NASIL AÇILALIM?

Ağustos 27, 2009 tarihinde tarafından  
EĞİTİMCİ GÖZÜYLE-İLHAN DENİZ kategorisinde yayımlanmıştır.

NASIL AÇILALIM?

      Günlerdir yazılı ve görsel basında bir açılımdır polemiği sürüp gidiyor. Ancak toplumun geneline baktığımızda pekte anlaşılır olduğunu görmüyoruz. Çünkü açılım sözcüğü siyasilerin yaptığı sözlü eylemlerle topluma anlatılmak yerine kavga gibi gösteriliyor.

Eğer açılım toplumların uzlaştırılması anlamını taşıyorsa, önce siyasi liderlerin kavga etmeden, birbirine hakarete varan sözler söylemeden kendi aralarında daha medeni bir şekilde uzlaşmaları ve topluma örnek olmaları gerekiyor.

      Gazete başlıklarının birinde bir anne şöyle diyor “elele versinler, bir çözüm bulsunlar artık yüreğimizde acı çekecek yer kalmadı.” Bu cümle bir annenin feryadı değil toplumdaki tüm annelerin feryadı olarak algılanmalıdır. Artık ülkemizde hiç kimsenin huzursuzluk istemediğinin, dövüş ve kavganın, gözyaşının yok olmasının istediğinin açık bir ifadesidir.

Bunu algılamak ise; artık birbiriyle kavga etmek yerine bir araya gelip gerginlik yaratmadan çözüm üretmek de siyasilere düşüyor. Çünkü bu mesaj onlara kavga etmeden uzlaşıcı çözüm aramaları gerektiğini söylüyor.

Denir ya “Tarlada ekin biçen insanlar savaş çıkarmazlar. Savaşı saraylarda oturanlar çıkarırlar.” Çünkü dünyayı onlar parseller. Oysa Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine baktığımızda çağa uygun olarak yorumlamak gerekiyor. Cumhuriyet ideali eskiyi koruma değil, değişim iradesidir. Kültürel zenginliğimizle birlikte bunun içinde yetişmemizi, özümsememizi ve hoşgörü ile yaşatmamız gerekmektedir.

       Gelişmiş toplumlarda her bireyin etnik ve dini hassasiyetini, başkalarının haklarına saygı çerçevesinde serbestçe ifade özgürlüğüne sahip olması ve bununda devletçe teminat altına alınması gereklidir.

Önce açılımın adını koymak gerekiyor. Demokrasi açılımı mı? Kürt açılımı mı? Bence demokrasi açılımı olmalı. Demokratik haklar ve özgürlükler bu ülkede yaşayan her bireye gerekli. Demokratik açılımını yapamayan toplumlarda etnik ve dini kimlikler üzerinden siyaset yapılmaya kalkılırsa, toplumlarda bilerek ya da bilmeyerek gerginliklere neden olunur. Oysa bizim barışa ve huzura ihtiyacımız var. 

Eğer barış ve huzuru sağlarsak ekonomik açılımlarda beraberinde getirilirse bu ülkede hızlı bir kalkınma olacaktır. Toplumun tüm beklentileri bu ülkede huzurlu bir ekonomik kalkınma yönündedir.

       Bugün ülkenin geneline baktığımızda üretenler ürettiklerini satamamaktan, tüketiciler ise aldıklarının pahalı olmasından şikâyetçi, memurlar kendilerine verilen zamdan memnun değil, hükümet istenen zamdan memnun değil; kısaca alanda, satanda, veren de memnun değil.

Tüm bu memnuniyetsizlik içerisinde birde açılım gerilimi, geçim derdiyle uğraşan insanları çoktan bıktırmaya başladı. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı daha çok huzura, barışa ve hoşgörüye ihtiyacımızın olduğu bir aydır.

Bu vesile ile tüm toplumumuzun Ramazanını kutlar, açılımın barış ve huzur dolu günlere doğru olmasını dileriz.

İlhan DENİZ
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Eğitim Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari