kalacaktır. Ayrıca öğrenci, veli ve eğitimcileri daha az yoracaktır.

20.04.2010

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari