MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK

Mayıs 27, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK

Uzun yıllar önce bende duygu yüklü bir ortamda uğurlanmıştım askere. Bir yanda ailem, bir yanda arkadaşlarım, bir yanda nişanlım. Bazen hatıralarımızı anlatıyor, bazen gülüyor, bazen ağlıyorduk. Ne yaparsalar yapsınlar hepsini bana sevgiyle bakıyor ve ortak sloganı keyif ve gururla söylüyorlardı.

 

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

 

Dedemin, babamın, ağabeyimin ardından bende vatani görevin ifası için yola çıkma hazırlığı yapıyordum. Saat geldi sevgiyle, gözyaşlarınla, dualarla uğurlanıyordum. Beni acemi birliğime götürecek otobüse bindiğimde, ardımda bıraktığım tüm sevenlerim, hatta tüm otogar arkamdan bağırıyorlardı.

 

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

 

Evet, gittim ve kazasız belasız bitirerek geriye döndüm. Yıllar geçti, ben geldikten sonra askere gidenleri de aynı heyecan, gurur ve dualarla uğurladık. Ve olmazsa olmazımız aynı sloganlarla…

 

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

“EN BÜYÜK ASKER BİZİM ASKER”

 

Dün Ankara otogarındaydım ve Antalya’ya dönme hazırlıkları yapıyordum. Yine öbek öbek asker uğurlamaları vardı. Beni uğurladıkları günler geldi gözümün önüne, hatta davul zurnalar bile vardı fazladan. Duygulandım. Otobüsümün kalkmasına hayli bir zaman vardı. Aralarına karıştım. O günleri tekrar yaşamak adına.

 

Anne, baba, nişanlı veya sevgili, akrabaları ve arkadaşları oradaydı, ortaya aldıkları askerlerinin etrafında davul zurna eşliğinde horon tepiyorlardı. Oynuyorlardı ama hepsinin gözlerinde gelmeyecek bir sevilene veda, bir elveda hüznü vardı.

 

Eli öpülesi, kınalı saçlı anne sıyrıldı horon kolundan ve ortada duran oğluna yöneldi. Yanına çağırdığı, benim herhalde nişanlı veya sevgilisidir diye düşündüğüm kıza bir işaret yaptı. Kız bir cebinden bir naylon poşet çıkardı. Davul zurna susmuş, tüm gözler gizli gizli ağlıyordu. Kızın uzattığı naylon poşetten daha önce hazırlanmış kına çıkarıldı ve oğlunun sağ el avucunun içine ibadet edercesine bir saygı ile sürdü ve avucunu yavaşça yumruk haline getirdi.

 

Diğer yerlerde gürültü ve koşuşturma sürerken yeni dâhil olduğum gurubumuzda ölüm sessizliği vardı. Herkesin meraklı bakışlarının arasında genç kız diğer cebinden bir beyaz mendil çıkardı, gözyaşlarını sildi, öptü ve gözleri yaşlı anneye uzattı, anne ibadetini sürdürüyor olmanın sessizliği ve huşuu içinde mendil ile oğlunun kınalı elini sararken elinde olmadan gözyaşlarını beyaz mendilin üzerine düşürüyordu.

 

Kına; sevincin ve hüznün bitsisi, süsü. Anadolu’da kına evden çıkan geline, kurban edilecek koça ve nihayet askere giden yiğide yakılıyor. Ve sevgili ayrılmak istemediği sevgilisinin eline, ayrılığın işlendiği ve gözyaşı ile ıslanmış beyaz mendili sarıyor.

 

Kına hüzün, mendil hüzün, davul hüzün, zurna hüzün oluyor, gözyaşlarına karışıyordu. Ve baba, yiğidini hüzünle değil, sevinç ve kıvançla uğurlamayı görev addeden baba eliyle davulcuya işaret ediyor ve “bir çiftetelli çal bakalım” diyerek, gözyaşlarını saklamaya çalışıyordu.

 

Bir yandan davul zurna eşliğinde çiftetelli oynanırken bir taraftan da hep birlikte bağırıyorlardı.

 

“MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK”

“MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK”

 

Otobüslerin kalkma zamanı gelmişti, asker sevgi, gözyaşı ve dualarla uğurlanırken ben de otobüsüme bindim. Kulaklarım uğulduyor, dilim ve kalbim, gözyaşlarımın eşliğinde bağırıyordu.

 

“MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK”

“MUHAMMED GİDECEK, YİNE GERİ GELECEK”

 

Bugün bu satırları yazarken televizyondaki bir sese gitti kulağım. Soyadı Türk olan bir vatan haini, sırtını dayadığı devletimden aldığı güçle şöyle sesleniyordu.

 

“eylüldeki duruşmaya da gitmeyeceğiz bu bizim sorunumuz değil ki”

 

 

Evet, belki Muhammed ve başkaları geri gelecek, ama ya gelemeyenler.

Gelemeyenlerin hesabını kim verecek.

 

Sevgi ve saygılarımla…

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari