ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Kasım 3, 2009 tarihinde tarafından  
DUYGU DOLU - DUYGU SUCUKA kategorisinde yayımlanmıştır.

ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARA POZİTİF AYRIMCILIK

(Engelli panelimiz sonuç raporu)

21-22-23 Ekim 2009 tarihlerinde, Batman, Midyat ve Siirt’teki panellerimizde bir detay başlık da engellilerdi. Toplum içindeki duruşları, istihdamları, yaşantıları, eğitimleri ile ilgili bilgileri, ayrıca Türkiye’deki ve Güneydoğu’daki engelli vatandaşların oranları gibi konularda bilgiler aktarıldı.

Derneğimiz üyelerinden Veysi Sayın her üç yerdeki panelde, Midyat Engelliler Derneği Başkanı Abdülhakim Yıldız da Midyat’taki panelde konuşmacılarımız oldular.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda insan kaynakları uzmanı olarak görev yapan Veysi Sayın, 2 yaşında iken geçirdiği çocuk felci sonucu sakat kalmış. “Ülkenin %12.5’u resmi olarak özürlüdür” diyen Sayın, çocuk felcinin bulaşıcı bir hastalık olduğunu, 0-6 yaş arası ile 60 yaş üzerinin bulaşıcı dönemi olduğunu belirtti. Ayrıca çocuk felci hastalığının dünyanın hiçbir yerinde olmadığını fakat Güneydoğu bölgesinde yaygın olduğunu ve 1965-1970 yılları arasında, Bölgede birçok kişiyi engelli birey haline getirdiğini söyledi.

Konuşmalarında okullardaki ve kurumlardaki engelli alt yapısının eksikliğinden yakındı. Eğitim hayatı boyunca hep üst katlardaki sınıflarda okuduğunu, hiçbir okulunda engelliler için asansör veya engelli platformu olmadığını söyleyen Veysi Sayın bu konularda gerekli düzenlemelerin yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Okullarda ve kurumlarda engelli alt yapısının olmayışı çok önemli bir konudur. Birkaç sene önce biz de yaşamıştık benzer bir sorunu. Lise sınavlarına girmesine çok az bir zaman kala ayağını kıran oğlumuz, sınavlara gittiği okullarda, hatta kendi okuluna zaman zaman uğradığında iki koltuk değneğiyle üst katlara tırmanma zorluğu yaşamıştı. Okullar ya da kurumlar iki katlı bile olsa engelliler için en azından küçük bir asansör bulundurulması şarttır.

Bir zamanlar özürlü vatandaşların eziklik duygusuyla, sıkıldıkları için dışarılara çıkmadıklarını, içerilerde saklanarak yaşadıklarını söyleyen Veysi Sayın, artık öyle bir durumun kalmadığını, engelli vatandaşların bu duyguları aştıklarını anlattı.

Bunda da engelliler için toplumda pozitif ayrımcılık yapılmasının önemli payı olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Üniversite sınavlarında engelliler için ek kontenjanlar verilmektedir. Burslarda önceliklisinizdir. Engelli Hukukuna, mevzuatına iyi bakın, engellilerin lehine düzenlemeler olduğunu göreceksiniz.”

Engelliler konusunda ikinci konuşmacımız Midyat Engelliler Derneği Başkanı Abdülhakim Yıldız idi. Engelli doğmadığını, çocukken yapılan bir iğne sonucu sakat kaldığını söyledi Sayın Yıldız. Midyat’ın Sesi Radyosunda sunuculuk yapan Abdülhakim Yıldız, işi gereği, son derece güzel konuşma yeteneğine sahip.

O da diğer konuşmacımız gibi engellilere pozitif ayrımcılık yapıldığını, engelli insanlara maddi desteklerin artırıldığını söyledi. Kurumlardaki ve okullardaki alt yapı yetersizliğine değinerek “Mesela engelli bir kardeşimiz bir kamu kurumuna gidecek olsa birileri onu üst katlara taşıyacak. Kamu kurumlarına bir engelli asansörü yapılsa çok mu zor?” diye sorguladı. Abdülhakim Yıldız şu konulara da değindi:

-Engelli kardeşlerimiz hastanelerde çok fazla sorun yaşıyorlar.

-Kamuda 47 bin engelli kontenjanı var, ancak önemli oranda da açık var. Yani engelli istihdamı yeteri kadar yapılmamıştır.

-Engelli derneklerine ceza geliyor, bu doğru değildir. Devletin böyle derneklere destek olması lazımdır.

-Derneklere insanlar kişisel menfaatler için üye oluyorlar, bu da doğru değildir.

Son derece bilgi birikimli olan ve engelli olmanın engelleyemediği her iki konuşmacımız da engellilerle ilgili önemli konularda önemli tespitlerde bulundular. Engelli mevzuatına fazla girmeden, konuyu yalın ve vatandaşın anlayacağı biçimde anlatmaya çalıştılar.

Türkiye’nin her tarafında fiziksel ve beyin özürlü vatandaşlar oldukça fazladır. Bu oran Güneydoğu’da biraz daha fazladır ve belirgin biçimde göze çarpmaktadır. Özürlü olmanın en önemli nedenleri arasında bilinçsiz annelik, bilinçsiz anneliğin temelinde de çocuk yaşta evlilikler bulunmaktadır. Ayrıca yakın akraba evlilikleri de özürlü çocuğun önemli sebeplerindendir.

02.11.2009

dsucuka@hotmail.com

  • Netinial Internet

Yorumlar

“ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARA POZİTİF AYRIMCILIK” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
  1. Başta engelliler olmak tüm dezavantajlı guruplara “pozitif ayrımcılık” yapılsın diyoruz. Ama yaşanan olaylar pozitif ayrımcılık tan ziyade [b]”ayrımcılık”[/b] yapıldığını gösteriyor…

  2. ERKAN KÖKCÜ dedi ki:

    özürlüler her şey yapabilir

  3. ERKAN KÖKCÜ dedi ki:

    engeliler resim yapabilir

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari