ORTAK SOYGUN’a DİKKAT !

Ekim 8, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

ORTAK SOYGUN’a DİKKAT !

Sizlerinde bildiği gibi  Ekim Başında Bankalar Ortak ATM’ye geçti.

Ortak ATM’ye geçilmesiyle birlikte vatandaşın cebinden para çekmenin bir yolu daha bulundu. Yapılacak her para çekmeden bankalar ortalama 3 TL alırken hesabında ne kadar para olduğunu öğrenmekte bundan böyle  ücretli olacak. 

Banka Mudisi  hangi bankaya ait olursa olsun en yakın ATM’den para çekebilecek. Ancak, bu işlemler karşılığında da birazcık canı yanacak!

Vatandaş Krizden en az etkilenen bankacılık sektörünü beslemeye ve Bankalarımızın karlılığını artırmaya yardımcı olacak. Bankalar Ortak ATM uygulaması ile PARADAN PARA KAZANMA’nın yeni bir yolunu da keşfetmiş oldu. Artık bankalarımız daha fazla kar edip vatandaşın canı  daha fazla yanacak.

Aslına bakarsanız ortak ATM uygulamasının faydaları da var, mesela artık fellik fellik bankamatik aramaya gerek kalmayacak,  İhtiyaç sırasında başka bankaya ait herhangi bir ATM’den para çekilebilecek, Yanında Nakit taşımak istemeyenler bu riskten kurtulmuş olacak.

 Çünkü her köşe başında A bankasının olmasa da B bankasının ATM cihazı bulunmakta. Bununla birlikte hem zamandan hem de verimlilikten tasarruf sağlanacak. 
Ortak ATM’den para çekme ücretleri 3 TL’den başlayıp Çekilen paranın miktarına ve bankasına göre10 TL’ye kadar çıkabilecek.

Hesap bakiyesini öğrenmenin de en ucuz bedeli 50 Krş olacak. Şunu da unutmamak gerekir ki Ülkemizde ATM hizmeti veren tüm bankalar 1 ekim tarihi itibari ile Ortak ATM uygulamasına geçerek Avrupa ülkeleri arasında bir ilke imza attı. Ortak ATM kullanımının  ekonominin kayıt altına alınmasında katkısı da oldukça fazla olacaktır. 

Ortak ATM kullanımında üstlenilen masrafların tüketiciye ve Banka Mudilerine yüklenmesi BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)’nun durumunu ve çaresizliğini tekrar göz önüne seriyor. Bankalar Ortak ATM kullanımına geçerek ATM harcamalarını azaltırken Mudilerinden ve müşterilerinden para almaya devam etmekteler.

Bu uygulamanın ücretli olacağı uygulamaya geçmeden önce ya da ATM’den para çekecekken ikaz olarak müşteriye ya da mudiye bildirilmesi ve bilgilendirilmesi gerekmez miydi?

Soygunsuz ve Mutlu günler dileğiyle…

Muhabbetle Kalın…

Bilal KILIKLI           

Mali Müşavir/Ekonomist

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari