PAMUK’A DAVA YAĞACAK

Ekim 9, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

PAMUK'A DAVA YAĞACAK

Pamuk’a dava açın çağrısı
Yargıtay’ın, Avukat Kerinçsiz’in Pamuk’a açtığı manevi tazminat davasına ilişkin kararı tarihi olarak değerlendirildi. Prof. Dr. Aydın, “Kimliksizlerin zehir kusan açıklamaları karşısında Türk milleti sesini yükseltmeli” dedi  

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun Orhan Pamuk’un “Türkler, 30 bin Kürt’ü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü…” sözlerini hakaret olarak gören her Türk tazminat davası açabilir kararını vermesi sevinç yarattı. Türk aydınları, verilen kararı tarihi olarak değerlendirdi.

Şişli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümraniye soruşturması kapsamında tutuklanan Avukat Kemal Kerinçsiz ve İstanbul Şehit Anaları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Pakize Alp Akbaba’nın da aralarında bulunduğu 6 kişinin açtığı manevi tazminat davasını “ehliyet yönünden” reddetmişti.

Kimliğe hakaret kastı

Avukat Keriçsiz’in Avukatı Tolga Akalın, “Bu karar Türk hukuk tarihinde bir devrim” dedi. “Bu işin esasına girilerek verilmiş bir karar değildir” ifadesini kullanan Akalın, “Yargıtay, Anayasal anlamda 72 milyon Türk vatandaşına milli kimliğine hakaret kastı içerdiği düşünülen eylemlere karşı bireysel olarak mahkemelerde dava açma hakkı tanımıştır” diye konuştu.

Avukat Akalın, sözlerini şöyle sürdürüdü: “Mahkeme, bundan sonda yargılamanın esasına girecek. Daha önce başvuran kişilerin ehliyetleri olmadığı gerekçesiyle esasa girmemişti. Bundan sonra mahkeme, Orhan Pamuk’un söz ve ifadelerinin hakaret içerip, içermediğine karar verecek.

Dolayısıyla bu hareketten mutazarrır (zarar gören-bireysel olarak üzüntü duyan) olan vatandaşların tazminat taleplerini karara bağlayacak. Bugüne kadarki tartışma Türk vatandaşlarının bireysel olarak aktif dava ehliyetlerinin olup, olmadığına yönelikti. Yargıtay, ’Her Türk vatandaşının  aktif dava ehliyeti vardır’ dedi.”

Davanın sahibi millet

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurullah Aydın ise, “Kimliksizlerin zehir kusan açıklamaları karşısında Türk milletinin aydınları seslerini yükseltmelidirler” dedi. Pamuk’un açıklamalarının Türk milletini topyekun itham altına soktuğunu kaydeden Aydın, alınan kararın her Türk vatandaşının Pamuk’a dava açma hakkı olduğu anlamına geldiğini söyledi.

“Emsal karar ortaya çıkmıştır” diyen Aydın, “Artık Kürt ve Ermeni meseleleriyle ilgili hakaret içeren açıklamalara karşı her vatandaş, ”Türk milletinin mensubu“ sıfatıyla tazminat davası açabilecektir” diye konuştu. Türk milletine ve Türk devletine zehir kusanların istedikleri gibi hareket edemeyeceğini dile getiren Aydın, davanın sahibinin millet olduğunu söyledi. Yerli ve yabancı kimliksizlerin ’davanın sahibi benim’ yönünde açıklamalar yaptıklarına işaret eden Prof. Dr. Nurullah Aydın, şunları ifade etti:

Bilgi kirliliği…

“Bazı medya organları yanıltıcı bilgi vermekle kamuoyunda bilgi kirliliğine yol açmaktadır. Somut gerçeklerle bağdaşmayan bazı bilgiler sorumsuzca basına verildiğinden yine kamuoyunda bilgi kirliliğine neden olunmuştur. Hiçbir ayırım yapılmaksızın bütün davaların sahibi Türk milleti ve onun adına yargı yetkisini kullanan yargı organlarıdır.

Bu konunun her türlü tartışmadan uzak tutulması zorunludur.” Verilen kararın çok doğru olduğunu kaydeden Avukat Dursun Yassıkaya da, Pamuk’un Türk milletine açık bir şekilde hakaret ettiğini söyledi. Yassıkaya, şunları dile getirdi: “Her Türk vatandaşı gönül rahatlığı ile Orhan Pamuk’a dava açabilmeli. Kabaca, Türk atasözü şöyle der: Harmana gelen Porsuk dirgene dayanır.”

Cepleri boşalacak

İsviçre’de yayımlanan bir dergiye verdiği röportajda, “Türkler, 30 bin Kürdü ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü” dedikten sonra Nobel’le ödüllendirilen Pamuk, geçtiğimiz günlerde İspanyol La Vanguardia gazetesine verdiği demeçte önemli itiraflarda bulunmuştu.

Pamuk, “Nobel ödülü için yaptığım konuşmada, ödülün beni değiştirmeyeceğini söylemiştim ama değiştirdi. Daha fazla okuyucum var. Banka hesaplarım ve maillerim kabardı. Ama edebiyata ayırdığım zaman da arttı, daha büyük vaatlerim var. Ödül, beni mutlu ve meşgul bir insan yaptı” demişti.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun verdiği kararın ardından açılan tazminat davalarını kaybederse Pamuk, bütün parasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

YENİÇAĞ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari