MUSTAFA GÜL GATAB BAŞKANI OLMALI MIYDI?

Haziran 2, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - HÜSEYİN SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

MUSTAFA GÜL GATAB BAŞKANI OLMALI MIYDI?

SEÇİMİN ARDINDAN KEMER DESTİNASYONUNA BAKIŞ

 

DEĞİŞİK SİYASİ ÜSLUP, NEDEN?

 

Yerel seçimlerden sonra merakla beklenen GATAB seçimleri de yapıldı. Seçimin sonucundan çok o güne gelene kadar geçen süreç incelenmeli. Bir tarafta Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras Bey, diğer tarafta yerel seçimleri Yusuf Üras Beyin manevi (!) desteği ile kazanan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül Bey.

 

Buraya bir nokta koyup herkesin bildiğini açıklamak gerekiyor.

 

Yerel seçimlerde Akparti adına Tekirova Belediye Başkanı adayı olan Yusuf Üras Bey, kendisi gibi Akparti’den Kemer Belediye Başkanlığı için aday olan Hasan Şeker Beyin partisinden belediye başkanı olarak seçilmesi halinde GATAB Başkanlığını elinden alacağı düşüncesi ile seçilmesini engellemişti.

 

Bu engellemeyi yapmak için de, onun en güçlü rakibi olan MHP adayı Mustafa Gül Beyi desteklemek adına Kemer’de yaşayan veya bağlantıları olan dostlarını devreye sokmuş ve başarılı olmuştu. Bu da adı seçim olan siyasi yarışta değişik bir siyasi üslup olarak hafızalara kazınmıştı.

 

Başka bir belde de yine kendi partisinden aday olan kişiyi, iktidar partisinin o bölgedeki tek belediye başkanı olabilmek adına harcamak ne derece siyasi teamüllere uyar tartışılır ancak adı seçim veya siyasi yarış ne olursa olsun demek ki, zafere ulaşmak için her yol mubah olabiliyor.

 

KEMER’DE NE OLMALIYDI, NEDEN?

 

Ben geçtiğimiz yerel seçimlerde, normal tarihi itibariyle 2011 yılında yapılacak genel seçimlerde Akparti’nin başarılı olabilmek adına seçmenlerine yerel yönetimler yolu ile yapacağı yatırımlarla ulaşacağının hesabı içinde iktidar partisinin adayını desteklemek adına görüş belirtmiş ve bu anlamda Hasan Şeker Beyi desteklemiştim. Yukarıda anlattığım gelişmeler çerçevesinde biten Kemer seçimleri, istediğim ve beklediğim sonuç olmamakla birlikte yine de halkın iradesini temsil açısından saygı duyduğum bir sonuçtur.

 

İktidar partisinin oylarını kendi oyları ile birleştireceği ve buna o anda hala yaptığı belediye başkanlığının avantajını da ekleyeceği umuduyla kesin kazanacaktır hesabını yaptığımız Hasan Şeker Bey geçmiş yıllarda yaptığı hizmetlerin ve davranışların mükâfatını (!) seçimlerdeki sonuçla almış ve tükenmiştir. Yani on yıllık belediye başkanlığı ve iktidar partisinin desteği halkı memnun etmemiş, Hasan Şeker Bey siyaseten gömülmüştür.

 

Bunun akabinde “hayırlı olsun” dileklerimizle Kemer Belediye Başkanlığa uğurladığımız Mustafa Gül Bey ise seçimin ardından herkesin ihtiyacı olan “dostluk ve kardeşlik” mesajını birlik ve beraberlik adına vermiştir.  Ancak daha mürekkepler kurumadan, bunu dilinin söylediği ama kalbinin tasdik etmediği anlaşılmıştır. Seçimin hemen ardından yıktırdığı heykel ile verdiği mesaj tüm Kemer İlçesi tarafından Hasan Şeker ve Akparti’liler ya da onlara oy verenler “ayağınızı denk alın” mesajı olarak alınmıştır.

 

Mustafa Gül Beyin elinde sihirli değnek olmadığını ve bugünden yarına her şeyin düzelmeyeceğini anlayabiliriz. Ondan önce yapılanmış olan ve hükümetin genel politikasının hükümleri çerçevesinde yürüyen turizm olgusuna yüzde yüz müdahale edemeyeceğini düşünür ve ona göre seçmeninin zaten ona verdiği mehili bizde verebiliriz ama seçimden bugüne yaptığı işlerin Kemer’in tümüne yarar sağlayacak şeyler olmadığını görmemiz, gelecek beş yılın nasıl şekilleneceği hususunda bizlere fikir vermektedir. Niyetim moral bozmak değil ve yanıldığımı görmekten memnun olacağım ama Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Kemer bir köy değildir ve hizmetlerin yapılabilmesi ciddi bir destek gerektirmektedir. İşte bunun adıdır “İktidar Partisinin Belediye Başkanı” olmak ve şimdiye kadar yazdıklarımız bu ayrıcalığın Kemer’in hakkı olduğu şeklindedir. 

 

GATABI KİM YÖNETMELİ, NEDEN?

 

Gerek hizmetlerin daha fazla ve eşit olarak dağıtılması, gerekse ilçede yaşayan insanların arasında gittikçe ve körüklendikçe artan kırıcılığın ve kinin bitmesi için ilçenin beldeleri ile hatta bu bölgenin özelliği dolayısı ile tüm GATAB Bölgesinin, tek bir çatı altında birleşmesi ve tek belediye başkanı tarafından yönetilmesi taraftarıyım. Bu olmuyorsa en azından hangi partiden olursa olsun GATAB’ın Kemer Belediye Başkanı tarafından yönetilmesi bir şekilde bütünlüğün sağlanmasına vesile olacağı inancındayım.

 

Ancak, GATAB bütçesinin büyüklüğü, yapılacak hizmetlerin ve kaynaklarının kılıfına uydurularak başkanın istekleri doğrultusunda kullanılabileceği dürtüsü aday olanların ağzının suyunun aktığı bir güç ve rant kavgasını tetiklemektedir.

 

Yusuf Üras Bey, GATAB Başkanı olması hasebiyle geçirdiği dönemden yaptıkları veya yapmadıkları ile sorumlu bir kişidir. Bunun dışında kendisine ve seçimlerdeki başarısına mensubu olduğu iktidar partisinin destek vermesinden daha doğal ne olabilir ki.

 

MUSTAFA GÜL GATAB BAŞKANI OLMALI MIYDI?

 

Ancak yukarıda dediğim gibi GATAB Başkanı Kemer Belediye Başkanı veya Kemer’den bir kişi olmalıydı, ama seçimden bu güne kadar çizdiği görüntü ile bu kişi Mustafa Gül Bey olmamalıydı ve nitekim olamadı. Turizmci güç ister, turizmci yakınlık ister, turizmci hizmet ister bunları çeşitli vaatlerle turizmciye verebilirsiniz. Diğer yandan turizmin olmazsa olmazı olan kardeşlik ve barışı turizmciye fikir ve davranışlarınızla gösteremediğinizde önceden verdiğiniz her şey geçersizdir.

 

On yıllık bir aradan sonra Kemer Belediye Başkanı olan ve bu seçimlerle gerek siyasi rakibi Hasan Şeker Beyi, gerekse geçen yerel seçimlerde kendisini kabul etmeyen Akparti’yi sandıkta silen Mustafa Gül Bey, eski hesapları da silerek temiz bir Kemer sayfası açma imkânını kullanamamıştır. Bu nedenle eğer Mustafa Gül Bey GATAB Başkanı olsaydı, kerametinin kendinden olduğunu düşünecek, bu da ona daha bir azamet verecekti. Varın, gerisini siz düşünün.

 

Bu görünüş ile GATAB Başkanı seçilmesini en azından kendisinin beklemesini anlamıyorum. Bu seçimde, yani GATAB seçiminde kendi kendine rakip olmuştur. Belki de kendisi dışında bir kişiye destek verseydi GATAB Başkanlığı şu anda Kemer’de olabilirdi. Ama hırsı ve egosu buna engel olmuştur. Ya da her iktidarda olduğu gibi “başkanların etrafını çeviren etten duvar” şu anda onunda gerçekleri izlemesini, vatandaşını okumasını, Kemer’i görmesini engellemektedir.

 

 

 

 

 

ŞİMDİLİK SON SÖZ;

 

Tüm seçilmiş başkanlar hepimizin başkanı, tüm GATAB bölgesi bizim bölgemizdir. Bu bölge içerisinde hizmet yapmak için seçilmiş olan tüm başkanlarımızın hatası değil sevabı, yanlışı değil doğrusu, bozgunu değil başarısı bizi mutlu, beldeyi de imar eder.

 

Sağduyu ve eşit hizmet yaratma ve vatandaşı oluşan imkânlardan eşit faydalandırmak birinci görevinizdir. Görevinizi yapın lütfen.

 

Ve sevgili İktidar Partisi, bu sözüm de size; yerel yönetimler yasasına bir ilavenin tam zamanı ve parçalanmış birliklerin bütünleşmesi için bu bir fırsat.  Tüm GATAB ve MATAB Bölgelerinin sizin belediye başkanınız tarafından yönetilmesini ve hizmetlerin bir bütün içerisinde dağılmasını istemez misiniz?

 

 

Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“MUSTAFA GÜL GATAB BAŞKANI OLMALI MIYDI?” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. KEMERLİ dedi ki:

  ADI ÜSTÜNDE SİYASET İŞTE. HİÇ ŞAŞIRMADIM BU OLAYA.

 2. EMEK dedi ki:

  KEMER TURUZİM PAZARIMI RANT PAZARIMI BELLİ DEĞİL… GELİRKEN İKTİDARA SÖZ VERDiLER ESNAFA DESTEK OLUCAZ DİYE…ESNAFI YOLMAK,, 2000 TL+15 TL İŞGALİYE
  BU MU ESNAFA DESTEĞİNİZ……İKTİDAR TEĞET DİYOR… KEMER BELEDİYESİ ÜMÜK..
  DİYOOOOOR…

 3. Anonim dedi ki:

  emek diyorki rumuz kardeşim çooook haklısın seçimleri almak için okadar cok şeylere söz verdilerki istedikleri oldu şimdi sıra sözlerini yerine getirme bunuda GATABI almakla yapmayı planlıyorlardı olmadı hepsinin süratı yere düştü bundan sonra ne yapacaklar kocaman HİÇ sadece senin benim paramla ceplerini dolduracaklar BUFE KENT olmaya başladı bile DAHA NELER OLACAK MUSTAFA GÜLE OY VERİP KÖPEKLER GİBİ PİŞMAN OLAN SECMEN

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari