NEREDE HATA YAPIYORUZ?

Ağustos 20, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

NEREDE HATA YAPIYORUZ?

      Birlikte hareket etmek, güç birliği yapmak, azimli olmak yapılması ve başa çıkılması güç badirelerin dahi atlatılmasını kolaylaştırır. Ancak birlikteliği ve birlikte hareket eden kitleleri yıldırıcı ve birlikteliği bozucu karşıt güçlerin oyununa gelmemek gerekir. Gelinirse ne mi olunur? Aşağıdaki hikaye gerçeğe dönüşür.

      “Bir zamanlar öküz sürülerinin yaşadığı bir otlağa aslanlar saldırır ve öküzleri rahat bırakmazlarmış. Öküzler de bir araya toplanır boynuz darbeleri ile aslanlara karşı hep birlikte kendilerini savunup kovalarlarmış. Aslanlar bunlarla başa çıkamayacaklarını anlayınca otlağı terk etmeye karar vermişler. Ancak sürünün en çelimsiz, kurnaz mı kurnaz bir ferdi olan topal aslan “hayır” demiş “hiçbir yere gitmiyoruz. Ben hallederim bu işi.” Hikaye bu ya Topal aslan elinde beyaz bayrak gitmiş öküzlerin yanına; “saygıdeğer öküz efendiler” diye lafa başlamış. “Bugün buraya sizlere defalarca saldırdığımız için özür dilemeye geldik. Ama niye saldırdık biliyor musunuz? Hep o sizin aranızdaki sarı öküz yüzünden biz onu gördükçe sinirlerimiz bozuluyor ve size saldırıyoruz verin onu bize, sizinle barış içinde yaşayalım.” Hepsi de sıcak bakmışla bu teklife. Bir tek yaşlı öküz “olmaz” demiş ama kimseye dinletememiş sözünü, sürünün selameti için bir öküzün lafı mı olur düşüncesi ile zavallı sarı öküz aslanlara teslim edilmiş Bir müddet aslanlar sürüye saldırmamış. Ama aslan milleti bu hele de öküz etinin tadını aldıktan sonra ne kadar sabrederler. Tekrar sürünün yanına gitmişler “bizim bir problemimiz daha var” demişler “şu sizin uzun kuyruklu öküzü de verin beraber huzur içerisinde yaşayalım.” Yaşlı öküz tekrar karşı çıkmışsa da yine sözünü dinletememiş. Aslanlar her defasında çeşitli bahanelerle bu isteklerini yinelemiş ve yedikleri öküz etleri ile her geçen gün güçlenmişler. Öküzler ise günden güne zayıflayıp kendilerini savunamaz konuma düşmüşler. Aslanlar iyice küstahlaşarak sebep bile söyleme gereği duymadan verin bize şu öküzü, verin bu öküzü yoksa karışmayız tehditleri ile istediklerini alıyorlarmış. Tabi öküzlerin hayır diyecek güçleri kalmamış aralarında toplanıp “ne oldu bize? Ne zaman kaybettik aslanlara karşı biz bu savaşı? Oysa ne kadar da güçlüydük” diye sızlanmışlar. Yaşlı öküz cevap vermiş “biz sarı öküzü aslanlara verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı. Zira birlikte hareket ederek onları her defasında kovalıyorduk. Birliğimizi bozup arkadaşlarımızı teker teker onlara teslim ettik onlar da  yediler ve sıra bize geldi tabi aslanlara karşı kendimizi savunma gücümüz de kalmadı.”

    Yukarıda anlatılan hikâyeden günümüzde de her ülke, kuruluş, sivil toplum örgütü ve ailenin  örnek alması gerekir. Zira birlikteliğimizi bozmaya çalışan şer güçler ensemizdeler, yeter ki ufacık bir taviz verip birliğimizin bozulduğunu anlasınlar. Önce dost gibi yaklaşıp sonra yapacaklarını yaparlar. Yurdumuz coğrafi konum, bitki örtüsü, iklimi ve verimli arazileri nedeniyle birçok ülkenin sahip olmadığı ve olamayacağı konuma sahip. Uzun yıllar dünyada tarım ürünlerinde kendi kendine yeterli birkaç ülkeden biri konumundaydık. Birileri yanlış yönlendirdi, birçok tarım ürününü ithal eder duruma geldik. Yeraltı zenginliklerimize henüz dokunulmamış sayılır. En fazla kullanım alanına sahip madenlerden biri olan Bor madeni rezervlerinde nerede ise dünyada tekel konumundayız. Yurdumuzun bir bölgesinde sebze tohumu toprağa atıldığında, diğer bir bölgesinde aynı sebzenin hasadı yapılabilecek iklime sahibiz. Başta fındık ve kayısı olmak üzere bazı tarımsal ürünlerde dünya üretiminin yarısından fazlası ülkemizde yetişiyor, ancak pazarlamada hata yapıyoruz.

     Birileri bizi yanlış yönlendiriyor bunun farkında olmamız lazım. Başta ülkemizi yöneten siyasetçilerimiz olmak üzere sorumluluğu olan herkesin şapkasını önüne koyup,  bize nerede hata yaptırdıklarını düşünmeleri gerekir. 

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari