OTODA GERİYE DÖNÜK ÖTV FARKI ALINACAK!

Aralık 23, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

OTODA GERİYE DÖNÜK ÖTV FARKI ALINACAK!

Maliye Bakanlığı, 5 yıl önceki defterleri açtı, otoda vergi avı başlattı. Bakanlık, 2004 Haziran ile 2004 Ağustos arasında satılan otomobillerden, geriye dönük ÖTV farkını tahsil etmeye hazırlanıyor.

Maliye, 2004 yılında haziran ile ağustos ayları arasında satılan yaklaşık 20 bin otomobilden geriye dönük vergi alacak. ÖTV ve KDV vergi aslı, cezası, gecikme faizi ile 35 milyon euro gelir hedefleniyor..

Bu dönemde satılan 1.6 lt’nin üzerindeki yaklaşık 20 bin otomobilden en az 35 milyon euroyu bulan gelir bekleniyor. Maliye, mükelleflerden sadece ÖTV farkı değil, vergi aslı, vergi cezası, KDV aslı, KDV cezası ve gecikme faizleri ile beraber tahsilat yapacak. Maliye, 5 yıl önceki vergiyi tahsil etmeye hazırlanırken o dönemden bugüne kadar yaşananlar şöyle gerçekleşti.

OTODA GERİYE DÖNÜK VERGİÖTV ARTIŞI YARGIYA TAKILDI
Ekim 2003’te Maliye Bakanlığı ÖTV oranlarını artırdı. 1.6 lt altındaki otolar için ÖTV oranı yüzde 27’den yüzde 30’a, 1.6 lt üzerindeki otolarda yüzde 46’dan yüzde 52’ye, 2 lt üzerindeki otolarda ise yüzde 50’den 75’e çıktı. ÖTV oranlarındaki artışlar eşit olmadığı gerekçesiyle Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme sonucunda artışlardaki eşitsizlik kabul edildi ve Haziran 2004 ayında oranların tüm segmentler için aynı olması gerektiği belirtildi. Bu kararla ÖTV oranı 1.6 lt üstü araçlar için yüzde 51.11’e, 2 lt’nin üzerindeki araçlar için ise yüzde 55.5’e çekildi. Ancak, Gelirler İdaresi, her ne kadar yargı kararı ile ÖTV oranları düşürülmüşse de ileride vergi oranlarının artırılması durumunda ilgili farkın mükelleflerden geriye dönük olarak alabileceği konusunda açıklama yaptı.

DAVA SONUÇLANMADAN TEBLİĞ
Ardından Ağustos 2004’te Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili vergi oranlarını eski haline getirdi. Yani, 1.6 lt araçların ÖTV’si yüzde 52’ye, 2 lt üzerindeki araçlar için ise yüzde 75’e çıkarıldı. Daha sonra TÜKODER davayı Danıştay’a taşındı. Danıştay TÜKODER’i haklı buldu. Ekim 2008 tarihinde yüzde 11.11’in üzerindeki artışların kabulüne ve üstündeki artışların reddine karar verdi. Bakanlık da konuyu temyiz etmek için bir üst mahkemeye gitti. Dava henüz sonuçlanmadı ancak Gelirler İdaresi konunun zaman aşımına uğramaması için vergi cezalarını bayilere göndermeye başladı.

BİZİM KOCAELİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari