MUSTAFA ERTUĞRUL ANITI YER KEŞFİ YAPILDI

Ocak 19, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

MUSTAFA ERTUĞRUL ANITI YER KEŞFİ YAPILDI

Birinci Dünya Savaşında Antalya sahillerinde korku salan Fransız gemileri Paris 2 ve Alexandra gemileriyle, Kaş açıklarındaki Meis Adası’na demirlemiş Ben My Chree uçak gemisini batıran Kahraman Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının anısına dikilecek anıtın yapımı için çalışmalar başladı.

Kemer Belediye Meclisi tarafından Olbia parkı üzerinde konumu belirlenen anıt için müteahhit firma yetkilileri ile  Kemer Belediye Başkanı Mustafa GÜL, Kemer İl Özel İdare Müdürü Mustafa DURAN ve Belediye Meclis Üyesi Ramazan KAR ile birlikte anıtın yapılacağı bölgede yer keşfi yapıldı. Keşifde müteahhit firma tarafında anıt projenin 18 Mart 2010 tarihine kadar tamamlanmasının hedeflendiği belirtilerek, önümüzdeki günlerde temel atma töreni yapılacağı ifade edildi.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa GÜL; Kahraman Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşları anısına yapılacak olan anıtın ilçemizde yapılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Anıtın yapılması aşamasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum dedi. Başkan Gül’ Geçmişimizi gelecek nesillere aktarmanın en büyük görev olduğunu, bu bağlamda yine Kemer’de Kent Müzesi projelerinin olduğunu belirtti. Yapılacak olan kent müzesinde Mustafa Ertuğrul Aker’e ve kültürümüze ait değerlerin sergileneceğini ifade etti.

  • Netinial Internet

Yorumlar

“MUSTAFA ERTUĞRUL ANITI YER KEŞFİ YAPILDI” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. A.K.S dedi ki:

    Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul’un Anadolu savunmasındaki yeri çok büyüktür. O’nun sağlığındayken, bir tevazu gereği olarak saklamayı tercih ettiği kahramanlık, Kemer ve Antalya’nın yakın geçmişindeki en büyük olaydır. Bu olay sadece savunma değil aynı zamanda Türk insanı ve askerinin yok imkanlarda bile gerçekleştirebildiği asil davranışların tezahürüdür. Size bir örnek; Aynı tarihlerde İngiltere, Mondros mütarekesinin şartlarına rağmen 150 bin den fazla Türk esirini Mısır’da tuttuğu, hatta bunların 13 binini asit kuyularına atarak kör ettiği halde, Paris 2 ve dedemin Anadoluya silah getiren gemilerini batıran ve kaatili olan Alexsandrea’gemisinden kurtulan esirlere bey muamelesi yapıldı. Belki sıkılmışlardır diye düşünülüp şölenli düğünlere bile götürüldüler. Hatırlayın. Önceki belediye döneminde PARİS 2 gemisinin üzerine bir dostluk anıtı dikilmesi üzerine görüşler vardı. Ben ise buna kesin bir dille karşıydım. Bize tarih boyunca düşmanlık etmiş, halen de dost olmayan ülkelere üç beş kuruşluk turizm geliri uğruna yalakalık yapmak gibiydi ve bu anlamdaki bir yapıt için hala aynı şeyi düşünüyorum. Üstelik bu gemilerin o civarda bulunmalarının ana sebebi Anadolu’yu savunmasız ve desteksiz bırakmanın yanında sahillerimizi, özellikle tarihi eserlerimizi soyup Fransa ve İngiltere’deki kolleksiyonerlere satarak savaş giderini bizim sırtımızdan geri kazanmaktı. Eğer şu anda Mustafa Ertuğrul’un heykeli için yer aranıyorsa, O halde bu heykelin yeri, PARİS 2 nin üzeri olmalıdır. Bu bir çok anlam taşıyabilir ama bu anlamlardan hiç birinin adı dostluk olamaz. Bu belki de bir uyarı heykeli olacaktır. Bu ülke dar zamanlarında Atatürk gibi, Mustafa Ertuğrul gibi büyük kahramanlar çıkarmıştır. Bize göre böyle bir anıtın anlamı kahramanlığın mesajı olmalıdır ki, yeterli. Unutmayalım lütfen. Bizim yani halkın parası ile Yapılacak bir işin, halkı ifade eden bir yanı olmalı. Kemer meydanından bir heykelin kaldırılması benim için kabul edilebilecek birşey değildir. Ancak anlamı olmayan hatta yanlış anlamlar getiren ifadelerin yanlış yerlerde bulunması bize ancak zarar getirir.
    Saygılarımla.
    Ali Kemal Senan

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari