MİLYONLARCA KİŞİ MAL BEYANI VERECEK

Aralık 26, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

MİLYONLARCA KİŞİ MAL BEYANI VERECEK

MAL BEYANI Mal beyanı vermeyenler, 3 ay hapis cezasına çarptırılacak.

“Nereden Buldun” kanunu uyarınca milyonlarca kamu görevlisi ile gazeteciler, seçimle iş başına gelenler, noterler iki ay içinde mal beyanında bulunacak. Mal beyanı vermeyenler, 3 ay hapis cezasına çarptırılacak. Yasa uyarınca sonu 5 ve 0 ile biten yıllarda mal beyanında bulunulması gerekiyor. Rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele amacıyla 4 Mayıs 1990`da çıkarılan yasa ile haksız mal edinmenin önüne geçilmesi amaçlandı. 2010 yılı Şubat ayı sonuna kadar yeniden mal bildiriminde bulunacaklar şöyle:

KİMLER BULUNACAK?
‘`Seçimle iş başına gelen kamu görevlileri, bakanlar, noterler, Türk Hava Kurumu, Türk Kuşu Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kızılay Derneği yöneticileri, genel ve katma bütçeli daireler, İl Özel İdareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlarda ve KİT`ler de görevli memurlar, siyasi parti genel başkanları, vakıfların idare organlarında görev alanlar, kooperatiflerin ve birliklerinin başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürleri, yeminli malî müşavirler, kamu yararına sayılan dernek yönetici ve deneticileri, gazete sahipleri ile gazete şirketlerinin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları.”

EŞİNİN ZİYNET EŞYASI DA DAHİL
Mal bildirimlerine, görevlilerin kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait bulunan taşınmaz mallan ile para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları yazılacak. Borç ve alacaklar da belirtilecek. Milletvekili ve bakanlar bildirimlerini TBMM Başkanlığı`na, memurlar çalıştıkları kurum personel başkanlığına, yüksek mahkemelerin daire başkan ve üyeleri mahkeme başkanlığına, noterler Adalet Bakanlığı`na, dernek yöneticileri, dernek genel başkanlığına verecekler.

3 AY YA DA 3 YIL CEZA
Siyasî parti genel başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı`na, belediye yöneticileri ve valiler ise İçişleri Bakanlığı`na verecekler. Gazete sahipleri ile sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları bulundukları yerin en büyük mülkî amirliğine bildirimde bulunacaklar. Mal bildiriminde bulunmayanlara üç aya kadar, gerçeğe aykırı mal beyanı verenlere de üç yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Cezalar yasa gereği paraya çevrilemiyor.
BİZİM KOCAELİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari