MECLİSTE TOPRAK TARTIŞMASI

Ekim 9, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

MECLİSTE TOPRAK TARTIŞMASI

Türkiye’de yabancılara toprak satışını meclis gündemine getiren MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, başta Gaziantep ili olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerindeki İsrail uyrukluların mülkiyetindeki toprak alanının ne kadar olduğun Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’e sordu. Demir, ise Doğu ve Güneydoğu illerinde yabancılara ait gayrimenkul kaydı bulunmadığını savundu.

MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, Türkiye’de ve Gaziantep’te yabancı uyrukluların elinde olan gayrimenkuller toplamını sözlü soru önergesi ile gündeme getirdi.

Özdemir önergesinde, Türkiye’de toprak satışları kamuoyunda sürekli yer almış bir konu olduğuna ve bugün de yabancılara toprak satışı ciddi bir boyuta doğru ilerlemekte olduğuna dikkat çekerek şu soruları yöneltti:

Türkiye genelinde yabancılar üzerine kayıtlı toplam kaç konut vardır?

Yabancıların sahip oldukları toprak alanı ile birlikte değerlendirildiğinde bu alan ne kadardır?

Bu alanın ne kadarı tarım arazisidir?

Başta Gaziantep ili olmak üzere diğer Doğu ve Güneydoğu illerindeki İsrail uyruklularının mülkiyetlerindeki toprak alanı ne kadardır?

Yabancılara toprak satışı konusunda il bazındaki binde 5’lik sınırlama ilkesi uygulanabilmekte midir? Bu düzenlemenin “idari birim” boyutunda değerlendirilmesi söz konusu mudur?

Bayındırlık ve İsk‰n Bakanı Mustafa Demir, önergede yöneltilen sorulara verdiği cevapta “Türkiye genelinde bugüne kadar yabancı gerçek kişiler adına kayıtlı toplam 49.338 adet kat mülkiyeti taşınmaz vardır.” dedi.

Yabancıların sahip oldukları toprak alanı ile birlikte değerlendirildiğinde toplam 50 milyon 300 bin 95 metrekare olduğunu da ifade eden Bakan Demir bu alanın 43 milyon 852 bin 596 metrekaresi ana taşınmaz alan olduğunu belirtti.

Özdemir’in başta Gaziantep ili olmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerindeki İsrail uyrukluların mülkiyetindeki toprak alanının ne kadar olduğuna dair sorusuna ise Bakan Demir, “Doğu ve Güneydoğu illerinde İsrail uyruklu yabancı gerçek kişilere ait herhangi bir gayrimenkul kaydı bulunmamaktadır” demekle yetindi.

Bu cevap sonrasında Meclis’te hareketli dakikalar yaşandı.

Özdemir, hem basına çıkan haberlerde hem de konuşmacıların medyada konuşmalarını incelediğimiz zaman, bilhassa Urfa Ceylanpınar bölgesinde ve diğer, Güneydoğu Anadolu topraklarında satışların olduğunun ısrarla belirtildiğini söyledi.

Verilen cevabın bütün bu iddialar karşısında yetersiz olduğunu savunan Özdemir, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemine dikkat çekerken özellikle bazı devletler tarafından bizim sınırlarımız içerisindeki bazı toprakların kendileri tarafından kutsal topraklar olarak değerlendirildiğine dikkat çekti.
 
Bu çerçevede Suriye sınırındaki mayınlı arazileri de gündeme getiren MHP milletvekili Özdemir, mayınlı arazilerin mayından temizlenmesi ve daha sonra onların aynı şirkete, yabancı firmalara verilmesi konusunda da yerel halkın da gösterdiği hassasiyeti ifade ederek sorusunu tekrarladı. Ancak Sayın Bakan, yine Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hiçbir tarım arazisinin bırakın İsrail uyruklulara herhangi bir yabancı uyrukluya satılmış olmasının söz konusu olmadığını savundu.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari