MOBESE YAZISI

Mart 9, 2010 tarihinde tarafından  
KONU_ŞU_YORUM-HÜSEYİN SOYDABAŞ, SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

MOBESE YAZISI

Kemer ilk defa MOBESE adıyla ne zaman tanıştı veya Kemer’e ilk defa MOBESE sözü ne zaman verildi hatırlamıyorum bile.

Bildiğim tek şey ilçenin güvenliği için çok yararlı bir sistem olması ve çok gerekli olması. Bir de hatırladığım suya yapılan bir zam ile MOBESE parasının halkın cebinden çıkacağı yönünde o günlerin gazetelerinde çıkan yazılar.

Suya zam yapılmasa nereden çıkacağı da ayrı bir mizah konusu. Bu devletin her hangi bir birimi tarafından yapılıyorsa ve ödemeyi bu birim yapıyorsa zaten zam, vergi vs. yoluyla halkın cebinden çıkacak demektir.

Buraya kadar yazılanlar ısınma cümleleri. Gerekli olduğu ve çeşitli sebeplerle geciktirildiği en önemli konular.

Şehir dışında bulunduğum o günde bir toptancının iş yerinde bilgisayarı kullanabilmek için izin aldım. Niyetim Kemer Yerel Gazeteleri’ni okumak ve gelen maillerime bakmaktı. Her zamanki gibi yerel gazetelerde ilk durağım Kemer Gözcü Gazetesi oldu. İlgimi çeken en önemli haber ise MOBESE ile ilgiliydi. Gayri ihtiyari orada bulunanlara “Sizin MOBESE niz var mı?” demişim. Güldüler ve “Siz de hala yok mu?” dediler.

Sonra sohbet MOBESE üzerine kuruldu ve burada yapılan sistemin kuruluşu ve işleyişi ile ilgili en randımanlı çalışması ile ilgili bilgiler yağmaya başladı her yerden. Anlaşılan burada da bayağı baş ağrıtmış.

Zannedersem Kemer’e kurulacak sistem ile ilgili olarak ilk soruları “kablolu mu kurulacak kablosuz mu?” yönündeydi ve birkaç soru daha geldi ardı ardına. Kesinlikle ”her  .oka maydanoz olan ben bu konuda bilgi sahibi değildim” Ama onun da çaresini buldum. Kemer Gözcü’nün ilgili haberinde bu konulara cevap verecek içerikler mevcuttu ve oradan okudum, durumu kurtardım. Kendilerine bu vesile ile teşekkür ederim.

Neyse okuduklarımdan çıkan sonuca göre Kemer İlçe Merkezi’ne 82 kamera kurulacaktı. Bu sistem kablosuz kamera sistemi şeklinde olacak ve 51 tanesi sabit, 21 tanesi plaka tanımalı ve 21 tanesi de hareketli kamera olarak yerleştirilecekti. İhale sonucunda ise fiyattan çok kalitenin dikkate alınacağını vurgulanmıştı.

1 Nisan’da yer teslimi yapılırsa üç ayda tamamlanıp Temmuz’da kullanıma hazır hale geleceği ve son üç firmadan Aselsan 2 milyon 265 bin 142 TL, İsbak 2 milyon 149 bin TL, Atlas ise 2 milyon 149 bin 251 TL teklif verdiğini öğrendim ve orada bulunan kişilere okuyarak anlattım ve de son olarak kullanılacak malzemenin demosunun bu konu ile ilgili Danışmanlık Firması ve Emniyet Birimleri tarafından incelenerek karar verileceğini aktardım.

Herkesin ilk tepkisi kablosuz sisteme oldu ve birbiri ardına sıralamaya başladılar. Bulunduğum yer bir gıda toptancısı olduğu halde o kadar uzun ve meşakkatli bir süreç yaşamışlar ki, izledikleri ve gazetelerden okuduklarıyla hepsi MOBESE uzmanı olmuşlar sanki. MOBESE kurulduktan sonra yaşadıkları ise ayrı bir araştırma konusu.

Aralarında Kemer’i bilenler olduğu gibi bilmeyenler de vardı. Ve söylenen sözlerden en önemlisi şuydu. “Neden, Kablosuz Sistem?”

Kablosuz sistem engebeli, kayalık veya kablolu sistemin gereği olan kablonun çekilemeyeceği yerlerde mecburiyetten tercih edilen bir sistem, bölge Kemer gibi düz ise kablolu sistemin daha faydalı, uzun ömürlü, en az arızalı ve de sağlık yönünden sakıncalı olmadığını anlattılar. Bunları not ettim. Daha sonra bir de bu sistemi kullanan yerlerde bulunan arkadaşlarımı arayarak onlara sormaya karar verdim.

Bunun içinde her ilçede bulunan eski Tekel Toptan Satıcı arkadaşlarımı aradım. Ve onlarla da paylaştım bu konuları ve görüşlerini aldım. Bunların içinde konu ile ilgili bizzat görev almış olanlarda var.

İşte MOBESE ile ilgili öğrendiklerim ve sizlerle paylaşacaklarım.

1-    Kablosuz sistem araç takibi yaparken  kabloluya göre çok yavaş ve görüntü düşük.
2-    Kablosuz sistemin lisansları çok yüksek bunu işi yaptıran kuruluş karşılıyor.
3-    Kablosuz sistemin telsiz frekansı üzerinden görüntü sağladığı ve bunun yıllık bir kirası olduğu ve bunu da işi yaptıran kuruluşun üstlendiği, bunun her yıl verildiği ve büyük yük sağladığı belirtiliyor.
4-    Kötü hava koşullarında görüntü çok bozuluyor hatta hiç göstermiyor.
5-    Her kablosuz sistem sağlık açısından baz istasyonlarının yarattığı etkiyi yaratıyor  (baz istasyonu 30 Mt. yükseklikte olduğu halde bunun yüksekliği 6 Mt. gibi olacak) ve canlıları daha olumsuz etkiliyor.
6-    Kablolu sistem mali açıdan daha ekonomik oluyor.

Kablolu ile kablosuz arasında daha birçok olumsuz farklar var. Bu belki de toplam rakamı bile etkileyecek durumda ve daha ucuza bu sistemi kurmak mümkün. Zaten Kablosuz olarak bu sistemi kullanan kuruluşların yaşadığı kötü tecrübeler var. Kimse sistemine “Kötü olanını tercih etmişiz” demediği için bu dillendirilmiyor. Ama teslim alan kuruluş bunu düzeltmek için yeniden paralar harcıyor.

Bu konuda Antalya’da Konyaaltı bölgelerindeki kablosuz sistemler, Kalkan, Kaş ve Konaklı yerleşim bölgelerinin yaşadıkları incelenebilir.

Uzun zamandır Kemer olarak MOBESE Sistemini beklediğimiz bir gerçek. Ama kullanışlı olmayan bir sistemi seçmek ve de sonradan bunun sancısını ilçe olarak hissetmekte bir o kadar yanlış. Bunda işi veren işletme olan GATAB ın bir eksikliğinin olduğunu düşünmek mantıksız bir öngörü olur. Sadece teknik danışmanlık yapan firmanın yeterince bilgilendirmediğini düşünebiliriz. Coğrafi koşullar müsait olduğu halde ve bu kadar olumsuzluk yaşayan kuruluşlar olduğu halde kablosuz bir sistemi istemek bu ilçenin parasına kıymak demektir.

Bu sistemi kullanan yerlere sorulacak soru çok basit. “Sisteminiz yüzde kaç verimli çalışıyor”
Tabii bu o kurumun başkanlarına sorulamaz, onların verdikleri karar ve yaptıkları yüzde yüz nokta atışı olduğu için onlar hatayı değil başarıyı anlatırlar. Ancak akıl var mantık var.

Neden daha sonra bir sürü sorun yaratacak, arıza çoğaldıkça verimi düşecek, kötü hava şartlarından etkilenecek, her yıl frekans ücreti ödememize sebep olacak, yaptığı arızalar sebebi ile periyodik bakım ve malzeme ücreti ödememize sebep olacak en önemlisi de bu işi GATAB yaptırdı demek iyi araştırmamış, sorumlusu GATAB dır dedirtecek bir sistemi seçelim ki.

Bir ay daha geç olsun. Sokağa atacak paramız yok bizim.

Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“MOBESE YAZISI” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. Kemalettin Gök dedi ki:

  Kötü havalarda kullanılamayacaksa kışın kemere etkileri düşünülüp öyle karar verilmeli bence.

 2. EMEK dedi ki:

  KAMU ADINA ARAŞTIRMAN ÇOK GÜZEL…
  AMA KEMERDE MOBESA SİSTEMİNE ŞİMDİYE KADAR NEDEN GEÇİLMEDİ ANLAMIŞ DEĞİLİM…

 3. S. Demir dedi ki:

  Yeni bir ihaleyle kaybedecek zaman yok diğer taraftan devamlı bir gideri olacaksa doğrusu yapılsın

 4. Mehmet Karabalık dedi ki:

  Şimdiye kadar mobelsemi vardı yani. Ama olacaksa iyisi olsun. su paralarımız boşa gitmesin.

 5. KEMERİST dedi ki:

  SAYIN SOYDABAŞ,
  SİZE BU YAZIYI MAİL OLARAK DA GÖNDEREBİLİRDİM ANCAK HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE VE ŞAHİTLİĞİNDE OLMASI İÇİN BURADAN YAZIYORUM. AŞAĞIDA GÖRDÜĞÜNÜZ, METNİ SİZİN SAYFANIZIN DIŞINDA İKİ AYRI YERDE DAHA YORUM OLARAK EKLEDİM. ÇÜNKÜ BU KONU BAĞLI OLDUĞUM FİRMA TARAFINDAN CİDDİ OLARAK ELE ALINACAK. SİZİN BU KONUDA GEREKEN BAĞLANTILARI KURABİLECEĞİNİZDEN İSE ZERRECE ŞÜPHEM YOK. YAZI SAYIN MUSTAFA GÜL’E HİTABEN YAZILMIŞTIR. KONU CİDDİ OLARAK ELE ALINMIŞTIR. BİLMENİZİ ARZU EDİYORUM. SAYGILARIMLA..
  ALİ KEMAL SENAN

  SAYIN BAŞKAN,
  SİZE BİR ÖNERİ DAHA,
  PHASELİS-GEDELMA BÖLGESİ-İDYROS BAĞLANTILI, UZMAN DESTEKLİ BİR TARİHİ FİLM İÇİN, PEGASUS MİTOLOJİSİ İLE İLGİLİ FİLM YAPIMI İÇİN LÜTFEN BİR YÖNETMEN VEYA YAPIMCI FİRMA.. HER NEYSE.. ÇAĞIRIN. SENARYOYU SİZE BEN VERECEĞİM…MENEJERİMLE GÖRÜŞÜN VE BAĞLANTIYI YAPIN. SAYIN HÜSEYİN SOYDABAŞ SİZE BENİMLE İLGİLİ İLETİŞİM BİLGİLERİNİ VERECEKTİR. HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI YAPACAĞIM VE ÜSTÜNE, BAĞLI OLDUĞUM ULUSLARARASI FİRMANIN FİLM İÇİN DÜNYA ÇAPINDA TANITIM YAPMASINI SAĞLAYACAĞIM. KEMER İÇİN BUNDAN BÜYÜK İYİLİK OLMAZ. FİLMİN YAPIM AŞAMASI BİLE BÜYÜK İLGİ ÇEKECEKTİR. DÜNYACA TANINMIŞ SANATÇILARIN BU FİLMDE ROL ALMASI İSE HİÇ ZOR DEĞİLDİR. EĞER DÜNYA ÇAPINDA BİR YAPIMCI FİRMA BULAMIYORSANIZ BU KONUDA DA YARDIM EDECEĞİM. ŞARTIM İSE YERLİ YAPIMCI VEYA SANATÇILARLA BU İŞİN OLMAMASI. TROYA FİLMİNİ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE GETİRİN. KEMER’İN BUNU YAPACAK GÜCÜ VAR. SADECE AZICIK CESARETLİ OLUN. BEN BU KONUYU FİRMAMIN YÖNETİM KURULUYLA GÖRÜŞTÜM. BUYRUN SİZE İMKAN. DEĞERLENDİRİN ADINIZ TARİHE GEÇSİN.
  ALİ KEMAL SENAN **********

 6. Ramazan Tahta dedi ki:

  Keşke bu makaleyi hazırlarken bilir gerçekten bilir kişilerden bilgi alıp yazsaydınız. Kablosuz sistemde emniyete BTK tarıdan tahsis edilen frekans kullanılıyor ve lisans ücreti ödenmiyor.Yani yurakıda 3.maddede belirttiğiniz gibi bir para ödenmesi söz konusu değil.Kullanılan cihazlar BTK tarafından onay verilmiş WİMAX forum sertifikası olan cihazlardır çıkış gücü 100 mWatt yani kullandığınız cep telefonundan daha az etkileşim olur. Kemeri gayet iyi biliyorsunuz her sonbahar kazı işlemleri olur ve fiber hatlarda bu kopmalara ve yüksek maliyetli arızalara neden olmaktadır. Ayrıca bu sistemler telsis frekans sisteleri ile karıştırılmamalı yoğun kar,tipi,yağmur ve her hürlü hava koşullarında çalışan sistemlerdir.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari