MÜLTECİLERİN SORUNLARI TARTIŞILDI

Kasım 17, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

MÜLTECİLERİN SORUNLARI TARTIŞILDI


Türkiye’de mültecilerin en yoğun biçimde barındığı il olan Bilecik’te, Marmara Belediyeler Birliği ve Birleşmiş Milletler işbirliği ile seminer düzenlendi. Gerek Kuzey Irak’tan çeşitli yıllarda göçen, gerekse yurtdışına kaçarken yakalanan mültecilerin, Başbakanlık tarafından gösterilen Bilecik, Çanakkale ve Edirne’de barındırılmaları ve sayılarının günden güne artması, çeşitli sorunları da beraberinde getirirken, yapılan seminerle, mültecilerin sorunlarına çözüm yolları arandı. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Bu insanlara sahip çıkmak bizim insanlığa olan borcumuz ve atalarımızdan bize miras kalan önemli bir vicdani mirastır” dedi.

Belediyelere yönelik yaptığı çalışmalar, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da ilgiyle izlenen Marmara Belediyeler Birliği (MBB), Birleşmiş Milletler’le (BM) ortak çalışma düzenledi. Bilecik Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda, Türkiye’de mültecilerin barınma yeri olan Bilecik, Çanakkale ve Edirne belediyelerine yönelik seminer düzenlendi ve mültecilerin sorunları tartışıldı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) İstanbul Hukuk Yetkilisi Elif Selen Ay ile Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak tarafından “Dünyada Mültecilerin Sosyal Sorunları ve Yerel Yönetimler Konulu Bilgilendirme Toplantısı” yapılırken, mülteci sorunun en önemli tarafları olan Bilecik, Çanakkale ve Edirne belediyesi’nden çok sayıda isim katıldı. Belediye sınırları içerisinde yaşayan mültecilerin sorunlarının kapsamlı olarak ele alındığı toplantıda, gelecekte göçmenler için yapılabilecek çalışmalar da masaya yatırıldı.  Göçmenler ile ilgili konularda akltif olarak çalışan İstanbul Valiliği bünyesinde oluşturulmuş olan ve kamu kurumları ile STK’ları bir araya getiren Göçmen Koordinasyon Merkezi’nin de çalışmalarının da ele alındığı toplantıda , İstanbulda geliştirlen  örnekten yola çıkılarak Bilecik sınırları içerisinde yaşayan göçmenlere yönelik daha yapıcı çalışmaların yapılması istendi.

“ALLAH KİMSEYİ VATANSIZ BIRAKMASIN”
Toplantının kapanış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, dünyada birçok insanın çeşitli sebeplerle yurtlarını terk ettiğini ve vatansız kaldığını belirterek, “Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Bilecik’te çeşitli ülkelerden çeşitli sebeplerle gelmiş olan göçmenler bulunmaktadır. Kapımıza, ülkemize gelmiş olan bu insanlara sahip çıkmak bizim insanlığa olan borcumuz ve atalarımızdan bize miras kalan önemli bir vicdani mirastır” diye konuştu.

Marmara Belediyeler Birliği

Fatih SANLAV

Basın Yayın Danışmanı

0532 728 33 41 – 0212 513 56 50

http://www.marmara.gov.tr

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari