MOBESE DE SORU İŞARETLERİ SİLİNEBİLECEK Mİ?

Mayıs 1, 2010 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

MOBESE DE SORU İŞARETLERİ SİLİNEBİLECEK Mİ?

Aşağıya bir bölümünü aldığım yazımı 09 Mart 2010 tarihinde yazmışım ve www.ekemer.com sitemizde SOYDABAŞYAZI Kategorisinde yayımlamışım.

Yazının tamamı http://www.ekemer.com/mobese-yazisi linkinden okunabilir.

******

“Kemer ilk defa MOBESE adıyla ne zaman tanıştı veya Kemer’e ilk defa MOBESE sözü ne zaman verildi hatırlamıyorum bile, Bildiğim tek şey ilçenin güvenliği için çok yararlı bir sistem olması ve çok gerekli olması. Bir de hatırladığım suya yapılan bir zam ile MOBESE parasının halkın cebinden çıkacağı yönünde o günlerin gazetelerinde çıkan yazılar.

Suya zam yapılmasa nereden çıkacağı da ayrı bir mizah konusu. Bu devletin her hangi bir birimi tarafından yapılıyorsa ve ödemeyi bu birim yapıyorsa zaten zam, vergi vs. yoluyla halkın cebinden çıkacak demektir.

Yazının devamında ise sistemin öneminden, bir an önce bitmesi gerektiğinden bahsetmiş, kullanan bölgelerin yaşadıkları tecrübeleri anlatmış ve şu soruyu sormuştum.  “Neden, Kablosuz Sistem?”

Bu soruyu sorma sebebimi de şu satırlarla açıklamıştım, maddeler halinde.

1-    Kablosuz sistem araç takibi yaparken  kabloluya göre çok yavaş ve görüntü düşük.
2-    Kablosuz sistemin lisansları çok yüksek bunu işi yaptıran kuruluş karşılıyor.
3-    Kablosuz sistemin telsiz frekansı üzerinden görüntü sağladığı ve bunun yıllık bir kirası olduğu ve bunu da işi yaptıran kuruluşun üstlendiği, bunun her yıl verildiği ve büyük yük sağladığı belirtiliyor.
4-    Kötü hava koşullarında görüntü çok bozuluyor hatta hiç göstermiyor.
5-    Her kablosuz sistem sağlık açısından baz istasyonlarının yarattığı etkiyi yaratıyor  (baz istasyonu 30 Mt. yükseklikte olduğu halde bunun yüksekliği 6 Mt. gibi olacak) ve canlıları daha olumsuz etkiliyor.
6-    Kablolu sistem mali açıdan daha ekonomik oluyor.

Kablolu ile kablosuz arasında daha birçok olumsuz farklar var. Bu belki de toplam rakamı bile etkileyecek durumda ve daha ucuza bu sistemi kurmak mümkün. Zaten Kablosuz olarak bu sistemi kullanan kuruluşların yaşadığı kötü tecrübeler var. Kimse sistemine “Kötü olanını tercih etmişiz” demediği için bu dillendirilmiyor. Ama teslim alan kuruluş bunu düzeltmek için yeniden paralar harcıyor.

Bu konuda Antalya’da Konyaaltı bölgelerindeki kablosuz sistemler, Kalkan, Kaş ve Konaklı yerleşim bölgelerinin yaşadıkları incelenebilir.

Neden daha sonra bir sürü sorun yaratacak, arıza çoğaldıkça verimi düşecek, kötü hava şartlarından etkilenecek, her yıl frekans ücreti ödememize sebep olacak, yaptığı arızalar sebebi ile periyodik bakım ve malzeme ücreti ödememize sebep olacak en önemlisi de bu işi GATAB yaptırdı demek iyi araştırmamış, sorumlusu GATAB dır dedirtecek bir sistemi seçelim ki.

Bir ay daha geç olsun. Sokağa atacak paramız yok bizim.”

Bu yazımdan daha sonra yine yerel gazetelerimizde oldu, oluyor, geldi, geliyor yazıları ile yer buldu MOBESE miz. Artık bizden bir parça haline gelmişti. Beyaz Balina Aydın veya Fok Balığı Badem gibi ara sıra görünüp görevini yapıyor, halkı eğlendiriyor, umutlar dağıtıyor, ilgililerin iş yapmış gibi görünmesine vesile oluyor ve gidiyordu sahillerimizden. Bir dahaki turizm sezonunun başladığı günlerde tekrar gelip herkesi oyalamak için.

Neden herkes suskun ve kaderine razı bir durumda ve neden tepkisiz, ilgisizler bu hayati konuda diye düşünürken Göynük Beldesinde turistik tesislerin yatırımcı ve genel müdürlerinin katılımı ile oluşturulan Bizim Sokak toplantısından beklediğim ses geldi. Ve birilerinin yaşadığını, olumsuzluğun etkilerinin de tepkiyi doğurduğunu hissettim.

Göynük Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Majesty Mirage Park Otel’de düzenlenen toplantının açılışında MOBESE konusunda hem bölge halkından hem de turizmcilerden talepler geldiğini belirterek, bu konuda süratle çalışma başlattıklarını, beldenin de MOBESE sistemine kavuşması için bir MOBESE danışmanlık firması ile çalışma yürüttüklerini belirtti.

Topaloğlu, 54 kamera kurulmasını düşündükleri Göynük’te yapılacak çalışmanın yarısının belediye tarafından karşılanacağını da söyledi. Topaloğlu’nun konuşmasının ardından danışmanlık firması yetkilisi, sinevizyon gösterimi eşliğinde yapılması planlanan çalışma hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Tanıtımın ardından konuşan Mirada Del Mar Otel Genel Müdürü Yaşar Duran, GATAB’ın tüm bölgeye yapılacak olan MOBESE sistemi için otellerin su paralarına yüzde 7’lik bir zam uyguladığını belirterek, bu zamlarla şu ana kadar Kemer’in MOBESE ihalesinin çıktığını, kendilerinin bu işi yapması halinde su zamlarının ne olacağını sordu.

Bu konu üzerine Kemer Kaymakamı Bayramali Köse şunları söyledi; “GATAB Kemer’deki MOBESE sisteminin ihalesini tamamladı. Muhtemelen üç ay içerisinde Kemer’in MOBESE sistemi devreye girecek. Ancak, sizin bu çalışmayı ayrıca yapmanız doğru olmayabilir. Biraz daha çabuklaştırılması konusunda görüşmeler yapılır. Sizde bu işin takibini yapın. Bu işin birbiri ile uyumlu yapılması gerekir. Ancak, sizin bu konuda biran evvel olması hususundaki gayretiniz de takdire değer.

Kaymakam Bey’in teknik açıdan haklılıklarının olduğu, bu konuşmasından sonra söz alan Boran Mare Beach Hotel yatırımcısı Aziz Dinçer; “MOBESE konusunun yıllardır gündeme olan ama bir türlü çözülemediğini belirterek, “Defalarca biz bu konuda söz aldık. 2006’da konuşmaya başladık. 2008 yılında sırf bu nedenle suya zam yapılmasına da sesimizi çıkarmadık. Ancak, dört yılda yalnızca Kemer merkezin ihalesi tamamlanabildi. Şimdi dört sene daha beldelere sıra gelsin diye beklemeye tahammülümüz yok”

Dedi ve yıllardır savunduğum şeyi söyledi bu satırların sonunda da. “Devletten yalnızca iki konuda beklentimiz var. Biri temiz bir çevre konusunda çalışma yapılması. Altyapının sağlanması. İkincisi de sokakta güvenlik. Pazarlama ve tanıtımımızı biz yaparız. Çünkü, bu profesyonel anlamda otelcilerin işi. Aslında anladığım ama anlamak istemediğim nedenlerle nedense bu pazarlama işine herkes gönüllü olarak katılıyor. Bu son fuarlarda da gördük. Ciddi sayılar halinde fuarlara katılıp pazarlama gayreti içine giriliyor”

Bu konuşma aslında malumun izahı ve bir deklarasyondur. Tanıtım amacıyla ilgisiz ve bilgisiz kişilerin, dil bilmez dilsizlerin bizlerin parasıyla fuarlara katılmasının sonucunda oluşan hikayeler, daha sonra ballandıra ballandıra anlatılırken asıl konuları olan çevre sadece katlediliyor.

Bu cümleleri kuran Aziz Dinçer Bey’i, oteline içmediği içkiyi almayan, yemeyeceği yiyeceği sokmayan bir kişi olarak tanımıştım ve hayran kalmıştım yıllar önce. Bu onun rutin işi olduğu için beni hatırlamaz bile. Sevgili Aziz Bey’i seni beş seneliğine Kemer ve çevresi için seçmeyi becerebilsek inanın bir çok sorunumuz çözülür gider ve farkında bile olmayız.

*******

Birbirinden kopuk gibi görünen ama birbiri ile çok yakın parçaları birleştirmeye devam ediyorum. Ve yine yukarıda olduğu gibi www.kemergozcu.com sitesinden alıntılarla sürdürüyorum yazımı. Bu sayede bir kez daha öğreniyoruz MOBESE nin Kemer’in 2004 yılından bu yana gündeminde olduğunu. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi yani MOBESE’de, bir türlü son aşamaya gelinemediğini ve ilgili ihalenin yine iptal edildiğini ve tekrar 7 Mayıs’ta ihale yapılacağını.

Yıllar önce MOBESE ihaleye çıkarken o sırada Kaymakamımız olan Beyefendi şöyle demişti hatırlıyorum. (Belki de yanılıyorum) “Ben Kemer’in kazılmasını istemiyorum ve bu yüzden de kablolu sistem daha verimli olsa bile kablosuz sistemi öngörüyorum” Ardından ihaleler de bu sistem üzerine düşünüldü ve çeşitli sakıncaları olmasına rağmen kablosuz sistemde karar kılındı. Amaç Kemer’i kazdırmamaktı (!)

SON SÖZ

Şimdi ise Kemer’de yapılan çalışmalar nedeniyle, kazılmayan yer yok. Yol çalışmaları, alt yapı çalışmaları derken her yer köstebek yuvası gibi. Zaten bu sezon da MOBESE anlamında kaybedilmiş bir sezon.

Öyleyse;

Yollar kazılmışsa, kablolu sistemin hem ucuz hem de daha randımanlı olduğu biliniyorsa ve de ihale yenilenecekse yanlıştan dönülme ve şaibeden kurtulma zamanı gelmedi mi acaba?

Neden, ısrarla hala “KABLOSUZ SİSTEM”

Yıllar sonra bile bu işin sorumlusu GATAB dır denilecek bir yanlışta, ısrar niye?

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

www.ekemer.com

 • Netinial Internet

Yorumlar

“MOBESE DE SORU İŞARETLERİ SİLİNEBİLECEK Mİ?” adlı makaleye 11 yorum yapilmis
 1. S.Güneri dedi ki:

  Bu kaçıncı ihale iptali. En iyisinimi arıyorlar, en iyi sağılacak olanımı. Hani demolar yapılmıştı.

 2. Kenan dedi ki:

  Kemer belediyesi veya Mustafa Gülün yapacağı bir şey olsaydı malum gazeteler ortalığı yırtardı. Ama Gatap sözkonusu olunca basın dut yemiş bülbül gibi,

 3. Mehmet Karabalık dedi ki:

  Necati Hoca o sunumu yaptırmasa kimsenin dünyadan haberi yok. Sağol Hocam tekere çomak soktuğun için.

 4. Ahmet Uzundağ dedi ki:

  ucuz ve daha uzun ömürlü kablolu yerine kablosuz tercih ediyorlar kemeri kazmamak için. bu arada kemer kazılıyor ama kablo çekilmiyorsa. aptal olmak lazım bunu yazmamak için.

 5. EMEK dedi ki:

  SAYIN HÜSEYİN BEY KEMERDE UZUN YILLARDIR YAŞIYORSUNUZ.KEMERİN YERLİ HALKI KEMERE NE YAPTI ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN…OKULLARI YAPAN,SAĞLIK OCAKLARINI,YAPAN SAYGANLAR…CAMİ İNŞAATI YARIM,YOLLARIN HALİ BELLİ,MOBESA YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ…HANİ YABANCILARI SEVMEZLER YA İŞTE O YABANCILAR
  BURAYI YAŞANIR HALE GETİRDİ…
  KEMER KEMELİLERİN DEĞİL!!! KEMERDE ALIN TERİYLE EKMEĞİNİ KAZANANLARINDIR.
  KULLANDIĞIMIZ SU PARALARININ FATURASINA YANSITILAN -MOBESA SİSTEMİ-KEMERİN
  GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILMALIDIR…

 6. Hakan SERTER dedi ki:

  Bir yazıyon pir yazıyon başkanım. Kemer Gözcüde yine Göynüğün bu isteği var. Ekledim okurlar için.

  -GÖYNÜKTE EN BÜYÜK İSTEK MOBESE
  Club Boran Mare Beach Otel yatırımcısı ve Genel Müdürü Aziz Dinçer söz alarak yaptığı konuşmada geçtiğimiz ay olduğu gibi yine MOBESE beklentilerine dikkat çekti.
  Dinçer şöyle konuştu; “Bizim turizmciler olarak belediye ve devletten istediğimiz şeyler belli; Sağlıklı bir çevre, düzenli altyapı ve sokak da güvenliğin sağlanması. Yine gündem de olduğu için MOBESE ile başlamak istiyorum. İnternet olayı çok etkili. 2009 yılında Rusya’da 50 milyon internet kullanıcısı her kişi birini etkilese Rus nüfusunun yüzde 80’ini etkileniyor. Önce şehir, sonra bölge, en son otel satılır. Rus internet sitelerinde çok okunan bazı form siteleri var. Turistlerin büyük çoğunluğu bu sayfalara girip tatile gidiyor. Bu form sitelerinden bir örnek okumak istiyorum; “Kemer sokaklarında, satıcılar sandalyelere oturup gelen geçene laf atıyorlar. Sarkıntılık edip, cinsellik içeren sözler ediyorlar” demiş. Bir diğerini okuyorum, “Mağazaya girmemiz için çok kötü yollara başvuruyorlar. (Burada esnafın iş yerinin adını da vermiş.) Mağazaya ben girmek istemeyince, benim koluma giren kişinin yanındaki bir arkadaşı elinde sopaya benzer bir şeyle üzerimize yürüyüp “Gir” diye bağırdı. Çok korktuk. Böyle bir şey görmedim” demiş.
  Bu siteler çok etkili ve bu durumun çözümü ise çok basit; MOBESE. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Diğer turizm kentlerinde MOBESE kurulduktan sonra suç oranları ve hanutçuluğun ne kadar azaldığı ortada. İnsanlar kendilerinin izlendiğini bildiğinde daha dikkatli davranacaklardır. Ancak, Kemer’de MOBESE yılan hikâyesine döndü. Bir türlü tamamlanamıyor. Hikâye 2007 yılında başlıyor. 2008 yılında da yüzde 7,5’lik zam da MOBESE için yapıldı. Sonrası iptal edilen ihaleler var. Artık, bir şekilde yapılmak zorunda. İhalelerin peş peşe neden iptal edildiğini de anlayabilmiş değilim. Peş peşe evrak eksikliği nedeni ile iptal ediliyor. Bu evrak eksikliğini de anlayabilmiş değiliz. Altı senedir Kemer’i bekliyoruz. Bir altı sene de Göynük’ü bekleyemeyiz. 7 Mayıs’taki ihaleyi takip edeceğiz. Bu defa da olmazsa biz bir şekilde bu işi üstlenelim”

 7. S.Canpolat dedi ki:

  Sorular daha da çoğalacak gibi. Ama her seferinde sorulardan kurtulduklarına göre. Sonuçlar öbür dünyaya kalacak gibi.

 8. Fevzi Şeker dedi ki:

  Yoksa siz hala mobeselileştiremediklerimizdenmisiniz?
  Ya da siz hala mobeselileştirmekistemediklerimizdenmisiniz?

 9. Nazım dedi ki:

  Hala orada mısınız, Soydabaş

 10. K. Erdem dedi ki:

  Ürünün danışmanlığını yapan ille kablosuz diyormuş. Nereden ne oluyorsa

 11. natureal dedi ki:

  Bu konuda ne kadar otorite olduğunuzu bilmiyorum ancak teknik açıdan bilgi eksiğiniz olduğunu söylemeliyim.
  1- Kablosuz sistem araç takibi yaparken kabloluya göre çok yavaş ve görüntü düşük. dediniz ama yanılıyorsunuz. Kablosuz sistem ve kablolu sistem araç takibi yaparken birbirine çok benzeyen bir sistem kullanır ve görüntü kalitesinde eksiklik olmaz.

  2- Kablosuz sistemin lisansları çok yüksek bunu işi yaptıran kuruluş karşılıyor.
  Güvenlik ile ilgili tahsislerde lisans ücreti yok denecek kadar azdır.

  3- Kablosuz sistemin telsiz frekansı üzerinden görüntü sağladığı ve bunun yıllık bir kirası olduğu ve bunu da işi yaptıran kuruluşun üstlendiği, bunun her yıl verildiği ve büyük yük sağladığı belirtiliyor.

  Yanlış. Kablosuz sistemde sisteme özel bir kapsama alanı yaratılır ve kimseye veya herhangi bir kuruluşa kesinlikle kira ödenmez.

  4- Kötü hava koşullarında görüntü çok bozuluyor hatta hiç göstermiyor.

  Yanlış. Kısaca fırtına olduğunda cep telefonunuz kesiliyormu. Baz istasyonu çokse dahi diğer baz istasyonu çökenin görevini üstlenecek şekilde programlanır.

  5- Her kablosuz sistem sağlık açısından baz istasyonlarının yarattığı etkiyi yaratıyor (baz istasyonu 30 Mt. yükseklikte olduğu halde bunun yüksekliği 6 Mt. gibi olacak) ve canlıları daha olumsuz etkiliyor.

  Yanlış Yüksek frekansta yapılan yayınlar baz istasyonuna 1mt yakında yaşanmadığı sürece insana ve doğaya zararı yok denecek kadar azdır. evinizdeki mikro dalga fırınınız size daha fazla zarar vermektedir.

  6- Kablolu sistem mali açıdan daha ekonomik oluyor.
  Yanlış. Kablolu sistem Türk telekom altyapısı kullanılarak kurulduğu için altyapı maliyeti az olsada TT ye her ay ödenen para çok çok daha maliyetli olmaktadır ve bunu sistem kullanıldığı yıllar boyunca ödeyeceksiniz. TT altyapısı kullanan tün şehirlerin TT ye ciddi borçları bulunmaktadır. Bu sistemi kullanan iller kendi haberleşme bütçelerinden bu ödemeleri yapmakla yükümlüdür.

  Yukarıdaki 6 madde Türk Telekom yetkililerinin sunumlarında Kablosuz sistemi kötülemek için kullandığı sözlerdir ve tamamen yanlıştır. Tüm Dünya bu sisteme dönerken bizim hala 30 yıl onceki sistemleri övmemiz çok ilginç.

  Ayrıca ek olarak bir not vereyim. Kablosuz sistemde haberleşme maliyeti çok düşecektir zaten var olan bir haberleşme sistemin varken normal telefon veya cep telefonu ile haberleşmeye gerek kalmz IP telefonlar ile tüm güvenlik güçleri ve onların onay verdikleri kimse veya kurumlar bu sistem üzerinden ücretsiz olarak haberleşir ve hatta data transferi görüntü paylaşımı yapabilirler.
  Kablosuz sistem dediğiniz sistem 4G haberleşme sistemidir ve 3G (su sıralar Türkiyenin tanıştığı )sistemden çok daha hızlı ve fonksiyoneldir. Halen dünyanı en gelişmiş Askeri güçleri bu sistem ile operasyonlar yönetmektedirki buda sistemin ne kadar güvenli ve pratik değişken bir yapıya sahip olduğunun resmidir.

  daha detaylı bilgi isterseniz verebilirim.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari