MUHASEBECİLERİN VURGUNU

Aralık 27, 2009 tarihinde tarafından  
GÜNDÜZ GÖZÜYLE M.NEŞET GÜNDÜZ kategorisinde yayımlanmıştır.

MUHASEBECİLERİN VURGUNU

Devletin ve milletin kasası, kesesi olan, güvendiği ve inandığı Muhasebecilerin mükellef soygunu.

Yıllardır esnaf, tüccar her yıl sonunda tabir caizse soyuluyor, kandırılıyor. Ne esnaf odaları, ne ticaret ve sanayi odaları, ne de defterdarlıklar bu konu ile duyarlılık gösteriyor.  SMMO tarafından da vatandaşın daha kaymaklı bir şekilde soyulması için tavsiye niteliğinde fiyat listeleri hazırlamaktadır.

Yıl sonu geldi ve defterleriniz tasdiklenecek. Bunu da muhasebeciler yapabilir biliyor diye biliyorsunuz değil mi?

Hayır! İsteyen kendi defterini alıp tasdik edip muhasebecisine verebilir. Ancak esnafımızdan o kadar çok şikayet ve serzeniş gelmektedir ki; ne esnaf, ne de  tüccarın bu konuda bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. Bununla da muhasebecilerin vatandaşı aydınlatmadığı anlaşılmaktadır.

Biliyorsunuz ki Tüketici Yasasında; tüketicinin bilgilenme ve ekonomik çıkarlarının korunması hakkında evrensel hakları mevcuttur.

Hem SMMO’ı hem de üyeleri muhasebeciler, 4077 sayılı tüketici hakkı olan madde 4 ve yine madde 4/A maddelerini ihlal etmektedir.

Nedir bu soygun ve vurgun meselesi:

Lütfen aşağıdaki SMMO nın hazırladığı listeyi dikkatle takip edin.

İşletme defteri sahibisiniz 200.00 TL, eğer yanınızda bir işçi çalıştırıyorsanız 260.00 TL.
Siz yaptırırsanız noter 32.44 TL + defter (100 Sayfalık) 0.90 krş. Toplam maliyet 33.34 TL.
Vurgun ise 166.50 ile 226.50 TL

Bilanço defteri sahibi iseniz; 400.00 TL, eğer işçi çalıştırıyorsanız 620.00 TL.
Siz yaptırırsanız Noter tasdik, defter maliyeti 0,90 krş. Toplam 81.00 TL.
Vurgun: İşçisiz 319.00.TL. DİKKAT İŞÇİ ÇALIŞTIRILIYORSA  539.00 TL.

Diğer fiyat listelerine değinmeyeceğim.  El insaf diyoruz. Daha bitmedi;

Şubesi bulunan işletmelerden her bir şube için belirtilen rakama % 20 ilave edilir. Bitti mi? Bitmedi;
Belirtilen rakamlar asgari olup, işletmenin büyüklüğü ve iş hacmi dikkate alınarak bu rakamlar karşılıklı görüşme yoluyla arttırabilir.

SMMO’sı bu fiyat şemasını neye göre hazırlamış bilmiyorum. Görevi de değil. SMMO’sı kendi idari kararını mükelleflere baskıcı ve kanun nezdindeymiş gibi lanse etmesi ise ayrı bir suç. Herkes fiyat listesi yapabilir. Ancak bu fiyat listesinde hele bir kurum olursa mükellefin haklarını da yazması ve tercihini yapabilme hakkının tanınması gerekir.

Buradan SMMO’sına sormak istiyorum.
Bu fiyat talep etmeyi hangi kritere göre belirliyorsunuz. Hiç bir kanun hükmüne dayanmayan bize göre haksız kazanç olduğuna inandığımız bu fiyat listenizi esnaf tüccara dayatamazsınız. Madem böyle liste hazırlıyorsunuz mükellefe kendi defterini tasdik ettirme imkanı olduğunu da bildirmek zorundasınız.

Zaten 3568 sayılı yasa, 20390 sayılı resmi gazeteye göre mali müşavirlik ücretlerini almıyor musunuz? Nasıl olurda defter tasdik ücretlerine tek isen bu kadar , işçi çalıştırıyorsan şu kadar deme hakkını size kim verdi? Tek de olsa aynı fiyat birkaç işçide çalıştırsa aynı. Yani işçi çalıştırırsa kâğıdın gramajımı artıyor? Size ne adam kaç işçi çalıştırıyorsa, bunun defter tasdik parası ile ne ilgisi var.

Sonra sizin defter tutma fiyat kriterleriniz çok net şekilde belirtilmiş. Ona da  örnek vereyim.  En düşük defter tutma 65.00 TL, 1+3 İşçi: 75.00 TL., 4-9 İşçi 85:00 TL. Gördünüz mü sizin muhasebe ücretleri yazılmış.

Sonra ben buradan tüm defdardarlıkları uyarıyorum. Bu fiyat listelerine göre vatandaştan toplanan defter paralarının kayıt altına alınıp alınmadığı. Haksız ve ölçüsüz kazancın hiçbir şekilde izahı olamaz.

Buradan mükelleflerimizi uyarıyoruz. Haklarınızı bilin ve arayın.

Buradan SMMO’na da sesleniyoruz. Bu tek taraflı ve makul olmayan fiyat listesinden vazgeçin. Tüketiciyi-mükellefi aydınlatın, tüketici defterini tasdik edemiyorsa yardımcı olmalısınız. Ama böyle astronomik rakamlarla ve uydurma kriterlerle değil.

Herkesin emeğine saygılıyız ancak hak ve adalet ölçülerinde olması kaydıyla.
Bütün Türk Milletinin yeni yılını kutluyor, yeni bir yılda işlerinin aşlarının açık olmasını diliyorum.

M. Neşet GÜNDÜZ
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Komisyonlar Sorumlusu
Başkan Yardımcısı

 • Netinial Internet

Yorumlar

“MUHASEBECİLERİN VURGUNU” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. enişte dedi ki:

  vaybe total e vurulunca süper para.sayın gündüz birde araç ruhsatlarının yaprağı kaça satılıyor bunu araştırıp yazın.bu da büyük vurgun ve de hiçbir şekilde elinize fatura fiş vb. vermiyorlar.

 2. mustafa güneş dedi ki:

  sayın neşet gündüz, esnaf odalarının aldığı kayıt ücreti yıllık aidatı hizmet bedeli adı altında almış olduğu paralarıda yazın tüm esnaf duysun. belki tükeciyi koruma adına iyi bir iş yapmış olursunuz. hatta akaryakıttaki telefondaki ö.t.v vergisinede bi el atın bankaların yıllık kart ücretlerine sorma ver paralarına bi göz atın.

 3. Tahir aslan dedi ki:

  Sayın M.Neşet Gündüz Tesadüfen yazınızı gördüm Kendim Ankara da Mali Müşavirim fakat siz tüketici yasalarına atıfta bulunmuşsunuz, 3568 sayılı kanun ve yönetmelikler T.C Anayasasından gücünü almaktadır ve o fiyat tarifeleri asgaridir aynı zamanda maliye bakanlığının onayı ve görüşü alınarak hazırlanmaktadır dar kapsamda ve bir meslek örgütünü küçümseyici olarak yaklaşıyorsunuz tabiiki esnafın kendi defterini onaylatması doğaldır ve ücretleride belittğiniz gibidir meslek mensuplarının bunu belirtmemesi yaşanmaması gereken bir olaydır ve arızi nitelik taşımaktadır. Ayrıca 4077 sayılı kanunun Madde 4/a yanlış yorumluyorsunuz ve okuyucuları da yanlış bilgilendiriyorsunuz soygun sözünüzü geri almanızı yoksa tarafınıza adli ve idari soruşturma için şikayette bulunabileceğimi belirtmek isterim.

 4. ahmet temel dedi ki:

  3568 sayılı serbest muhasebecilik ve mali müşavirlik kanununu okumadan yorum yapmayın . Bu ara kendi defterini tasdik ettirecekse kendisi tutsun defterini bu gün bir mali müşavir 4 yıllık bir üniversiteden sonra 3 yıl staj ve çeşitli sınavlara girerek mali müşavir oluyor. MESLEĞİ KÜÇÜMSEMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR. Çocuk oyunu değil yani bu iş

 5. kaan türker dedi ki:

  ne var bunda adam ne güzel açıklamış.. resmen soygun kardeşim.. müşteri defteri tutulan şahıs ise ona neden bilgi verilmiyor.. hangi muhasebeci müşterisine doyurucu bilgi veriyor ki..

 6. Salih Şahin dedi ki:

  Esnaf Odaları ve benzeri diğer odalar,Ticaret ve sanayi odaları niçin aidat alır onuda yazarmısınız.Ben de bir mali Müşavirim ve yazınızı esefle kınıyorum.Siz de bilmem ne başkanısınız yaptığınız o görev babanızın hayrınamı,hiç mi para almıyorsunuz.Bir Mükellefim sizin yazınızı okumuş kesip bana getirdi,okudum o mesnetsiz yazınızı ,gayet sakin bir şekilde mükellefime durumu izah ettim.Doğrudur defterini kendin tasdik ettirebilirsin,kırtasiye masrafı ile toplamı düşük bir maliyettir,ancak adı üzerinde bu yeni yıl hazırlık gideridir,işletmelerde 1 defter ama birinci sınıf ve şirketlerde farklı sayıda tasdiklenecek defter vardır.Bunların toplam maliyeti de aynı oranda artmaktadır.Bilirmisiniz Maliye bakanlığı bizleri memuru gibi görmektedir.Beyanlar internetten gitmekte ve vergi mükelleflerine tarafımızdan tahakkuk fişleri verilmektedir.Her ay yüzlerce kağıt bir o kadar toner kullanılmakta,elektriği bizlere ait olmaktadır.Bunları dikkate alarak bizlerinde hakkını koruyabilirmisiniz.Araştırıp sormadan saçma sapan yazı kaleme almışsınız.Sizin işiniz bunlar değil başka şeyler.B,ir Mali Müşavirin mükellefini nelerden koruyup kurtardığını hesap edebilirmisiniz.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari