MUHALEFETTEN “DEMO” VE “FESLİ” TEPKİ

Eylül 27, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

MUHALEFETTEN

Büyükşehir Belediyesi’nin “Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama ve Araç Takip Sistemi İhalesi” ne AK Parti ve MHP’den sert tepki geldi.

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani, kart sitemi demosunun karanlık bir odada gösterildiğini ve kamuoyu ile paylaşılmadığını ileri sürdü.

MHP İl Başkanı Adnan Kaya ise, “Adamın başından bir fesi aldılar başka bir fes giydiriyorlar. Bu konuda sadece cübbeler değişti’’ yorumunu yaptı.

Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama ve Araç Takip Sistemi İhalesi’ne ilk açıklamalar geldi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani, kart sitemi demosunun karanlık bir odada gösterildiğini ileri sürdü. Samani, ‘’Bu demo’yu gören bize de söylesin’’ dedi.

MHP İl Başkanı Adnan Kaya da “Halkkart’ın Antkart’tan hiçbir farklı yönü yok. Aksine vatandaşın sırtına daha fazla yük bindirdiler. Adamın başından bir fesi aldılar başka bir fes giydiriyorlar. Bu konuda sadece cübbeler değişti’’ dedi.

Sadece ismi değişti

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani Halkkart, Toplu Taşıma Elektronik Ücret Toplama ve Araç Takip Sistemi ihalesinin hem yapılış şeklinin, hem de demosunun kamuoyu ile paylaşılmadığını ileri sürerek, ‘’ Hoca karta karşı olduğunu söylüyordu.

Şimdi ise sadece kartın ismini değiştirdi. Getirmiş olduğu teknolojinin Antkart’tan ne kadar farklı olduğunu ilerideki günlerde göreceğiz. Antkart ihalesinde kullanılacak teknoloji ve bu teknoloji ile ilgili cihazların demosunu Antalya kamuoyuna Kültür Salonu’nda sergileyerek göstermiştik.

Halkkart’ta böyle bir sistem söz konusu değil. Burada kullanılacak ileri teknoloji sistemi ile hiçbir açıklama yok. Burada maddi değerlerin yanı sıra bu teknolojinin ne kadar sonuç vereceğini tartışmak gerekiyor. Bu konuda Antalya kamuoyu bilgilendirilmemiştir’’ dedi

Demo var mı yok mu?

Demo konusunun çok önemli olduğunu bazı firmaların ‘demosu yok’ diye ihaleye alınmamasının altında yatan gerçeklerin de neler olduğunun açıklanması gerektiğini söyleyen Samani, ‘’Demonun gösterilmemesi çok önemli. Demo karanlık bir odada birilerine gösterildi deniliyor.

Kim görmüş. Antalya Minibüsçüler Odası’na daha önce demo göstermeyebilirsiniz diyenler, sonradan neden bu odayı ihale dışı ettiler. İhaleyi alan firmanın demosunu gören bile yok. Acaba var mı yok mu diye bizde düşünüyoruz. Demo basından bile saklandığına göre akla, acaba demo var mı yok mu sorusunu getiriyor’’ diye konuştu.

Halk adına araştırıyoruz

İhaleyi alan A-Kent Akıllı Kent Teknolojisi A.Ş’nin yeni bir şirket olduğunu, Bu şirketin  kuruluşlunu  nerde ve ne zaman yapıldığının da araştırılması gerektiğini belirten Samani,  ‘’Bu şirketin bir tecrübesi var mı? Böyle bir işe girmiş mi? Bu şirket güvenirliliğini kanıtlamış mı, bu testlerden geçmiş mi, başarılı olmuş mu? Bütün bunlar muamma.

Bunların Antalya kamuoyuna açıklanması lazım. Basın mensuplarını bile baskıyla ihaleye aldıklarını da göz önüne alırsak ihalenin nasıl yapıldığı konusunda daha çok bilgi sahibi olabiliriz. Biz Antalya halkı adına bu konuları araştırıyoruz’’ dedi.

Çileden başka bir şey değil

MHP İl Başkanı Adnan Kaya ise, Halkkart’ın sistemini görünce Antkart’ın kalmasını daha çok istediklerini söyledi. Kaya, ‘’Bunlar Türk Milletine çile çektirmekten başka hiçbir şey bilmezler. Halkkart’ın Antkart’tan hiçbir farklı yönü yok.

Aksine vatandaşın sırtına daha fazla yük bindirdiler. Adamın başından bir fesi aldılar başka bir fes giydiriyorlar. Bu konuda sadece cübbeler değişti’’ dedi.

Antkart’a razı durumuna geldik

Antkart döneminde de muhalefet ettiklerini belirten Kaya, Halkkart’ın ihalesini  görünce Antkart’a razı olmayı bile düşündüklerini dile getirerek, ‘’Keşke Antkart gelseydi. Ona da muhalefet ettik şimdi ne fark etti ki.

Halkkart’ta milletin sırtından belediyenin masraflarını karşılayacaklar. Burada emeklisi dar gelirlisi düşünülmeden halkın üzerine bindirilmiş bir program bu da Antkart’tan hiçbir farkı yok. Ankaralı bir firmanın ihaleyi kazanması da düşündürücüsü. Zaten bizim de tepkilerimizin büyük kısmı bu. Antalya’da Antalyalı firmalar hiçbir yerde iş ve  ihale alamıyor. Bunun da araştırılması lazım’’ diye konuştu.

Şirkete sermaye yaratılıyor
 
Büyükşehir Belediyesi’nin bu ihale ile bir firmaya sermaye hazırladığını da ileri süren  ve Halkkart’ın Antkart’tan farklı uygulamalarının da olacağını, bunun da Antalyalılardan sağlanacağının altını çizen Kaya, ‘’Geçmişten farklı olarak vatandaşın sırtına binen 3 TL’lik fark var.

Yüz bin kişiden hesapladığınızda 300 bin TL den başlıyor. 15 milyonluk bir ihale bu. Böyle bakıldığında da halkın üzerinden blokaj yapılarak bir şirkete sermaye yaratılıyor. Bu konu ile ilgili incelememiz sürecek. Bu ihalenin arkasını bırakmayacağız’’ şeklinde konuştu.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari