MAİL İÇİNDE MAİL, YORUM İÇİNDE YORUM.

Ocak 15, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

MAİL İÇİNDE MAİL, YORUM İÇİNDE YORUM.

Sabah işe geldiğimde bilgisayarın başına geçtim. Bir yandan günün programını yaparken bir yandan da gelen maillere ve haberlere bakıyordum.

Birçok mailin arasında aşağıdaki mailde vardı. Okudum, duygulandım. Birkaç gündür bazı  arkadaşlarımızdan da  gelen öneri ve uyarıların bir özeti gibiydi. Bu maili sizlerle paylaşmak istiyorum. Gelen mail şöyle.

Sevgili Dostum ve Ağabeyim;

Aşağıdaki yorumu üç parça halinde bu saatte (05.20) ‘Alevilerin adresi CHP’dir’ haberinin çıktığı www.ekolay.net adresine gönderdim. Biliyorum sen övülmeyi sevmezsin ama bana göre bu gerekliydi. Haddim olmayarak size tavsiyem, bu haberinizi, verdiğiniz mesajları ve bu habere gelen yorumları tekrar inceleyerek, bir daha, anlamıyorlarsa bir daha, kendinizi, düşüncelerinizi ve söylemek istediklerinizi anlatmaktır.

Keşke her toplum ve topluluk sizlerin gibi sevgi dolu olsa…

Seni ve sayende Alevi’leri tanıdığım için çok şanslıyım, saygılarımı sunarım.

Hüseyin SOYDABAŞ

Sizlere önce Hüseyin Soydabaş’ı anlatayım isterseniz.

Kendisini, ticari işlerim vasıtasıyla tanıdım. Yaptığım işin gereği ince eleyerek, iş yaptığı bölge olan Kemer’de sorup soruşturarak yaklaştım. Ve ticari ilişkimiz başladı. Çok uzun zamanda sürdü.

Sözüne sadık, bölgesinde sevilen, o yerin ticaretinde, siyasetinde isim olarak tanınan bir kişi. Özelleşen Tekel’in Kemer’de ki pazarlama işini almış, yaptığı çalışmalarla hem Tekel Başmüdürlüğü hem de bölge esnafı tarafından sevilmiş. Gerek şahsi gerekse şirketi adına yaptığı yardımlarla okul ve derneklere faydalar sağlamış, kişilere ticari yardımlarda bulunmuş.

Daha sonra Ak Parti’nin ilçe kurucularından olmuş, ilçe başkan yardımcılığı, atama ile ilçe başkanı ve sonra da kongre ile seçilerek ilçe başkanı olmuş ve nihayetinde bir yerel seçim sırasında aday adayı belirleme konusunda, istediği olmayınca istifa etmiş, MHP içinde bir dönem fahri görev almış ve Kemer Rotary Kulübü’nün kurucu üyelerinden.

Yukarıdaki satırlar onunla ticari ilişkilerimize başlamadan bölgesinden aldığım bilgiler ve halen referans dosyasında yazılı olanlar.

Uzun zaman sonra çeşitli sebeplerle önce ticari hayatı, sonra sağlığı bozuldu. Alacak borç dengesini kuramadı, en büyük üzüntüsü çocuklarının eğitimine bile kaynak bulamaması. Ama azmi ve cesareti sonsuz. “Bu yokuşu bu iki senede dümdüz edeceğim” diyor ve ekliyor “Çünkü manevi dostlarım maddi dostlarımdan daha fazla ve beni seviyorlar”

Benim yaşam kaynağım ve “Rehabilitasyon Merkezim” dediği, www.ekemer.com adresli internet sitesinde, yerel ve ulusal bazda kabul görmüş yazarların bizzat gönderdiği yazıları, kendi yazılarını ve yine yerel ve ulusal alıntı köşe ve haberlerle harmanlayarak ve kendi tabiri ile “Her gün bir kişiye daha okumayı sevdirerek”  bir şeyler yapma çabası içerisinde.

Bir gün başka bir sitede yayınlanan yazımı görmüş. “Neden bu yazılardan benim okurlarım mahrum kalsın” diye telefonla beni aradı. Mensubu ve başkanı olduğum topluluğun, kendisini ifade edebileceği platform sayılarını mümkün olduğu kadar çoğaltmak ve onun bu isteğine cevap verebilmek için, altı ay gibi bir zamandır www.ekemer.com sitesinde de yazıyor ve her gün bir fazla kişiye daha ulaşmaktan haz duyuyorum.

Onun bu mesajına, yorumuna ve dostluğuna ihtiyacım varmış gerçekten. Bakın şimdi de  www.ekolay.net adresinde yayınlanan ‘Alevilerin adresi CHP’dir’ isimli habere yaptığı yorumu sunayım sizlere.

“GÖNDERDİĞİM YORUM ŞÖYLE” diyor, gönderdiği ve bu sabah aldığım mailde.

Ticari ilişkilerimiz dolayısıyla üç yıldır tanıdığım, dokuz ay kadar önce bir vesileyle Alevi olduğunu öğrendiğim, 2009 Ağustos sonu itibariyle de aynı site de (www.ekemer.com) köşe yazdığımız tanımaktan onur duyduğum bu adamın arkadaşı olmaktan bir kez daha gurur duydum.

Kendisi varlığı, kişiliği ve sevgisi ile, mozaiğimizin parçası dediğimiz ancak pekte önemsemediğimiz bir topluluğu en iyi şekilde temsil ederek, yıllardan beri süre gelen çalışmaları ile Alevi Toplumunu bizlere sevdirmiştir.

Ben 53 yaşındayım. O bana anlatana kadar Alevi’lerin çektiklerinden haberim yoktu. Hatta umurumda bile değildi. Aileden duyduğumuz “Kızılbaş” sözü ve onun hurafelerinin yanlışlığını bu adam sayesinde öğrendim. Çünkü Alevi olduğunu bilmeden ailesini tanıdım, sofralarımızı paylaştık. Hatta bu adam sayesinde hayatımdaki Alevi’leri inceledim ve onları daha çok sevdim.

Onun ve fikirlerinin, siyasi düşüncelerinin karşısında olanları anlıyorum, ama yorumlarından Alevi olduğunu anladığım ve onun düşüncelerine tavır koyanları anlamıyorum. Binali Efe Bey bu çıkışı ile yani, Alevilerin adresi CHP’dir çıkışı ile de bu ana kadar 6.788 kişiye daha bu sitede toplumunun varlığını deklare ettirmiştir. Ve bu yazısına öyle veya böyle 93 yorum almıştır.

Muhtemelen bu sayılar bahsettiğiniz katliamlar yapıldığında sizleri umursayanların sayısından fazladır.

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

www.ekemer.com

Şimdi neden sizlere önce Hüseyin Soydabaş’ı uzun uzun anlattığımı anlayabildiniz mi? Ona devlet bir dönem gözü gibi baktığı Tekel’in Kemer Müdürlüğünü emanet etmiş, o İzmit’ten gelerek çalışma ve kişiliği ile kendisini sevdirmiş, o bölgede ticari ve siyasi çalışmalarda bulunmuş, o Ak parti’nin Kemer İlçesi’ni emanet ettiği kişi, o daha sonra kongrede kendisini ispatlamış bir ilçe başkanı, o “Toplum içinde kabul görmüş kişilerin buluştuğu ve topluma fayda sağlayan” nadir derneklerden birisinin, Rotary Kulübü’nün Kemer kurucu üyelerinden, o diğer siyasi partiler ve kesimler tarafından da sevgi ve saygı duyulan bir kişi. O ailesi Sünni, en önemlisi de bu, rahmeti babası, yaşayan annesi ve kardeşleri dini vecibelerini, hac farzlarını yerine getiren bir Sünni aileden geliyor ve o, bizi anlıyor, seviyor, anlatmaya çalışıyor.

Onun şu anda ticari sıkıntılar içinde olması veya borçları olması önemli değil o kendisini kabul ettirmiş bir kişi olarak bizleri hiçbir çizgi ile ayırmadan kendisiyle bütünleştiriyor ve bizi seviyor ve şöyle diyor yaptığı yorumda. Benden ve yazımdan bahsederek.

“Onun ve fikirlerinin, siyasi düşüncelerinin karşısında olanları anlıyorum, ama yorumlarından Alevi olduğunu anladığım ve onun düşüncelerine tavır koyanları anlamıyorum. Binali Efe Bey bu çıkışı ile yani, Alevilerin adresi CHP’dir çıkışı ile de bu ana kadar 6.788 kişiye daha bu sitede toplumunun varlığını deklare ettirmiştir. Ve bu yazısına öyle veya böyle 93 yorum almıştır.

Muhtemelen bu sayılar bahsettiğiniz katliamlar yapıldığında sizleri umursayanların sayısından fazladır”

Evet, ben “Alevilerin adresi CHP’dir” derken, bu habere gelen yorumlardan incelediğim bir yorumda bahsi geçen eşim dahil hiç kimsenin siyasi düşüncesine ipotek koymak niyetinde olmadım.

Korkum ve çekincem sadece ve sadece geçmişte örneğini gördüğüm ve bizzat yaşadığım iki partileşme çabamızın hüsranla sonuçlanması ve gelişmelerin aleyhimize dönmesiydi.

Zaten yıllarca dini vecibelerimizi gizlilik içerisinde yaparken çeşitli bölünmelere ve derneklere ayrılan toplumumuzun bu defa da ve bu kadar yol kat etmişken “Alevi Partisi” adıyla toplumdan ayrışmasını kabul edemezdim.

Beni siyasi davranmakla suçlayan o yorumcuların atladığı bir nokta var. Ben siyasi davranmak değil, bizi siyasetin içine çekmek ve ayrıştırmak isteyenlere tepki göstermek istemiştim. Meramımı anlatamadıysam bu siyaseti benimseyememiş olmamda, topluluğumuzun saf ve temiz duygularını bir vesileyle anlatmak gereğini hissetmemle ilgilidir.

Ben daha önceki yazılarımda da, yukarıda da söyledim siyasetçi değilim ve siyaset yapmadan kendim ve temsil ettiğim kişilerin doğruları adına, aklıma geleni söylüyorum. Buna karşılık tabii ki kendimizi ifade etmenin yolunun siyasi bir yelpazede olmak ve gerekiyorsa tüm siyasi partilerde temsil edilmemizi sağlamamız gerektiğini de biliyorum.

Ama mecliste gurubu bulunan partilerin ve gelecekte ülkemin kaderini elinde tutacak partilerin anatomisini incelediğimde, şu anda iktidarda bulunan partinin hep yaptığını yaparak dini siyasete alet edeceğini görüyorum. Öyle olmasa CHP ve MHP’nin şartsız olarak teklif ettikleri “Meclise Alevilerin istekleriyle ilgili teklifle gel ve beraberce bu görevi bitirelim” şeklindeki teklifi görmemezlikten gelmezlerdi.

Diğer taraftan büyük bir çoğunluğumuzun Atatürk ve vatan sevgisi adına sol yelpazede olduğu zaten bilinmektedir. Bu durumda geçmişte iki defa tekrarlanan, Alevi Partisi çağrışımıyla kurulacak partinin sadece Alevilik karşıtlarının işine yarayacağı muhakkaktır.

Kaldı ki, karşı çıktığım oluşumun temel taşlarından olan Milletvekili Ufuk Uras’ın çizgisi gereği ülkenin birlik ve beraberliği adına hareket etmeyeceği malumumuzdu ve o da zaten öngörümün gereğini yaparak kapatılan DEP yerine kurulan partinin yani PKK’nın partisi olarak anılan … partisine destek vereceğini açıklamıştır.

Evet, ben Hüseyin Soydabaş’ın tavsiyesi ile o haberi ve yorumları tekrar tekrar okudum. Hatta kaydettim ve şunu gördüm.

Hüseyin Soydabaş’ın yorumuna kadar o habere 77 ayrı isimle, 93 yorum yapılmıştır.

Bu yorumların 44 adedi olumlu görüş bildirmiş, 4 adedi, “parti kurun da, boyunuzun ölçüsünü alın” diyerek benim tezimi doğrulamış, 4 adedi “Alevileri Kürt ve BDP’li olarak öngörmüş ve oraya gidin” demiş, 12 adedi, “Onur Öymen vs. sebeplerle CHP olmaz” demiş, 4 adedi, “Aleviler de herkes gibi hür iradesiyle oy verecektir” demiş, 4 adedi, Alevi-Sünni ayırımına karşı çıkmış, 3 adedi, “Alevilerle, PKK sempatizanı olan Kürtleri aynı kefeye koyan yorumculara karşı yorum” yapmış, 2 adedi, “dini görüşü siyasete karıştırmayın” demiş, geriye kalanlar ise çeşitli parti tavsiye etmişler veya başka görüş bildirmişler veya yorumcular aralarında söz düellosu yapmışlar.

Bu haberden veya haberlere yapılan yorumlardan sonra da birçok kişinin internette dolaşarak “Alevi ve Alevilik” üzerine araştırma yapıp okuduğuna ve bizleri anlamaya çalıştığına inanıyorum. Anlamak istemeyenler içinse yapacak bir şey yok.

Son söz olarak ben; bu habere konu olan konuşmam ile “Gerek ülke, gerekse topluluğumuz adına, daha da fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız olduğu bu günlerde kamuoyunda oluşan sempatimizin, PKK yandaşı veya devletin birliğine ve bütünlüğüne karşı olan bir gurup olarak ayrıştırılmak istenmemize tepki göstermek adına birkaç söz söylemek istedim. İstedim ki artık partilerde daha fazla kişi ile temsil edilelim ve derdimizi daha iyi anlatalım. Belki kastımı da aşmış olabilirim. Ama hiç kimse bu yaptığımın temsil ettiğim Vakfı kötü duruma düşürdüğümü söyleyemez. Bu benim şahsi fikrim ve öngörümdü. Zaten gelen yorumlarda da öylesine bir tavır yok ve o dostumuzun da gerek bu haberin yayınlandığı siteye gerekse bana gönderdiği yorumda olduğu gibi, topluluğumuz ile ilgili bu haberi şu anda okuyanların sayısı 6.807 ve yorum sayısı 96”

Saygılarımla

Binali Efe

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı

Antalya Şube Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari