ORMANLARA VİLLA – ARZU KÖK

Temmuz 9, 2009 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

ORMANLARA VİLLA - ARZU KÖK

Yeni çıkan bir yasa veya yönetmeliğe göre 5’er dönümlük orman alanları özel kişilere verilebilecek. Burada “beton zemin” üzerine depo-hangar ve havuz yapılabilmesi konusunda bir izin de mevcut. Tabii ne olacak sonrasında tüm bu alanlar havuzlu birer villaya dönüşecek

Yıllardır çıkarılan pek çok yasa ve yönetmelik ile orman alanları talan edildi. Özellikle orman ve sahillerimiz yabancılara, turizmcilere peşkeş çekildi. Şimdi ise bu yolda koca bir adım daha atıyor hükümet. Zira yapılan yeni “Ağaçlandırma Yönetmeliği” bu alanların özel kişilere 5’er dönümlük küçük parseller halinde 49 yıllığına tahsis edilmesine olanak tanıyor. Eski Yönetmelik 17 maddesiyle buralardaki yapılaşmayı kesinlikle yasaklarken, yeni Yönetmeliğe göre, “beton zemin” üzerine yapı ve havuz yapılabilecek. Buraya aşılı-aşısız fidanlar, meyve ağaçları dikebilecek.

Orman Kanunu’nun 1. maddesine göre zeytinlikler, meyveli ağaçlar, fıstıklık, sakızlık, harnuplukların bulunduğu yerler orman sayılmazlar. Böylece buraları orman vasfını yitirecek. 30 Nisan 2009 tarihinde değiştirilen “Ağaçlandırma Yönetmeliği” ile, Ağaçlandırma Yönetmeliği’nden orman kurma amacı çıkarılarak, devlet ormanlarında yapılaşmaya izin verildi. Orman alanları tarım alanlarına dönüştürülerek, orman alanlarının ” orman niteliğini “ hukuken kaybetmesine neden olunarak orman bütünlüğünün bozulmasının ve orman alanlarının daraltılmasının yolu açılmış olacaktır. Yeni Yönetmelikte ağaçlandırma tanımı değişikliğe uğramış; değişen tanımda ağaçlandırma faaliyetlerinin amacı olan ve tanımın ruhunu oluşturan ’orman kurma’ ifadesi tanımdan çıkarılmıştır. Böylece orman rejimine tabi alanlarda ağaçlandırma çalışmaları adı altında, ancak orman kurma amacı dışında orman alanlarının daralmasının önü açılmıştır.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları’nın yetkileri geçtiğimiz yıl düzenlendi. İhale Kanunu’ndaki engeller de 2008’de kaldırıldı. Öte yandan buralara TOKİ ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından imar planı yapılabilecek. Ruhsatlar da Bayındırlık İskan İl Müdürlükleri’nden alınabilecek. Böylece belediyeler devre dışı bırakılacak. Bu yöndeki düzenlemeleri içeren Kıyı, Turizmi Teşvik ve Toplu Konut kanunlarında değişikliklerle ilgili kanun taslağı TBMM komisyonlarına indirildi. Böylece ağaçlandırma adı altında ormanlar içerinde ’orman niteliği’ kaybettirilmiş yeni 2/B alanları ve kaçak villa kentler yaratılabilinecek.

Orman alanları, orman niteliğini “ kaybetmiştir gerekçesi ile  ‘ağaçlandırmacı’ işgalcilerine hibe edilerek toplumsal kullanım değerleri ile anılma yerine rantsal değişim değerleri ile alınıp satılan alanlara dönüştürülmesi hedefleniyor.

Unutulmamalıdır ki ormanlar bir ülkenin nefes aldığı alanlardır. Bu alanların yok edilmesi o ülkeye verilebilecek en büyük zarar anlamına gelmektedir. Bu yasalar ile yapılamak istenenler ülkenin geleceği adına bir tehdit unsuru olarak durmaktadır karşımızda. Bu anlamda bu yasalara dur denilmelidir.

Arzu Kök

kok.arzu@gmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari