OTORİTE SARSAN GENELGELER VE YETKİSİZ YETKİLİLER

Eylül 8, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

OTORİTE SARSAN GENELGELER VE YETKİSİZ YETKİLİLER

      Askerlikte bir kural vardır yerine getirilemeyecek emir verilmez. Verilirse gereği yapılmadığından dolayı otoriteyi sarsar. Onun için ordu mensupları içinde verilecek emir veya çıkartılacak bir genelge yetkililer tarafından çok yönlü araştırılır ve uygunsa yayınlanır.

      Bazı Bakanlıklarımız öyle genelgeler çıkartır ki vatandaş bu genelgelerin tamamen kendilerinden para tahsili için çıkartılmış tuzak bir genelge olduğu kanaatine varırlar. Zira yerine getirilmesi bazen ödeyecekleri cezadan kat kat zor ve imkansızdır.

      Çevre Bakanlığı ambalaj atıklarının kontrolü adı altında bir yönetmelik hazırlamış. Ambalaj atıklarının yeniden değerlendirilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesini amaçlayan bu yönetmeliğe çevreye duyarlı, israfa karşı olan ve evrensel düşünen hiç kimsenin karşı olmaması ve herkesin üzerine düşen görevi memnuniyetle yerine getirmesi gerekir.

Ancak ambalaj atığı bırakabilecek sektörler içerisinde öyle bir genelleme yapmışlar ki tabiri caizse evlere şenlik. Bazı sektörler için avantaj olup üste para kazanılacak olmasına rağmen, bazı sektörler için ise tam bir kabus olup günlerdir uykularının kaçmasına neden olmuş.

      Birkaç örnek vererek konuyu irdeleyelim: Kola, su ve meşrubat tamamen yerleşim bölgeleri içerisinde tüketiliyor, hatta satılan tüm ürünlerinin kutu ve pet şişelerinin geri toplaması mümkün. Geri dönüşüm ambalaj atıklarını toplama firmaları; kendi bölgelerindeki otel, motel, lokanta, sokak konteynerleri vs. lerden bunları toplayıp tasnif ederek hangi firmalara ait olduklarını tespit edip ya para alırlar veya üste para öderler. Bu deterjan, boya ve daha birçok sektör için de geçerli olup, en azından satılan ürün ambalajlarının yüzde ellisini geri toplamaları mümkün.

      Peki Antalya veya herhangi bir ildeki kimyevi veya organik gübre firmaları ne yapacak? Muhtelif illere farklı ambalajlarda toprağa, meyve veya sebzelere verilmek üzere gübre kolilerini sattı.

Bu gübreler önce bayilerde satılmayı bekliyor, sonra perakende olarak ikişer üçer adet çiftçiler tarafından satın alınıp köylere götürüyor, köyden de yerleşim birimlerinden çok uzak olan tarla veya bahçelerinde bitki veya toprağa verilip ambalajı kırsal kesimde imha edilerek süreç tamamlanıyor.

 Çiftçilerin bu ambalajları şehre geri getirmeleri, aldıkları dükkana iade etmeleri, o dükkanların da bunları aldıkları firmalara göre tasnif edip gereğini yapmaları hiç mümkün değil.

Belki sera sebzeciliğinin yoğun olarak yapıldığı ilçelerimizde mümkün, ancak Anadolu’da ve kırsal bölgelerde hiç mümkün değil. Zaten çiftçiler bilhassa büyük ambalajları temizleyip köyde muhtelif ihtiyaçlarında kullanıyorlar.

      Bu tablo yetkililere anlatıldığında hak veriliyor, genelge uygulanabilirliklerine göre değil de tüm sektörleri kapsadığından yapılacak bir şek yok ve vatandaşa haklısın diyen, genelgeleri de  değiştirme yetkisi olmayan, ancak para cezasını uygulama yetkisi olan yetkisiz yetkililerle vatandaş karşı karşıya geliyor.

Tüm kesimlerin duyarlı oldukları çevre konusunda sonraki aşamalar ya mahkemelerde bitecek; ki mahkemedeki hakimler mevcut genelgelere göre yapacak bir şey yok cezanızı çekeceksiniz diyecekler veya kesilen cezaların ödenmesi için bankalardan krediler alınıp cezalar ödenecek.

Zira gübre firmaları Anadolu’nun köylerini dolaşıp sattıkları gübre ambalajlarının kırsalda toplanması maliyetinin ödeyecekleri cezadan daha fazla yekun tutacağını çok iyi biliyorlar. Bu bedeli ya maliyetlere yansıtıp çiftçiye yükleyecekler veya çevre bakanlığının üst üste verecekleri cezalarla iflas edip kendileri ve yanlarında çalışanlarla birlikte işsizler ordusuna katılacaklardır.

      Buradan bu yönetmelikleri hazırlayan gerçek yetkililere sesleniyor ve diyorum ki genelgeleri hazırladığınız zaman sektörlerin uygulayabilirliğini dikkate alarak yayınlayın. Yoksa vatandaşla genelgeleri uygulamakla görevli yetkisiz yetkilileri karşı karşıya getirir, devlet otoritesini sarsarsınız. Devletin otoritesini de sarsmaya hiç kimsenin hakkı yoktur.!

      Yönetmeliklerin sektörler bazında hazırlanıp, uygulanabilir olması dileğiyle…

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari