O YÜZDEN “RUHBAN OKULLARINA, EVET” DİYORUM – DADALOĞLU

Haziran 28, 2009 tarihinde tarafından  
OKUYUCU YAZARSA kategorisinde yayımlanmıştır.

O YÜZDEN “RUHBAN OKULLARINA, EVET” DİYORUM - DADALOĞLU

Bir haber yayımlamıştık, güncel haberler kategorisinde.  Haberin adı Bakan Günay; “Ruhban Okulları açılabilir” idi. Bu haberi okuyan bir okurumuz yorum yapmış. Ben bu yorumu bu köşede değerlendiriyorum.

Açılsın Abi, Türkiye’de büyük bir papaz açığımız var. Nasıl mı?

Lise yıllarında su an saygıyla hürmetle hatırladığım bir hocam aklıma geldi.

Bir gün sınıfta rastgele “oğlum kalk ayağa, kızım sen söyle” diye hepimize, hepimizin aynı cevapları verdiği bir soru sordu.

Melek nedir, neye benzer?

Cevapların hepsi hemen hemen aynıydı.

Hocam melek kanatlıdır, kus gibi kanatları vardır, ,kadındır, dişidir, sacları uzun vs. vs. vs.

Hocamın yüzündeki acı tebessümü hiç unutmam. Bize dedi ki.

“Hepinizin kafasına bu melek tasvirinin nasıl çizildiğini biliyorum. Bu sizlerin suçu değil”

Belki çoğumuz hala hatırlıyorlardır. Eskiden hepimizin evlerinde en baş köşelere astığımız Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban ederken bir meleğin elinde bir koçla geldiği tebrik kartına benzer resimler vardı. Benim kuşağım bunu çok iyi hatırlar.

Bu resimler genelde dilenciler tarafından kapı kapı gezilerek verilen sadakanın karşılığı olarak ev sahiplerine verilirdi. Ev sahibi de resmin en üst köşesinde büyük harflerle yazılmış Arapça, ne olduğu bile belli olmayan, ayet olarak algıladığı ve otomatikman kafasında kutsallaştırdığı bu resimleri evinin en baş köşesine asardı. Resimdeki melek tasviri aynen bizim öğretmenimize verdiğimiz cevaplarla birebir aynıydı. Kanatlı, kus kanadı gibi, kadın, dişi, melek tasvirini kafamıza aynen o şekilde kazıdılar.

Sonradan öğretmenimizden, bu resimlerin Hıristiyanların kiliselerinin duvarlarındaki melek resimleriyle bire bir ayni olduğunu öğrendik. ve bu dilencilerin ev ev kapı kapı gezerek dağıttığı bu resimlerinde aslında Hıristiyan misyonerler tarafından bastırılıp dilenciler aracılığıyla dağıtıldığını öğrendik. Ve evlerimizdeki bu tür Truva atlarını duvarlarımızdan temizledik.

Silah zoruyla kafamıza sokamayacaklarını sinsice ve bir tilki kurnazlığı ile sokmayı başarmışlar, Müslüman çocuklarından sorusunun cevabına bir Hıristiyan çocuğun verebileceği cevaplar almayı başarmışlardı.

Belki hala günümüzde meleğin nurdan yaratılmış ve cinsiyeti olmayan insana benzemeyen tam tasvirlerini bilemediğimiz nurani varlıklar olduğunu bilmeyen çocuklarımız vardır. Belki simdi aynı soruya o zamanlar bizim verdiğimiz cevapları verecek bir çok Müslüman çocuğu vardır. Damarlarımıza sinsice Hıristiyanlık ve İslam la alakası olmayan kendi uydurduğumuz bir din şırınga edilmektedir.

Farkında olmadan ne kadar Hıristiyanlaştığımızın ispatı olarak sadece küçük bir örnek vermek istedim,

Bu yüzden yorumumun başında dediğim gibi “BUYUK BIR PAPAZ ACIGIMIZ VAR..RUHBAN OKULLARI ACILSIN, HATTA ŞU UYUŞMUŞ DİYANETİ TAMAMEN KAPATALIM. ZATEN KENDİNE BIR HAYRI YOK. HIC DEGILSE PAPAZ EFENDİLER BOS DURMUYOR, YANLIŞTA OLSA KENDİ DİNLERİNİ BİR ADIM DAHA ÖTEYE GÖTÜRMEK İÇİN ELLERINDEN GELENİ YAPIYORLAR”
Eğri oturup doğru konuşacak olursak zaten su an en basta İslami kesim diye yanlış bir isimlendirmeyle adlandırdığımız İslam la pekte alakası olmayan kesim ve bizlerin de yasadığımızı iddia ettiğimiz din de İSLAM DAN başka her şeye benziyor. Ama meselenin asıl üzücü tarafı yapılan her yanlışın İslama mal edilmesi. Kimse Ahmet’i Mehmet’i Hasan’ı Hüseyin’i yargılamıyor. İslam’ın Ahmet’in Mehmet’in tekelinde olmadığını aklına bile getirmiyor.
Rönesans öncesi Avrupa’sının yaşadığı din anlayışıyla simdi bizlerin yaşadığı din anlayışının pek bir farkı olmadığını düşünüyorum,

O yüzden RUHBAN OKULLARINA EVET diyorum,,

 • Netinial Internet

Yorumlar

“O YÜZDEN “RUHBAN OKULLARINA, EVET” DİYORUM – DADALOĞLU” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. ayaz dedi ki:

  Bu resimde Kizilayin 2006 senesindeki kurban Afisi.
  yukardaki bahsi gecen ornegin bir benzeri.
  link ; http://www.moralhaber.net/resimler/kizilay.jpg

  bu afiste SERCEVIN kurban afisi; sene 2007
  Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar Derneği de (SERÇEV)
  link; http://s.aktifhaber.com/images/news/66370.jpg

  sitelerin isimlerinin cikmasini istemezdim ama baska turlu resimleri ekleyemedim,,

 2. vedat dedi ki:

  HAKLISINIZ ONLAR OLMADAN..ONLAR ÇALIŞMADAN BİZİMKİLERİN DOĞRUYU VE GERÇEĞİ İYİ BİR ÇALIŞMA İLE ORTAYA KOYACAKLARI YOK..
  BELKİ UYUYAN VE SADECE PARA DÜŞÜNEN DİN ULAMALARIMIZ UYANIRLAR SİLKİNİRLER VE BU MÜSLÜMAN ALEMİ NEYLE KARŞI KARŞIYA KALMIŞ ONLARA NELER YEDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR ANLARLAR..
  SADECE CUMA GÜNLERİ VAAZ VERMEYLE OLMUYOR BU İŞLER BAKSINLAR ADAMLAR NASIL BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDELER..ALLAHA GİDEN KENDİ YOLLARINI NASIL ÖĞRETMEYE SEVDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari