OLBİA PARKIN ADI “ERTUĞRUL” OLARAK DEĞİŞİYOR

Ekim 8, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

OLBİA PARKIN ADI

Kemer Belediyesi Ekim Meclisi’nde, “Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in adının, ilçe merkezindeki Olbia Park’a verilmesi ve parka bir anıtının dikilmesi” yönündeki önerge oy birliği ile kabul edildi.

Kemer Belediye Meclisi Ekim Dönemi Olağan Meclis Oturumu, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. 10 gündem maddesi ile gerçekleşen oturum öncesi verilen 2 önerge de gündeme alındı.

Oturumda imar ile ilgili iki madde reddedilirken, önergelerden biri olan, “Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’in adının, ilçe merkezindeki Olbia Park’a verilmesi ve parka bir anıtının dikilmesi” yönündeki önerge oy birliği ile kabul edildi.

Meclis Üyesi Ramazan Kar’ın projesi olan önerge gündeme geldiğinde, Başkan Mustafa Gül, söz konusu kullanım hakkının halen kiracı olan As Turizm’de bulunduğunu hatırlatarak, “Biz isim değiştirme hakkımızı kullanırız. Akdeniz Üniversitesi ile yapmayı düşündüğümüz anıt ile ilgi de, söz konusu kiracıya yazı yazarız. Bu sonraki işlem, kahramanlığı ile sadece Kemer ve Antalya değil, tüm Türkiye’de örnek gösterilen Yüzbaşı Kubilay’ın adı parkımıza çok yakışacak” dedi.

MUSTAFA ERTUĞRUL KİMDİR

Kıdemli Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul, 1893 yılında Girit’te doğdu. Askeri okuldan genç bir Topçu Teğmeni olarak mezun olan Ertuğrul, Birinci Dünya Savaşı’nda Gelibolu Cephesi’nde savaşlara katıldı.

Daha sonra Aydın’a tayin olan Mustafa Ertuğrul, 1916 yılında 5. Ordu Komutanı Liman Von Sanders’in Akdeniz sahillerini savunma kararı üzerine Denizli-Elmalı üzerinden Kaş’a gelmiş ve burada Meis Adası baskınına katıldı.

Bataryasıyla 3 Ocak 1917’de ”Benami Krea” isimli İngiliz Kruvazörünü batıran Mustafa Ertuğrul, bir muhribi de savaş dışı bıraktı. Mustafa Ertuğrul 13 Aralık 1917’de de Ağva Limanı’nda Fransızların ”Paris 2” kruvazörünü batırdı. Ertuğrul, 8 Mart 1918’de, Fransızların ”Alexandria” isimli kruvazörünü de portakal ve dinamit yüklü bir yelkenli ile tuzağa düşürerek, Akdeniz açıklarında batırdı.

Kurtuluş Savaşı’na da katılan Mustafa Ertuğrul, 1930’da Aker soyadını aldı ve emekli olduktan sonra yerleştiği Antalya’da 5 Kasım 1968’de vefat etti. Mustafa Ertuğrul Aker’in mezarı Antalya Andızlı Mezarlığı’nda bulunuyor

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari