PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR

Ağustos 27, 2009 tarihinde tarafından  
TÜKETİCİNİN PERİHAN ABLASI-PERİHAN GÜLLÜ kategorisinde yayımlanmıştır.

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALAR

       Bir müvekkilimizle görüşme sırasının kendisine gelmesini beklerken, bir yandan da sohbet ediyorduk. Daha doğrusu o kadar dertliydi ki; dinleyende biri olunca, sorunlarını bir solukta anlatıverdi.

       Dünya tatlısı iki kızı olan bir anne; aldığı maaş, ev kirası ve yaşamsal ihtiyaçlarına bile yetmiyor, ayrıldığı eşinden çocuklarına bağlanan nafakayı alamadığı için burda.

       -“Çok az bir para ama her kuruşa ihtiyacım var, dün okula gittim. Kızımı kayıt yaptırmak için kayıt parası 500 TL dediler. Eşimden ayrı olduğumu, tek başıma çalışıp iki kızıma bakmaya çalıştığımı, çok zorlandığımı söylememe rağmen 400 TL getir, bu da senin için olur, kaydını yapalım” dediler.

       Odadaki diğer kişilerle konuştum.
       -“Bu benim için de çok fazla ödeyemem bu kadarını başka yolu yok mu?” diye çare arayışı içinde soruyordum.

       Bayanın sözünü kesip;
       -“Nasıl olur son yıllarda televizyon ve gazetelerde boy boy yazıp anlatıyorlar. Artık kayıt parası tarihe karıştı alınmıyacak, isteyen okullara da ceza uygulaması yapılacağını, nasıl bu kadar yüksek bir  rakam isteyebilirler, şikayet eden olur diye korkmuyorlar mı bu ne cesaret.” diye sorduğumda;

        -“Yok, çünkü kayıt parası olarak almıyor bağış olarak istiyorlar. Şikayet söz konusu olursa da çocuğunuz iyi bir sınıfta değil vasat bir sınıfa verilir.

Aman ha çocuklarımızın eğitimi geleceği için mecburuz hepimiz veriyoruz, herşeyi devletten beklememiz yanlış olur, çocuklarımız için fedakarlık yapmamız gerekli herşeyin bir bedeli var değil mi diye etraftakileride sanki uyarıyorlar.

O kadar param olmadığı için dönüp geldim ne yapayım şu biriken nafakamı alabilirsem götürüp kaydı yaptırıcam.”

        -“Hayır” dedim “sakın yapma, durumu iyi olan veliler tabiki okullarımıza katkıda bulunup bağış yapsınlar ama durumunu arzettiğin halde 500 TL ama sana 400 TL olsun diye böyle yüksek bir rakam dayatamazlar.”

        “Bağış denilen uygulama insanların verebileceği kadardır, illa şu kadar diye dayatma olamaz. Bunu bize şikayet olarak yaz bir form doldur gerekeni yapalım. Sen değil okulu biz arayıp velilere böyle bir uygulama yapamayacaklarını, gerekirse Milli Eğitim Müdürlüğüne bildireceğimizi iletelim sadece sen değil senin gibi nice mağdur durumdaki veliler bu yükün altında ezilmesin” diye bütün ısrarlarıma rağmen “yapamam çocuğumu vasat bir sınıfa verirler” diye çekindi. Sanırım aldığı uyarı onun için etkili olmuş.

         Ben yine de bu küçük sohbeti yazıp tüm veliler ve yetkililerle paylaşmak istedim. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimleri; daha ilk öğretimde küçüklerini sevmeyi, büyüklerini saymayı, dostluğu, arkadaşlığı, doğruluğu, dürüstlüğü, yazıp okuyacakları ilk harf ve kelimeyi, vatan sevgisi ile coşacak küçücük yüreklerine umarım bu tür ali cengiz oyunları gölge düşürmez.

Perihan GÜLLÜ
Tüketiciler Birliği Antalya Şube
Çocuk Hakları İzleme Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari