MEZARLIKTAN KESİLEN AĞAÇLAR NEDEN BAŞKANIN EVİNİN ÖNÜNDE?

Kasım 30, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

Bugün 30 Kasım 2009 ve saat 10.30  Aşağıda bulunan yazıyı Gazete Kemer’in ilgili sitesinden aldım. Aslında Murat Kemaneci Usta’nın bu konuda kesin hükümleri var “Kimse Gazetemden bir satır araklamaya” diye, ama benim bunu alış nedenim çok başka.

Tabii ki, hastalığımın def’i için Hoca Efendi; al bu yazıyı bir bardak suya koy. Üç gün ayazda beklet. Her ezandan sonra, kıbleye dönerek üç yudum iç demedi. Ama bu yazı bana hala bende iş olduğunu ve önsezilerimin kuvvetli olduğunu anlattı.

Neden mi? Ben de sizlere anlatayım.

Doğrusu; her gün çeşitli saatlerde Internet vasıtasıyla baktığım, Kemer Gözcü, Ayışığı ve Gazete Kemer’in haber portallarından bir şeyler öğrenme ve Kemer’i daha çok sevme dürtüm artarak devam etmektedir.  Ama bir süreden beri Gazete Kemer’in sitesinde sadece birinci haberde “Sağanak yağış ve fırtına etkili oldu, büyük hasar olmadan atlatıldı” ve ikincisinde de “Cumhuriyet Kupası Minta Elektrik’inhaberlerini görmekte ve her halde sitede bir arıza var diyerek onarılmasını beklemekteydim.

Ama bu gün ve bu saatte “araştırmacı gazeteci” kimliğim ön plana çıktı ve bu gazetelere ait sitelerin geçmiş sayfalarını da araştırdım. Bir de ne göreyim. Başlığını yukarıda, muhteviyatını da aşağıda verdiğim bu haber var. İlgimi çekti ve okudum.

Aklıma günler öncesi geldi. O gün diğer günlerde olduğu gibi yine ilgili belediyelerden “Basın Bülteni” gelmişti. Benim  gibi tembellerin çok sevdiği bir olaydır bu. Oturduğumuz yerden bir virgülünü bile değiştirmeden gelen yazıyı koyar,  “Haber yapmış olmanın” mutluluğu ile kasılır ve birde ekranın üzerinden biraz geriye çekilerek eserimizi seyrederiz. “Ne büyük yaptım” diye.

Oysa bunu yapmakla sadece gönderen kurumun vermek istediği bilgiyi iletir, vatandaşa enjekte eder, doğruluğunu araştırmadan yayımlar ve o kurumun reklamını yaparız, bedavadan. Gerçi bazı gazeteler bunu yayımlayarak ilgili müeyyideyi yerine getirir ve bundan da para kazanırlar ya, olsun.

Dediğim gibi aşağıdaki yazıya konu olan basın bildirisi sitemizin info@ekemer.com adresine geldiğinde üç kez okudum en azından. Ve dikkatimi çeken şeyler olmuştu ve zannedersem bundan da haber mi olur diyerek okurlardan utanmış, yayımlamadan silmiştim. “Acaba yayımladım mı?” Araştırmacı okurlarım baksınlar.

Dikkatimi çeken şeyler birincisi “bu basın bildirisinin haberinin reklamına Tekirova Belediyesi’nin ihtiyacı olmadığı ve neden böyle bir basın bildirisine gerek duyulduğu” ikincisi “çok sık olmayan bir tarz ile kaleme alındığı ve genelde basın bildirilerinde Başkan Yusuf Üras’ın adının geçtiği ama bu defa bir başkan vekili adının bulunduğu”

Kısacası bu “Basın Bildirisi” ni okumak bile rahatsız etmişti beni.

Gazete Kemer’i kurcalarken bulduğum ve “Kimse Gazetemden bir satır araklamaya” kesin hükmüne rağmen arakladığım bu yazıyı işte aşağıda huzurlarınızda.

Bir gün Kemer’de Kemer Gözcü gibi devamlı, Ayışığı gibi duyarlı, Gazete Kemer gibi araştırmacı bir gazete sentezi görürseniz o gazete bizim gazetemiz, yani tüm Kemer’in Gazetesi olacak ve “e, kemer” nerede kalmıştık demekten mutluluk duyacağım. Canıma can katacağım. Biraz daha sabır lütfen. Bu yeni başlayacak sezonun sonuyla aranızda olacağım.

Bu arada bu yazıyı kullandığım için kızdığını tahmin ettiğim Usta Gazeteci Murat Kemaneci’yi, benim gözümde her zaman bir değer olan ara sıra çatışsak ta benim “bilgi büyüğüm” olarak kabul ettiğim Saffet Yenigün’ün köşesinden aldığım bu söz ile selamlıyorum.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez…  ” Mevlana”
***************************************

“İŞTE GAZETE KEMER’İN O YAZISI”

MEZARLIKTAN KESİLEN AĞAÇLAR NEDEN BAŞKANIN EVİNİN ÖNÜNDE?

96 Kez Okundu

Geçtiğimiz Cuma günü Tekirova’dan aldığımız bir haberle Kemer’in bu şirin ilçesine yöneldik. Bize ulaşan habere göre Cumayeri Mahallesi Faselis Caddesi üzerindeki “Küçük mezarlık” olarak adlandırılan bölgeden çam ağaçları kesilmişti ve  bu ağaçlar, Belediye Başkanı Yusuf Üras’ın evine götürülmüştü. Bu, ciddi bir iddiaydı ve elden geldiğince çabuk harekete geçip Tekirova’ya yöneldik.

Tekirova’da Yusuf Üras’ın evinin yanından geçerken gördüğümüz manzarada, bazı belediye görevlileri, el hızarıyla ağaç gövdelerini doğruyor kütük haline getiriyorlardı. Bu sahneyi görüntüledikten sonra ağaçların kesildiği söylenen mezarlığa gittiğimizde, kesilmiş ağaç gövdelerini gödük ve görüntüledik. Saat 11:23’te başlayan çalışmamız, 11:39’da sona ermişti. Elimizde ayrı ayrı görüntüler vardı ama, kesilen ağaç gövdelerinin Yusuf Üras’ın evine götürüldüğüne ilişkin bir kanıtımız yoktu. Bize olayı haber veren  kişilerin yanılmış olması da uzak bir ihtimal değildi. Ancak bir soru işareti olarak haber yapabilir veya bir kanıt bulana kadar görüntülerimizi bekletebilirdik.

Ancak, Pazartesi günü Kemer’de yayınlanan gazetelere baktığımızda, kanıtımızı bulduk. Tekirova Belediyesi, olayı basın bülteni haline getirip gazetelere servis etmiş, bu da haber olarak sayfalarda yer bulmuştu.

Olay açıklanmış gibiydi. Belediyenin basın bülteninde Belediye Başkan Vekili Erkan Güngör, “Odun haline getirilen ağaçları uygun yerimiz olmadığından, seramıza yakın alanlarda istifleyerek koruma altına aldık” diyerek, yeri açıkça belirtmeden, Yusuf Üras’ın evinin önünün kullanılmasının gerekçesini de açıklamış oluyordu.

Basın bültenini gördüğümüzde çıkçası, bu işlemlerin yapıldığı sırada görüntülendiğini düşündük. Ama tabii ki her zamanki gibi şüpheciliğimizi elden bırakmadık, fotoğrafları inceledik.

Bizden 3,5 saat sonra, kesilmeyip bırakılan ağaç gövdesini keserken fotoğraflayıp haber yaptılar

Fotoğraflara dikkatle bakın:

Belediyenin gazetelere göndermiş olduğu fotoğraflarda çürümüş ve kırılmış bir çam ağacının kesimi görülmektedir. Gazetelerde yayınlanan basın bülteninde belirtildiği gibi, Bu kesim sırasında Tekirova Belediye Başkanvekili Erkan Güngör, kesime nezaret etmektedir. Açıklamaya göre kesim, yola devrilme riski olan ve yıldırımdan zarar gören ağaçlara uygulanmış ve kesilen ağaçlar odun edilerek belediyenin mevsimlik çiçek üretim serasında değerlendirilmektedir.

Ancak, bu fotoğraflarda ters giden bir şeyler vardır. GazeteKemer, saat 11:30 civarında aynı alanı görüntülediğinde kesim işi tamamlanmış, sadece bu çürümüş ağaç kökü ve gövdesi bırakılmıştı. Tamamen çürüdüğü anlaşıldığından, odun etmeye bile gerek görülmemişti. Ağaç gövdelerinin bir bölümü Başkan Üras’ın konutunun yanında el hızarıyla doğranırken, mezanlıkta kesilen ağaçların gövdeleri taşınmayı bekliyordu.

Güneşin durumu, ağaç gövdesi ve fotoğraf bilgileri ele veriyor:

GazeteKemer’in fotoğraf çektiği Yusuf Üras’ın evinin önünde odun işi yapan belediye personeli ve mezarlık yanından geçen Tekirova Belediyesi İtfaiye aracındaki personel, ayrıca bir özel otomobildeki kişiler tarafından tespit edildikten sonra çekim yaptırıldığı açıkça belli oluyor.

Belediyenin basın kuruluşlarına servis ettiği fotoğraflar üzerinde yaptığımız teknik incelemeye göre bu fotoğraf, bir Nikon D200 makineyle, normal programda, diyafram açıklığı f/4,5, 100 ASA hassasiyetinde, 28mm objektif açıklığında ve flaşlı çekilmiş. Fotoğrafın çekildiği zaman ise 15:07…. Yani, GazeteKemer’in görüntü almasından 3,5 saat sonra! Bu durumu, güneş ışıklarının açısı da kanıtlamaktadır. Belediyenin servis ettiği fotoğraflar, gazeteKemer’in görüntü almasından sonra çekilmiştir.

Bu neyi kanıtladı?

Mezarlıktan kesilen ağaçları ve Başkan Yusuf Üras’ın evinin önündeki doğramacılık faaliyetlerini görüntülediğimizde, biraz geç kaldığımız için ağaç gövdelerinin taşıma işini görüntüleyememiştik. Yani bir şüphe olmakla birlikte, Yusuf Üras’ın evinin önündeki ağaçlarla mezarlıktan kesilen ağaçlar arasındaki ilişkiyi ispatlamamız çok zordu ve bu konuda ilgili kurumdan destek almamız da mümkün değildi.

Anlaşıldığı kadarıyla GazeteKemer’in elinde hangi görüntülerin olduğunu bilmedikleri için olumsuz bir habere meydan vermemek için harekete geçen belediye görevlileri, bu konudaki eksiğimizi tamamlamış, Yusuf Üras’ın evinin önünde doğranan ağaçların, mezarlıktan geldiğini ispatlamış oldular.

GazeteKemer’in haberi izlediğini ve durumu görüntülediğini farkettikten sonra da basın bülteni için mizansen fotoğrafları çektiler.

Böylece şüpheleri yine üzerlerine toplamış oldular.

Olaydan 5 gün sonra görüştüğümüz Ulupınar Orman İşletme Şefi Sami Uğur, belediye başkan vekilinin idarelerine kesim izni için başvurduğunu belirtip, çürümüş kısımların kamu yararına işlerde kullanılmasında bir sakınca olmadığını söylerken, vasıflı kısımlara idarelerince el konularak Tekirova’daki depolarına konulduğunu kaydediyordu.

Buna karşılık Tekirova Belediyesi’nin internet sitesinde de yer alan haberde böyle bir ayrıntı yoktu.

Sorularımızı sıralayalım:

Belediyenin çiçek üretimi yapılan seranın bulunduğu alan Yusuf Üras’ın babasınının malı mıdır? Belediye bu alana veya seraya bir kira ödemekte midir?

Mezarlıktan kesilen çam ağaçları için Orman İşletme Şefliğine ne zaman başvurulmuştur? Bir izin alınmış mıdır?

Mezarlıktan kesilen ağaçların gövdeleri seranın kapısına götürülemez miydi? Serada yer yoksa, seranın kapısına yakın başka bir yer yok muydu?

Gazetelere servis edilen fotoğraflar saat kaçta çekilmiştir? Kim tarafından çekilmiştir?

Belediye Başkan Vekili’nin ağzından, odun haline getirilen ağaçların istiflenme yerini neden haberde özellikle belirtilmiştir ama o yerin neresi olduğu yazılmamıştır?

Haber Tarih: 04.11.2009-12:59

GAZETE KEMER

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari