ONBİR BİN MAHKÜMUN YATAĞI YOK

Kasım 23, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ONBİR BİN MAHKÜMUN YATAĞI YOK

AKP döneminde suç patlaması yaşandı. Giderek artan hükümlü ve tutuklular nedeniyle Türkiye’deki cezaevlerinin kapasitesi aşıldı. Toplam 105 bin 726 kişilik kapasitesi olan cezaevlerinde, 11 bin 141 kişilik fazlalık bulunuyor. 11 bin 141 kişi, yer yataklarında yatıyor ya da bir yatakta iki mahküm kalıyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinin kapasitesi ve hükümlü ile tutuklular konusunda, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün sorularını cevapladı. Ergin, Türkiye’deki 367 cezaevinin kapasitesinin, 76 bin 333 kişi olduğunu, ek tedbirler ve yeni yatak ilavesi ile bu kapasitenin 105 bin 726’ya yükseldiğini bildirdi.

Cezaevlerinde halen 116 bin 867 hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Böylelikle 11 bin 141 kişilik fazlalık oluşuyor. Gelecek yıl 17 yeni cezaevi hizmete girecek ve 13 bin 300 ilave kapasite yaratılacak. Ayrıca mevcut 52 cezaevine ek binalar da yapılıyor. Böylelikle ek kapasite 27 bine yükselecek.

TUTUKLU SAYISINDA ARTIŞ

Cezaevlerindeki tutuklu sayısının giderek artması ve hükümlü sayısına ulaşması da dikkat çekiyor. Cezaevlerinde halen 59 bin tutuklu, 57 bin civarında da hükümlü bulunuyor. Tutuklu sayısının hükümlüleri geçmesi, adaletin de yavaş işlediğinin göstergesi oldu. Tutuklanan kişiler, soruşturmaları uzun sürdüğü ve aylarca mahkemeye çıkmayı bekledikleri için, kesinleşmiş mahkumiyetleri olmadan, cezaevlerinde yatmaya devam ediyorlar.

Bu arada infaz yasasında yapılan değişiklik de cezaevlerindeki hükümlülerin satısını arttırdı. Daha önce aldığı cezanın yüzde 40’ını yatan iyi halli hükümlü tahliye edilirken, bu oran artık yüzde 67’ye çıkarıldı. Cezasının yüzde 67’sini tamamlamayan hükümlüler tahliye edilmediği için de cezaevlerinde yatılan süre de uzamış oldu.

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari