MÜZİK VE MÜZİSYENLERİMİZ -1

Ekim 18, 2009 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

MÜZİK VE MÜZİSYENLERİMİZ -1

Müzik ve müzisyenlerle ilgili konuyu öncelikle müzik eğitimi açısından ele almanın yararlı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde müzik eğitiminin ilköğretimden başlayarak yeterli olduğunu kabul etmek mümkün değildir.

İlköğretim 5nci sınıfa kadar müzikle ilgili çocuklarımıza nota, armoni, ses kullanımı (diyafram kullanımı), ritim ve ses algılama becerilerini geliştirme ve bunun yanı sıra temel kabul edilecek nazari bilgilerin verilmesi gerekir. Oysa bu konular müfredat programlarında maalesef yer almamaktadır.

Oysa müzik, çocuklarımızın kendilerini ifade etmekten tutunuz, ruhen ve bedenen rahatlamaları için çok büyük bir öneme haizdir. Onların kültürel inkişaflarında da öncü rol oynaması gerekirken, yeterli eğitimin verilmemesi, bu olumlu gelişmelerden çocuklarımızı mahrum etmektedir.

Yeterli müzik bilgisi verilemediğinden ötürü de, ülkemizde maalesef kendi müziğimiz ile birlikte dünya müziği diyebileceğimiz tüm türlerde yozlaşma, kültürümüzden uzaklaşma noktasına gelmiş bulunuyoruz. Arabesk müzik, elektronik yerli ve yabancı pop, çocukların psikolojisini asiliğe yönelten diğer yabancı müzik türleri, yabancı ülkelerin enjekte etmeleri sonucu da çocuklarımızca benimsenmektedir.

Ülkemizde üretilen müziklerin maalesef çoğunluğunun söz, beste, armoni, ritim olarak hiçbir değer ifade etmediğini sanırım büyük bir çoğunluk kabul edecektir. Nadiren yapılan ve sunulan kaliteli müzik albümlerini tenzih ediyorum.

Müzikli iş yerlerine bakıldığında ise, bu işletmelerin yetkilileri, “bir ses çıksın da ne olursa olsun” mantığı ile bu hizmeti mümkün olduğunca ucuza mal etmenin yollarını aramaları sonucu, canlı müzik icra eden ve senelerini müziğe adamış kaliteli müzisyenlerin çalışmaları, geçimleri müzik olmasına karşın, müzikten para kazanmaları imkânsız hale gelmiştir.

MD denilen alt yapı çalarlar, Midi file dediğimiz ve elektronik orglarda disket driverlara takılan disketlerden alınan keza hazır alt yapılar üzerine, kişilerin şarkı okuması ile bu işyerlerinde müzik icra edilmekte ne gariptir ki insanlarımız bu suni müziği algılayamamaktadır. Nedeni; yeterli müzik eğitimi almamış olmalarından başka bir şey değildir.

Bugün sizce kaç büyük turistik tesis, otel ve müzikli restoran ve benzeri iş yerinde, orkestralar canlı müzik icra etmektedir? Yüzdeye oranı olarak ifade etmek gerekirse bu işyerlerinin %5’i geçmeyeceğini iddia edebilirim. Sorumluluk sahibi ve gerçekten müziğe değer veren, müşterilerine kaliteli müzik sunmak isteyen işverenlerimize ne mutlu.

A. Cenan AKPINAR

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Kültür ve Sanat Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Yorumlar kapatılmıştır.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari