MEY İÇKİ SANAYİ CEO’ SU GALİP YORGANCIOĞLU OTELCİLERİ UYARDI

Haziran 27, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

MEY İÇKİ SANAYİ CEO’ SU GALİP YORGANCIOĞLU OTELCİLERİ UYARDI

Mey İçki Sanayi Ticaret Anonim Şirketi Üst Düzey Yöneticisi Galip Yorgancıoğlu, Türk turizminin yüzde 50’sini karşılayan Antalya’da otel yöneticilerini kaçak, sahte ve kayıt dışı içki konusunda uyardı.

Antalya’da bayi ve restoranlar ile mağazalarda incelemeler yaparak sektörel sorunları yerinde inceleyen Mey İçki Sanayi Ticaret AŞ Üst Düzey Yöneticisi Galip Yorgancıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Kemer’de üç alman gencin kaçak içkiden ölmesinin Türkiye’yi çok olumsuz etkilediğini hatırlattı. Kaçak, sahte, kayıt dışı alkollü içecekler konusunda otel satın almacıları ve otel sahipleri ile yöneticilerine uyarılarda bulunan Yorgancıoğlu, şunları söyledi:
”Antalya turistik bölge. Türkiye turizminin yüzde 50’sini Antalya karşılıyor. Alkollü içki tüketimi de artıyor. Turizm bölgesi Antalya’da tüketilen alkollü içkilerin yüzde 30-35’inin kayıt dışı, sahte veya kaçak olduğunu düşünüyorum. Bu konuda otel yöneticilerimiz çok dikkatli olmalı. Birincisi rakıda bir kez 16 TL ÖTV, KDV var. Bu fiyatın altında bir fiyat gelirse otel satın almacıları ve yöneticileri dikkat etmeli. 16 TL’nin altında bir talep gelirse (aman) denmesi lazım.

İkincisi bu bölgede, sahte bandrol olduğunu biliyoruz, sahte içki var. Antalya’da kayıt dışı var. 70’lik bandrolü 20’lik ödenmiş gibi… Türkiye turizminin yüzde 50’si burada. İşte burada bize büyük görevler düşüyor ama burada en büyük sorumluluk otel yöneticileri ve sahiplerine görev düşüyor. Satın almacılarına görev düşüyor. Ama otel patron en ucuzu al derse yapacağı bir şey yok satın almacıların. Patronların yaklaşımı önemli… Üç Alman gencin ölümü Türkiye’yi çok olumsuz etkiledi.”

Antalya turizm bölgesinde tüketilen alkollü içkilerin yüzde 30-40’ının kayıt dışı, kaçak, bir kısmı belki sahte olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, alkollü içeceklerde çok büyük kayıt dışılık olduğunu vurguladı.

”Madem devlet yüksek vergi koyuyor, her yerde bunun da denetlemesini yapacak” diyen Yorgancıoğlu, alkollü içecekte Mey grubunun pazar payımız yüzde 70 civarında olduğunu ancak otellerdeki pazar paylarının düşük olduğunu söyledi.
Alkollü içecekler sektöründe yeni rakipler çıktığını anlatan Yorgancıoğlu, daha yeni üreticiler çıkacağını ve taşların yerine oturmadığını belirtti. Alkollü içecek üreticilerinin devlete karşı da sorumluluğu olduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, alkollü içkilerin tüm bütçeye katkısının yüzde 2 olduğunu bildirdi. Bu vergileri düşürmenin devlet olarak çok zor olduğunu vurgulayan Yorgancıoğlu, ”Devlet burada yüksek vergi koyuyor ve takibini de çok iyi yapmak zorunda” dedi.

TÜKETİCİ UCUZ RAKIYA YÖNELDİ

Mey Grubu’nun her yıl devlete SSK, ÖTV, KDV, kurumlar vergisi ve diğer vergilerle devlete 1 milyar TL kazandırdığını vurgulayan Yorgancıoğlu, bin kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Ekonomik kriz nedeniyle tüketicinin ucuz içkiye yöneldiğine dikkati çeken Yorgancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Eskiden yeni rakı 8 TL idi. O zamanlar insanlar içiyordu. Şimdi yeni rakı 27 TL. Üst üste dört kez ÖTV artışı oldu. Şu anda tüketici efkârı daha ucuz rakıyla dağıtıyor. Bu krizde gördüğümüz, insanlar önce otomotivden sonra giyim, kuşamdan, üçüncüsü de eğlenceden vazgeçiyor. Şimdi tüketici güven endeksi arttı. Biraz parası olan harcamaya başladı. Geçen yıla göre, litre olarak yüzde 2-3 gerideyiz ama değer olarak yüzde 10-15 altındayız. Çünkü tüketici, daha ucuza yöneldi. Tüketici, tükettiği miktarı azalttı ya da ucuza yöneldi. Sektörde muazzam bir rekabet var.”

TÜRK RAKISI DÜNYAYA AÇILDI

Mey İçki Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ni kurup Tekel’den devraldıklarında 1.7 milyon litre ihracat yaptıklarını anımsatan Yorgancıoğlu, beş yıllık sürede bunu 4 milyon litreye çıkardıklarını bildirdi. Bunun kendileri için çok büyük başarı olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, Türk rakısının dünyaya açıldığını vurguladı.

Çin pazarına dahi girdiklerini anlatan Yorgancıoğlu, şimdiki hedeflerinin ise çok büyük koruma bulunan Rusya pazarı olduğunu söyledi. ABD pazarında üç eyalette satış yaparken, bugün 10 eyalette yeni rakı satışının yapıldığını ifade eden Yorgancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”İhracatta 2.5 milyon litre rakıyı Avrupa’ya sattık. Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Fransa çok önemli pazarlar. Irak pazarına girdik, savaş döneminde bile Irak’a rakı sattık. Halen bu ülkeye ihracatımız devam ediyor.

Çin pazarına girdik. Geçen yıl ortalarında iki konteynır rakı gönderdik. Çin’de Türkler yaşıyor. Türk restoranlar var. Bu ülkede çok ciddi Türk popülâsyonu oluşuyor. Yunanistan’a rakı ihraç ediyoruz. 2008–2009 döneminde ABD’ye ihracatı artırdık. 10–15 bin litreden 100 bin litreye çıkardık. ABD’de daha önce üç eyalette vardık, şimdi 10 eyalette varız. ABD çok iyi gidiyor. Ortadoğu’ya girdik. Ürdün, Lübnan var. Şimdi Kuzey Afrika ve Güney Afrika ile bağlantılar yaptık. Toplam 25 milyon dolarlık ihracatımız var. 2009 yılında 4,5 milyon litre ihracat, 30 milyon dolar döviz hedefliyoruz. 2010’da da 5 milyon litre hedefliyoruz.

Almanya’da promosyonlar yapıyoruz. Almanlar rakıya alıştı. Hedeflerimizden biri de Rusya pazarına girmek. Bu konuda Antalya’nın bize çok büyük faydası var. Dünya markası olmaktan söz ediyoruz artık. Türkiye çok büyük önemli turizm destinasyonu ve Antalya çok önemli. Eskiden bu bölgede Yunanistan çok önemli turizm destinasyonu idi. Artık şimdi biz yapıyoruz. Antalya’ya gelen turistler için Türk geceleri yapılıyor. Buralarda rakıyı tadıyorlar.

Ülkelerine dönerken de satın alıp gidiyorlar. Ülkelerinde de tanıtım yapmış oluyorlar.”
Yorgancıoğlu, Türkiye’de toplam alkollü içecek pazarının 45-47 milyon litre olduğunu, Mey grubu olarak da bu pazarın yüzde 70’ine sahip olduklarını yineleyerek, tüketiciye yönelik yeni ürünler çıkardıklarını ve inovasyona önem verdiklerini sözlerine ekledi.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari