OTANTİK TURİZM HİZMETİ

Ekim 31, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI?, TURİZMCİ FARKIYLA-ŞAMİL HORULUOĞLU kategorisinde yayımlanmıştır.

OTANTİK TURİZM HİZMETİ

Antalya; turistik, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından çok zengin bir şehir olduğu için bütün milletlerin ilgi odağı olmuş/olmaktadır. Bu özelliklerinden ötürü birçok uygarlıkları bünyesinde barındırmış ve çağımıza da çeşitli milletlerin özlemle ulaşmak istediği rüyalar şehridir.

Bölgenin doğal güzellikleri ve ikliminin çeşitliliği, ürünlerinin çokluğu, bitkilerinin zenginliği ile renk cümbüşü oluşturur. Şehir de dört iklim bir arada yaşanmaktadır. Denize giren kişi; Tahtalı Dağlarında aynı gün kayak yapmakta, bazı bölgelerde de ilkbaharın ve sonbaharın zevkini çıkartmaktadır.

Yaylarının doğal güzelliği, etnografik zenginliği turizm gelirlerine katkı sağlayabilir. Bu katkı Antalya köy halkına, turizmine kış-yaz bir renk getirebilir. Şöyle ki: Köy yaşantısı içerisinde misafir edilen turistler; hem köylünün yaşantısının aynısını yaşayacak, kültürünü öğrenecek ve hem de onun gibi süt sağacak, peynir, yağ, bazlama ve gözleme yapmasını öğrenecek, memleketine gittiği zaman yaşadıklarını halkı ile paylaşacak, kültür zengini olacaktır. Bu süre içinde konakladığı yer, köy evleri, köylünün öz be öz doğal yaşadığı ortam olacak. Bu yörelerde; o yörenin hem kültürü, dini, dili, folkloru, ananesi, geleneği, göreneği ile ilgili bilgi sahibi olacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu gibi köy ve yerlerdeki evleri onarması için az, belli bir ödeme yapmaktadır ki bu yeterli değildir. Evler eski durumlarına göre doğal şekli ile aslına uygun kullanılmalı ve hizmet verilmelidir.

Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde bu gibi köyler görmüştüm. Doğal ortamda peynir, yağ, kaymak gibi ürünleri imal edip sunulmakta, hizmet verilmekteydi. Yayla pansiyonları yöresel kıyafetler giyen kişiler tarafından çalıştırılmakta idi.

Antalya iklim bakımından çok elverişli olduğu için bu gibi faaliyetler ve turizm hizmetleri verilebilir. Beton yığınından bıkan, usanan yabancı turistler bu gibi ortamlara özlemle koşmaktadırlar. Yeter ki; turizm şirketleri ve acenteleri insanları yönlendirsinler, tanıtımı iyi yapsınlar.

Olmayacak bir iş yoktur. Aborjinler bunun en iyi örneklerinden sayılır. Yurdumuzun Karadeniz köylerinde bu gibi hizmetler Ayder, Anzer, Elevit (Rize), İşhan (Artvin) gibi yerlerinde verilmekte ise de, hizmetten Türk turistler faydalandığı ve ilklim şartları yetersiz olduğu için kısa sürmektedir. Hâlbuki Antalya iklimi kış-yaz bu gibi hizmetlere müsaittir.

Benim kişisel görüşüm; bu gibi faaliyetlere önem verilerek çevremizdeki hazır otantik yerlerin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Şamil HORULUOĞLU
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Turizm Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari