ÖĞRETMEN ATAMALARI

Ağustos 15, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Dün gelen bir e-posta’yı okuyucu ile paylaşmak istiyorum:

Sayın Duygu Hanım
Ülkemizde pek çok sorunun kaynağında eğitimle ilgili yetersizlikler olduğunu siz daha iyi bilmektesiniz.
Benim yıllardır KPSS sınavına girip atanamayan yakınım sayesinde öğreniyorum ki kısıtlı kontenjanlardan dolayı çok iyi bir puan alsanız bile öğretmen olarak atanamıyorsunuz. Diğer yandan ise okullarda öğretmen olmadığından dolayı 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları bile düşük ücretlerle ücretli olarak çalıştırılıyor. Temel eğitimde kendi konusunda yetişmemiş ücretli öğretmenlerden eğitim alan bu çocuklar ilerde eksiklerini nasıl giderecekler. Biz diğer ülkelerle nasıl rekabet edeceğiz? Öte yandan donanımlı eğitim fakültesini bitiren insanların atanma hayalleriyle yıllarını kaybettireceksiniz. Sonra da geri kalmışlıktan nasıl kurtulabilirizin açıklamasını yapamayacaksınız.
Size çalışmanızda başarılar diler, bu konuya eğilmenizi, işsiz gezen eğitim fakültesi mezunlarının atanmasında katkılarınızı beklerim.

Saygılarımla

(14.08.2009)

 

*************

 

Ocak 2008’de Birecik’te Birecik Kaymakamlığı ile birlikte yaptığımız eğitim çalışmaları sonucunda yazdığım bir yazıdan kısa bir bölüm:

.

Taşımalı eğitimle hizmet veren okullara, şehir merkezine ya da taşınacak okula uzaklığı 20 km.ye kadar olan köylerden öğrenci taşınmaktadır.

 

Bu okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşlarına bakılacak olursa:

Üç ayrı kategoride öğretmen çalıştırılıyor.

 

Kadrolu;      1100 YTL ücretle başlıyor (maaş+ek ders)

Sözleşmeli;  1100 YTL ücretle başlıyor

Ek ders         500-550 YTL ile başlıyor.

 

Bu ücret politikası hiç doğru değildir. Özellikle sözleşmeli ve ek ders ücretiyle görev yaptırılan öğretmenler için daha mantıklı çözümler düşünülmelidir. 500 lira aylıkla öğretmenlik yapan bir öğretmene yazık değil mi?

 

Farz edelim Urfa’nın ya da Batman’ın falanca kırsalındaki bir taşımalı okulda ek ders ücretiyle öğretmenlik yapıyorsunuz. Her gün şehir merkezinden, okula ait olan servisle okula gideceksiniz. Okul çıkışı yine servisle döneceksiniz. Diyelim ki 20 gidiş, 20 geliş, 40 km yol yaptınız. Ve okulda ders anlattınız, yoruldunuz. Aldığınız maaş 500 lira. Elinizdeki öğretmen diplomasının ücret karşılığı, bu kadar onur kırıcı olmamalı.

 

Velhasıl, Milli Eğitim’de Devlete düşen çok şey var düzeltilmesi gerekli olan.

 

(13.01.2008 / Duygu Sucuka)

************

 

Benim de bir akrabam 81 KPSS puanıyla Matematik Öğretmeni olarak atanmayı bekliyor ama kendisine sıra geleceği konusunda pek ümitli değil.

 

Maliye Bakanlığı’nın verdiği olurla kadrolu öğretmen alan Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamaları konusunda gittikçe karmaşık bir yol izlemektedir. Öğretmen diplomasıyla atanma ve görev almayı bekleyen çok sayıda mezun varken, bu öğretmenler atanamamakta, dolayısıyla okullarda öğretmen açıkları yaşanmaktadır. Yılın belli dönemlerinde birden fazla defada öğretmen atamaları yapılırken yine de öğretmen açıklarının önüne geçilememektedir.

 

Sözleşmeli öğretmen çalıştırma politikası, bildiğim kadarıyla çok eski değil, birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Ne kadar doğru ve verimli bir uygulama olduğunun incelemeleri sanırım Milli Eğitim tarafından yapılıyordur. Bu şekilde çalışan öğretmenlerin özlük hakları Milli Eğitimin işini kolaylaştırıyor olabilir. Ancak bu sistem ne kadar verimli olursa olsun bazı sakıncaları da beraberinde taşımaktadır. Bana göre en sakıncalı yanı, sistemin yandaş kişilere kolaylıkla yönlendirilebileceğidir.

 

KPSS neden var. Memur alımları bu ülkede neden sınavlı bir sisteme tabi tutuldu? Önce buna bakalım. 2000’li yıllar öncesinde, ülkede rüşvet, partizanlık, adam kayırma-kollama durumları toplumu rahatsız eder bir boyuta ulaşınca, devlet memuru olarak işe alımlar sınavla yapılsın mantığı geliştirildi. Ecevit Hükümeti zamanında çıkartılan kanunlarla memur alımları merkezi bir sınav sistemine bağlandı. Kamu Personel Seçme Sınavı oldu o sınavın adı. Bu sınavla işe alımlarda bile şike dönüyor, sistem deliniyor dedikoduları alıp başını gitmişken, şimdilerde sözleşmeli eleman alımıyla rahatsızlıklar daha da artmış gözüküyor. Sınavla eleman almanın dışında, sözleşmeli alımlar, eğer değilse bile, her an siyasetin arka bahçesi olabilir.

 

Birçok vasıflı, meslek sahibi öğretmen adayları atama beklerken, Milli Eğitim bu atamaları zamanında, yeteri kadar ve usulüne uygun yaparsa, eğitimde önemli bir sorunu aşmış olacaktır.

 

15.08.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari