“OR’DA BİRİ VAR” – NİZAMETTİN ÖZMEN

Eylül 24, 2009 tarihinde tarafından  
BİLGE KALEM - SAMET BEYAZ kategorisinde yayımlanmıştır.

Gazeteci Nizamettin özmen AESOB başkanı Orhan Tolunay’la görüştü…
AESOB Başkanı Tolunay: “Esnafın kriz çaresi faizsiz kredi.”

Son dönemde uzun söyleşiler seçim öncesi yapılır oldu. Hazırlanan sorular muhataba ulaştırılıyor, oradan geldiği şekliyle de yayınlanıyor. Bizimantalya.com’da, 2007 yılında yaptığımız söyleşilere, dostumuz İbrahim Yılmaz’ın ricasıyla yeniden başladık. İlk konuk AESOB Başkanı Orhan Tolunay. Kişi veya konu kaygımız yok. 

AESOB Başkanı Tolunay ile, Ahilik Haftası hazırlıklarının sürdüğü dönemde “sıkıştırılmış” bir söyleşi yaptık. Her zamanki gibi seviyeli. Her zamanki gibi sorunlara hakim, çözüm önerileri üreten bir tarzı vardı. Krizin teğet geçmediğini, şimdilik “Ahilik” Geleneği etkisiyle çok fazla sıkıntı yaşanmadığını kaydeden Tolunay, “Ancak bunun da bir sınırı var. Bir an önce esnafa faizsiz kredi verilmelidir” dedi. 
 
– Önce Dünya gündeminden başlayalım. Kriz Antalya’yı teğet mi geçti ciğerden mi girdi?

Esnaf zaten büyük mağazalar karşısında krizdeydi. Bunlarla uğraşırken üstüne kriz geldi. 2 ayrı çalışma yapıyoruz. Birincisi, alışveriş merkezlerinin kent merkezi dışına çıkarılması. Bunu için ilgili yasanın çıkması.

Bir de esnafın kendini güncelleyebilmesi için teknolojiden yararlanabilmesi için kredi gerekiyor. Faizsiz kredi desteği gerek. Bunlar yoksa yabancı ve büyük sermaye karşısında mücadele edemez. Esnaf kepenk kapatır. Bunları takip ediyoruz. Kriz dünya genelinde. Esnafın sermayesi gücü az. Bunun için krizden etkilendi.

Ancak bir özelliği var bizim esnafımızın. Böyle durumlarda esnafın önce yanında çalışan işçi “sen kazanmıyorsun ki bize veresin” diyerek boğaz tokluğuna çalışmayı kabul eder. Bütün bu özellikler esnafın ayakta kalmasına işinin devam etmesine kolaylık sağlıyor.

Bu anlayış bizim ahilik geleneğimizden gelir. Ahilik geleneği, hala esnafımız üstünde etkilidir ve bizi biz yapan değerlerimizden biridir.

Bu iş böyle sürer mi? Hayır. Bu da bir yerde tıkanır. Yanında çalışan çalışmamaya başlar. Kendisin daha fazla bir şeyler yapmak istediği ortaya çıkar.

Bununla ilgili de durumunun iyileştirilmesi konusunda rekabet şansının ortaya çıkarılması konusunda bir şey yapılması zaruriyeti ortaya çıkar. Bir süre sonra çalışan da kendini düşünmek zorunda kalır. İşte bu noktada faizsiz kredi gündeme gelir. 
– Siz bu konuyu daha önce de dillendirmiştiniz. Bir çalışma yapılabildi mi?

Hükümet sıkıntımızın farkında. Bunu bildiği için KOSGEB kanununda bir değişiklik yaparak gerekli yasal düzenlemeyi yaparak şu anda faizsiz desteğin nasıl olacağını uygulamaların nasıl olması gerektiğini hakkında da Bakanlar Kurulu bir çalışma yapıyor. Bu çalışmanın tabiî ki bir iki ay içerisinde ortaya çıkacaktır. Şahsen ben bu çalışmadan esnaf olarak sonuç alacağımıza inanıyorum.
– Krize karşı Dünyada başlatılan kampanyalardan esinlenip siz de birkaç sivil toplum örgütü ile birlikte bir kampanya başlatmıştınız. Vatandaşı sokağa çıkmaya, alışveriş yapmaya davam eden. Sonuç alındı mı?

Kriz var diye insanlar alış veriş yapmaktan vazgeçerse, yatırım yapacak olan yatırım yapmaktan vazgeçerse, bu sefer kaybeden işçi olacaktır, bu sefer kaybeden esnaf olacaktır. Bu daha da krizin derinleşmesine etkisin artmasına neden olacaktır.

Bu kampanya ile neyi hedeflemiştik? Kriz var ama hayat devam ediyor. Yaşamımızı aynen devam ettirmek zorundayız. Harcamalarımızı kesmeyelim. Planlı yapalım. Tabi ihtiyacımız olan şeyleri alarak ama parayı yatırım yapacaksak yapmaktan vazgeçip yastık altında saklamayalım.

Herhangi bir mal almak ihtiyacımız var, paramızda var ve istiyorsak bunu almaktan vazgeçersek, “ben bunu almam” gibi bir yaklaşıma başvurursak üretim durmasın, iş yerleri açılsın, istihdam devam etsin ve varacak olduğumuz hedefe doğru hareket etsin. Bu hareket durursa bu hareketi yeniden başlatmak zor olacaktır. 

– Henüz 5 ay önce “Belediye Başkan Adayı olmuştunuz. Şimdi seçimi kazananların çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Halk karar verdi sonuca saygı  duymalıyız. Tüm adaylar çıkıp vaadlerini sıraladı. Vatandaş vaatlere baktı listelere baktı. Değerlendirdi. Biz de vatandaş olarak değerlendirebiliriz. Ben de aday oldum çıktım projelerimi anlattım.

İhtiyaçları beklentileri ortaya koydum. Halkımız teveccühünü gösterdi, arkadaşlarımızı bir 5 yıl daha göreve getirdi. Yeni bir seçimden çıktık. Şimdi eleştiri zamanı değil, bekleme zamanı. Beş yıl sonra bakacak halkımız, ona göre değerlendirecek. 

Mevcut yönetim bizim dile getirdiklerimizi kullanabilir. Hatta bazılarının uygulamaya koyulduğunu görüyor mutlu oluyoruz. Bizim için A veya B kişi değil, kimin yaptığı değil, yapılması önemli.

Vatandaşlık görevimi yerine getirdim. Pişman değilim. Sorgulama yapmam. Vatandaşa saygı duyarım. Kimseyi beğenmeme lüksüm yok.

– AKP adayı oldunuz. Partiniz Büyükşehir ve Muratpaşa’yı kaybetti. Şahıs olarak bir değerlendirme yapar mısınız?

Bizim kazanmış değil, kazanılmamış bir yerde adaydım. Seçim kaybetmedim. Çıkıp projelerimizi, neler yapabileceğimizi anlattık. Büyükşehir de demek ki bir yerde kırılma olmuş. Demek ki vatandaşa tam olarak anlatılamamış. Vatandaşın tercihi aslolandır.

– Peki son olarak Orhan Tolunay kimdir? Hep esnaf, başkan, arasıra politikacı değildir herhalde.

Tabii ki değil. Düzenli bir aile yaşantım var. Evimde olmayı severim. Mutfağa girdiğimde muhtemelen su içmek için girmişimdir. Çocuklarıma zaman ayırmayı  severim. Eskiden ödevlerini birlikte yapardık. Şimdiler de oturup hayatı konuşuyor, kendimizce fikir alışverişinde bulunuyoruz.

-Teşekkürler….

BİZİM ANTALYA

www.bizimantalya.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari