ORHAN KÖYÜNDE CAMİİ NİN YIKILACAK OLMASINA KÖYLÜDEN TEPKİ

Ocak 8, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ORHAN KÖYÜNDE CAMİİ NİN YIKILACAK OLMASINA KÖYLÜDEN TEPKİ

Alanya’nın Orhan Köyünde 20 sene önce köylülerin İMECE usulü yaptırdıkları camiye Alanya Müftülüğü yazısı ile Kaymakamlık tarafından  “Kullanılmaz, yıkılması gerekir” raporu verililen, köylüleri bu karar şaşırttı.

Caminin sapasağlam olduğunu belirten bazı köylüler, tavandaki bir sıva çatlağı nedeniyle caminin yıkılacak olmasının anlamsız olduğuna dikkat çekerlerken, yeni bir caminin yapımının ise burada yıllar alacağı görüşündeler.

Köylülerin şok olmasına neden olan karar sonrası bazı vatandaşlar tepkilerini dile getiriken, “ 20 sen önce tüm köylüler olarak bu camiyi İMECE usulü ile yaptık. Camimiz daha çok yeni ve sağlam. Birileri geldi ve bu caminin yıkılması gerektiğini söyleyerek karar verdiler. Ne olduğunu anlamadık. Camide sadece bir sıva çatlağı var. Burasının yapımını biz çok iyi biliyoruz. Tabanından kubbesine kadar çok ciddi çalışmalar yapıldı. Sağlam bir yapısı var. Taban duvarı 50 cm taş ve beton duvar.  Çok anlamsız. Eğer burası yıkılırsa, yeni cami ne zaman yapılır? Ayrıca, okulumuz ise yıkık dökük duruyor.  sağlam camiyi yıkıp yeniden yapmak yerine yıkılmak üzere olan okulu yapmaları daha mantıklı olur.” dediler.

Caminin tekrar kontrol edilmesi gerektiğini ısrarla söyleyen köylüler, kararın tekrar gözden geçirilmesini istediler.

Alanya İlçe müftüsü Ahmet Hamdi TAŞPINAR’ın yaptığı açıklama ise mimarlar odasından iki mimarın kesinlikle bu binanın kullanılamayacağı kararını verdiklerini ve bu kararı müftülüğün kaymakamlığa sunduğunu ve ivedilikle yıkılıp yenisini yapma kararını aldıklarını belirtti.orhankoyu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari