MÜZİK VE MÜZİSYENLERİMİZ -2

Ekim 19, 2009 tarihinde tarafından  
İÇİMDEKİ SESLER - A.CENAN AKPINAR kategorisinde yayımlanmıştır.

MÜZİK VE MÜZİSYENLERİMİZ -2

Antalya merkezi ve ilçeleri ile Türkiye’nin turizm merkezi konumunda olup, Türk kültürünü, misafirperverliğini en iyi şekilde turistlere sunmak zorunluluğundadır. Acaba turizmin genel işlevlerinden olan kültür alış-verişinde Antalya’daki turistik tesisler, üzerine düşen görevi yapıyor mu?  Benim cevabım hayır olacaktır. Zira ben bu konunun içerisinde olan ve bizzat hatta sürekli yaşayan bir yurttaşım. İş taleplerimizi turistik tesislere ilettiğimizde bize verilen yanıtlarda şu hususlar yer almaktadır.

1-       Rusça, İngilizce ve diğer yabancı dillerde müzik yapıyor musunuz?

2-       Türkçe müzik yapılmasını istemiyoruz.

3-       Her şey dahil sistemi uygulandığından, müzik programınızı en geç 22.00-23.00 arası kesiniz. Zira turistler 22.00/23.00 dolaylarında eğlenceye konsantre olduğundan bedava içki verilmemesi için bu müzisyenlere şart koşularak içki tüketiminin önüne geçiliyor ve turistler, animatörlerin akıl almaz laubali, kabul edilemez davranışları ile diskolara yönlendiriliyor. Diskolarda ise içki ücretli…!

4-       Turistik tesislerimizde adet haline gelmiş (bunu genelde seyahat acentelerinin şart koştuğu iddia ediliyor) Türk Geceleri düzenleniyor. Türk gecelerinde de yine batı müziği ağırlığı var, bizim kültürümüzde olmayan bedevilerden dünyaya yayılmış dansözler yer alıyor. Bazı animasyon firmalarınca ülkemize kaçak olarak Gürcistan, Azerbaycan ve diğer Türkî ülkelerden folklorcular getirilmekte, bunların programlarında sergiledikleri folklor gösterileri Türk folkloru olarak empoze edilmektedir.

5-       Değerini maalesef her geçen gün yitirmeye mahkûm ettiğimiz Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, kaliteli Türk Hafif Müziği, Kars, Ankara, Gaziantep, Artvin, Konya, Kastamonu ve diğer illerimizin folklor ekiplerine ve onların kültürümüzü yansıtan etkinliklerine yer verilmemektedir.

Yukarıda özet olarak sunmaya çalıştığım gerçekleri göz önüne aldığınızda, Turistik Tesislerimizin işlevlerinin başında gelen Türk Kültürünü tanıtma hizmetini yaptıklarını söyleyebilir misiniz? Hemen şunu da belirteyim, bu tesislerde çok cüzi ücretlerle müzik yapan çoğu müzisyenin alt yapı kullanarak canlı müzik icra etmemeleri, turiste müziğimizin ve müzisyenimizin kalitesini gösterebilecek kendini müziğe adamış kaliteli müzisyenlerin çalışmalarını engellemektedir. Zira alt yapı kullanan bir müzisyen 100 maksimum 150 TL’ye program yapıyor ise, kaliteli bir müzisyenin talep edeceği rakam bu meblağların iki katı veya fazlasıdır. Bu durum da otelleri yönetenlerin işi ucuza kapatma politikaları nedeniyle kaliteli müzisyenlerimizin işsiz kalmalarına neden olmaktadır.

Olamaması gerekirken, müzisyen temin etme, onların nasıl program yapacaklarına karar verme yetkileri de, müzikle uzaktan yakından alakası olmayan animatör firmaları ve sözde animatör şeflerine bırakılmıştır. Turistik tesis sahibi, genel müdürü, halkla ilişkiler müdürü v.d. yetkililer bu duruma sadece seyirci kalmakta, iş ne kadar ucuza kapatılırsa o kadar mutlu olmaktadırlar. Bu şartlarda müziğimizin gelişmesi, yabancılara kabul ettirilmesi nasıl mümkün olabilir? Burada turistik ve müzikli işyeri sahiplerinin gözünden kaçan en büyük gerçek ise, gelen turist icra edilen müziğin canlı olup olmadığını anlamaktadır. Oysa kendi müziğimizin canlı olarak icrası onlara daha da cazip gelmekte ve beğenilerini kazanmaktadır. Bizzat Alanya’da türkülerimizi, sanat müziğimizi ilgi ile izleyen onlarca turist gördüm. Siz örnek olarak İspanya’ya gitseniz orada ne dinlemeyi tercih ederdiniz? Türkü, sanat müziği mi yoksa Latin müziği mi? Turist zaten turistik tesislerce zorla icra ettirilen yabancı müziğin en iyisini kendi ülkesinde her zaman dinleyebiliyor.

A. Cenan AKPINAR

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Kültür ve Sanat Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari