OSMANLI’NIN KÜRT TESPİTİ – Sinan İNCE

Kasım 22, 2009 tarihinde tarafından  
OKUYUCU YAZARSA kategorisinde yayımlanmıştır.

OSMANLI'NIN KÜRT TESPİTİ - Sinan İNCE

Yavuz Sultan Selim Ridaniye Seferine giderken Muş’ta yaptırdığı bir hayratın, sefer dönüşü harap bir halde olduğunu görünce, çeşmenin üzerine yazdırdığı söylenen şiir. Türkçe’ye çevrildikten sonra kaldırıldığı söyleniyor.

YAVUZ SULTAN SELİM’İN ŞİİRİ

Kürde fırsat verme Ya Rab! dehre sultan olmasın,

Ayağını sıksın çarık, asla iflah olmasın,

Vur sopayı al ekmeği,karnı bile doymasın,

Ol çeşmeden GAVUR içsin, RUM içsin, Kürde nasip olmasın

Vasiyetim oldur kim,

Kürt bin kere yalvarsa;inanma kanma,

Yakana bit,kapına Kürt dadandırma.

xxx

Bu dizeleri yazan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’dir.

O Padişah ki; bazı özellikleri aşağıda belirtilen yiğit, pehlivan yapılı ve hutbede kendisi için söylenen “Hâkim-ül-Haremeyn-iş-Şerifeyn” unvânını kabul etmedi.

Mübârek makamlara hürmeten unvânındaki “Hâkim” kelimesi yerine hizmetçi mânâsındaki “Hâdim”i getirtip, “Hâdim-ül-Haremeyn-iş-Şerîfeyn” (Mekke ve Medîne’nin Hizmetçisi) unvânını aldı.

Bunu belirtmek için de sarığının üstüne süpürge biçiminde sorguç taktı.

Allah(C.C) ondan ve İslamiyet’e yaptığı hizmetlerden razı olsun.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
İŞTE MENKIBELERİ

Sina Çölünde yıllardan beri yağmur yağmamasının verdiği kuraklıkla, müthiş çoraklık, ıssızlık ve kum fırtınası vardı. Pâdişâh, devlet adamları ve süvâriler ata binmiş hâlde çölde ilerlerken Sultan Selim Han bir ara atından iner. Sultanın piyâde yürüyüşüne geçmesiyle, bütün devlet adamları ve süvâriler attan inerler.

Başta Sultan Selim Han ve bütün ordu kurak ve çorak Sina Çölünde piyâde yürüyüşü yaparlar. Ordu harap ve bitap bir hâle gelir. Fakat, Sultan Selim Han, büyük bir edeb ve hûşu içinde yürümektedir. Sebebi sorulunca; bütün heybet ve azâmetinden sıyrılıp, sâkin ve edeple buyurur ki:
“Önümüzde, Fahri Kâinat Resûlullah Efendimiz Hazret-i Muhammed yürümekteyken at üstünde gitmekten hayâ ederim.”
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
İki ay hasta yatıp, 22 Eylül 1520 târihinde Cumâ akşamı Osmanlı karargâhının bulunduğu Çorlu’nun Sırt Köyünde vefât etti.Vefât etmeden bir müddet önce yanında bulunan Hasan Can; “Sultanım Allah’ı hatırlamak zamânıdır.” deyince Yavuz Sultan Selim Han:
“Lala, Lala bunca zamandan beri bizi kiminle biliyordun. Cenabı-ıHakk’a teveccühümüzde bir kusur mu gördün?” buyurmuş ve Yâsin-i şerîf okumasını istemişti.
Kendisi de onunla birlikte okurken rûhunu teslim etmiştir.

Bu şiir Neden Yazılmıştır Hemen araştırmacı bir tarih sever  olarak açıklayalım hadiseyi ki birileri, bir şekilde bir şeyler çıkarmasın…

Çeşme Nasıl Neden Yapıldı ?

Yavuz Sultan Selim Ordusuyla Kürt aşiretlerinin yanından geçerken su depolama ihtiyacı peyda oldu . ( Kürtlerin sayıları çok az 3 aşiretler 1 Şii 2 Sünni ) Ordunun Su depolama ihtiyacı çok zaman alacağı için her kaynağı kullanmak istediler.

1 aşiret izin verdi 2 aşiretse mülklerinde olduğunu kendileri dilerse kullanabileceklerini söyledi ve izin vermediler yavuz bunun üstüne Kellesini vurmak istedi amma velâkin İslam Hukukuna göre Kürtlerin su için izin vermeme ihtimali vardı Ve izin vermediler…

Osmanlı Devlet kayıtları Edirne’de mevcut ve Sokullu Mehmet Paşanın kitaplığındadır. Bunun üstüne Yavuz bir çeşme yaptırdı ve sefere gitti. Döndüğünde çeşmeyi harap bir halde görünce, üstüne bu yazıyı yazdırdı…

Verdiğim kanıtta Kürtler için Kürt ismini kullanmaz kitapta çiğ et yeme alışkanlığı olan millet der ve şiiri verir. (Çiğ et, çiğ köfte olduğu tahmin ediliyor)

Kürtler ile Yavuz’un diğer Münasebeti Dulkadiroğlu beyliği meselesidir. Seferden dönerken bu devlete son vermiştir. Sorun bir çoktur bir tanesi sudur. Kürtlerin bazı kavimlerinin dağlarda eşkıyalık edip hacıları soyması, akıncıların peşlerine düşüp Dulkadiroğlu Beylerinden Kürtleri istemeleri ve Beylerin Kürtleri teslim etmemeleridir.

( Yavuza Su vermeyen Sünni Kürt reisidir. Konuşulur nedenler arasında söylenir ama belge yoktur. Fakat bazı Kürtlerin hacı soyduğuna dair kanıtlar Eyalet tarafından kaydedilmiştir. )

Çaldıran seferi sırasında bir Kürt Reisi yardım etmiştir. Doğrudur yalnız, topraklarımızda yaşamasına rağmen 2 Kürt reisinden biri 5 kol faaliyeti görürken diğeri Bizzat Türk olan Şah İsmail’in Ordusunda savaşmıştır.

İmdi elimizi vicdanımıza koyup düşünelim tarih tekerrürden ibaret ders alamamışız .

Dün Şiiler kullanırken Bugün Amerika Kürtleri kullanıyor.

Ne diyeyim İkilik çıkartanı Allah affetmesin İkilik çıkartanı destekleyeni de.
Allah Yavuz’dan Razı olsun ….

Yavuz gibilerden de…

  • Netinial Internet

Yorumlar

“OSMANLI’NIN KÜRT TESPİTİ – Sinan İNCE” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. recai yazıcı dedi ki:

    mekke ve medine yi fetheden bi padişah Allah onu nasip ettiyse dediğinde vardır bi hikmet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari