MEMURUN HAYALİ

Temmuz 20, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

MEMURUN HAYALİ

Öğretmen olarak çalıştığım yıllarda, arkadaşlarımın mesaiden artan zamanlarında hep ikinci bir iş yaptıklarına şahit oldum. Zaman zaman aynı şeye diğer memurlarda da rastladım. Bugünde bazı memurlar ek iş yapmaktadırlar. Kimi seyyar satıcılık, garsonluk, yağlı boyacılık, taksicilik… gibi. Bunun asıl nedeni memurun zengin olma hevesi değildir. Aldığı maaşın büyük kentlerdeki yaşam savaşına yetmemesidir. Yada girdiği bir konut kooperatifinin aylık ödentilerini yatırmak içindir. Belki de hasbelkader aldığı ikinci el bir otomobilin borcunu ödeme çabasıdır. Üniversitede çocuk okutuyorsa onun masraflarına biraz olsun katkı sağlamak için. Bu arkadaşlarımızla zaman zaman sohbet ettiğimizde aslında yaptıkları işten çokta memnun olmadıklarını, ama aldıkları maaşın insanca yaşamalarına yetse bu işi yapmayacaklarını söylerler. Emekli olduklarında emekli ikramiyesiyle bir ev almak zaten hayaldir otomobil ise lükstür. Bu şekilde memur ve çalışanların ikinci bir ek iş yapması da hem kayıt dışı ekonomiyi güçlendiriyor, hem de işsizliği arttırıyor.

Oysa 16 Haziran 2009 tarihinde OYAK genel müdürü Sayın Coşkun ULUSOY ‘un basına verdiği geniş bir açıklama ile aslında memurun emekli olduğunda bir ev bir araba hayalinin gerçek olabileceğinin kanıtıydı. Biliyoruz ki OYAK bir TSK kuruluşudur. Ve üyelerinin maaşından % 10 bir kesinti yapılır. Üyeler daha sonra emekli olduklarında kendilerine bu kesintilere karşılık emekli sandığının verdiği ikramiye haricinde isterlerse toplu bir para ödenir. Buna benzeyen birde öğretmenlere ait İLKSAN vardır. Aşağıda vereceğimiz miktarlara bakıldığında OYAK’ın üyelerinin hayallerinin nasıl gerçekleştirdiğini çok açık ve net olarak görürüz. Yaklaşık olarak 39 yıllık bir korgeneral OYAK’tan 441 Bin TL, Emekli sandığından 65 Bin TL, 31 yıllık Kd. Albay OYAK’tan 248 Bin TL, Emekli sandığından 55 Bin TL, 31 yıllık Kd. Bsçvş OYAK’tan 196 Bin TL emekli sandığından 38 Bin TL alırken; 29 yıllık bir ilkokul öğretmeni İLKSAN ’dan 17 Bin TL, Emekli sandığından 38 Bin TL alır. Bu tabloya baktığımızda insan elbette SGK ile OYAK arasında bir kıyaslama yapıp, OYAK ve üyelerine gıpta ile bakmadan edemiyor. Aynı ülkede çalışan bir memurun birinin kurduğu bir birim emeklilik hayallerini gerçekleştirirken diğeri üyelerine cep harçlığı olacak kadar bir para veriyor.

Türkiye de OYAK gibi bir kuruluş böylesine güzel işler yapıp, üyelerinden aldığı parayı en güzel şekilde değerlendirirken, emekli sandığı, sigorta, bağ-kurun özelliklede İLKSAN’ın neden böyle şeyleri yapamadığını sorgulamadan yapamıyoruz. Elbette iyi yönetilip kar edip milyonlarca üyesi olan emekli sandığı ve İLKSAN’ ın da üyelerine böylesi güzel şeyler yaşatmasını isteriz. Ama sanırım Bu işler siyasilere düşüyor. Çünkü bu kurumlara özel nitelikler kazandırıp, dürüst, çalışkan, tarafsız, siyasetten uzak yöneticiler atamak bunlara düşüyor. Sayın ULUSOY modeli ihraç edebiliriz. Polise, öğretmene diğer memurlara da uygulayabiliriz diyor. Şimdi buradan bizi yöneten ve yönetmeye talip olan tüm siyasilere sesleniyorum. Elimizde böylesine güzel örneği olan bir model kurum varken neden hala milyonlarca memur, işçi çalışanın hayalleri gerçekleşmez. İnsanlar yarınlarına güvenle bakamazlar. Çalışanlar gelecek kaygısı olmadan ikinci bir iş düşünmeden mesleklerinde daha başarılı, verimli olmanın yollarını böyle kurumlar oldukça sağlayacaklardır.

 Eski bir çalışan olarak devleti yönetenlerin; çalışanlarına, memurlarına, en azından bir ev bir araba hayallerinin gerçekleştirecek sistemi hayaller hayal olmadan hayata geçirmelerini dileriz….

 İlhan DENİZ

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Eğitim Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari