PARTİ KURULSA DA ALEVİLER FİGÜRAN OLMAYACAKTIR

Aralık 11, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

PARTİ KURULSA DA ALEVİLER FİGÜRAN OLMAYACAKTIR

Tarih tekerrür ediyor galiba.

Alevi’lerin ilk siyasal deneyimi 1966yılında Türkiye Birlik Partisi ile başladı Mustafa Timisi’nin başkanlığı sırasında partinin siyasi hayatına son verildi.

1995 yılında Ali Haydar Veziroğlu başkanlığında kurulan Demokratik Barış Hareketi yoğun çabalara rağmen beklediği ilgiyi görmediğinden 1999 yılında yönetim kapatma kararı alarak partiye ait tüm malları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı.

Demokratik Barış Partisi Genel seçimlerde %2,8 oy,  1968 yılında Kısmi Senato seçimlerinde%1,7  oy ve genel seçimlerde de hatırladığım kadarı ile  %1,3 gibi düşük oy almıştı

‘BÖL-PARÇALA-YÖNET’

Zamanın güçlü lideri Demirel’in bir siyasi oyun planlayarak Türkiye Birlik Partisi’ni finanse ettiği, Alevi’leri kendi içlerinde bölüp soldan koparmak ve CHP‘yi çökertmek için bu planı yaptığı söylenmektedir.

Demokratik Barış Hareketi ise Çiller döneminde Türkiye’nin çağdaş, demokrat yapısını geleneksel olarak yer aldıkları sol saflardan koparıp sağ merkezdeki Kökten dincilere teslim etmek için desteklendiği söylenir. (Kurucusu olduğum partinin adına bu ihtimali kabul etmem söz konusu değildir)

Ama bu siyasi partilerin dışarıdan bir oyunun parçası olarak kurulmadığını ve bunun demokratik bir teamül olduğunu biliyor olsak da bunun varlığından bile söz etmenin içimizde ikilikler yaratmaya ve bölünmelere yol açtığı aşikardır.

Kısacası yine bir oyun oynanıyor, yine psikolojik bir hareket düzenleniyor… Ve Ali Balkız’ın Alevileri bu tertibe alet ederek, geleneksel olarak yer aldıkları sol saflardan koparıp, dağılmasına, ve bir defa daha şer ittifakının oyunlarına alet olmasına sebep olacağa benziyor.

Milliyetteki haberden dolayı Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız’a sordum, “Alevi’ler yeni parti kuracak, doğrudur” dedi.

Avrupa’da Takriben Yirmi beş yıl önce başlayan Alevi örgütlenmesinde ve Demokrat Barış Partisi’nin kurulmasında bizzat bulunduğum için örgüt içi hiyerarşiyi bilirim, bu nedenle Sayın Balkız’a hangi Alevi örgüt, lideri, veya kanaat önderleriyle Parti kurma karar aldığını sormak isterim.

Sayın Ali Balkız’ın Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Tekin Özdil, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Başkanı Ercan Geçmez, CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Avrupa’ da ki örgüt liderleri, Abdal Musa, Karaca Ahmet ve daha nice Alevi Kuruluşları, Dergâh ve Kanaat önderlerinden, Alevi Partisi hakkında görüş almadan Alevi’ler adına parti kuracağını ilan etmesi düşündürücü….

Altında yatan niyet ise çok açık: Alevi’leri kendi içlerinde bölüp soldan kopartmak, CHP’yi çökertmek, düzen partilerine hizmet etmek gibi bir düşüncesi ve partileşme çabaların altında yatan gerçek niyeti genel seçimlerde milletvekili olmaksa istifa etmesi bence daha onurlu davranış olur.

Başka güçlerin talimatıyla olduğunu düşündüğüm bu fikir birliğinin altında yatan niyet  çok açık: Alevi’leri kendi içlerinde bölüp soldan koparmak, CHP’ye darbe indirdikten sonra Laik Cumhuriyet üzerindeki kirli emellerini uygulayarak kökten dinciliğe zemin hazırlamaktır.

Kısacası yine dramatik, sistematik ve psikolojik bir senaryo yazılmıştır. Başrol oyuncuları belli olan bu senaryonun içinde Alevi’ler asla ama asla figüran olmayacaklar…

Alevi’ler tarihten ders almak mecburiyetindedir. Kendileri için hazırlanan tuzağa düşmeden, çağdaş, demokrat, yurtsever ve Laik Cumhuriyetin yılmaz savunucusu Ulu önderin emanetine sahip çıkarak örgütlenmenin yolunu bulmalı ve içimizden bile olsa bazı hile ve desiselere karşı uyanık olmalıdırlar.

Aleviler Hacı Bektaş Veli felsefesi gereği tarih boyunca ilerici, yeniliğe açık, çağdaş ve aydın olmuşlardır. İnsanları değerlendirirken din, dil, ırk ve renk ayrımı yapmamışlardır.

Ancak Aleviler okumamış avukat gibidir. Hepsi her şeyi en iyi bilendir. Asi ruhludur vefakâr olduğu söylenir ama tam değildir, isyankârdır, sorgulayıcıdır. Bu anlamda siyaset yapması tam bir maceradır.

Hemen kırılan, darılan, üzülen ama kindar olmayan yapıları vardır. Örneğin parti veya her hangi bir sivil toplum örgütü içinde çekişmelerde dedikleri olmazsa örgüt içinde mücadele vermesi gerekirken darılıp terk etmeyi hüner sayanlarda vardır.

Ama böyle olmasının sebebi tarih içinde hep istismar edildiklerinden ve gördükleri baskı neticesi ötekileştirmeden dolayı değil midir?

Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki durumu buna bir örnektir. Partiye gönülden bağlı olmak yetmiyor. Üye olmalı, yönetime sahip çıkmalı, örgütlenmeli ve güçlenerek karar mekanizmasında yönetici ve yönlendirici olmayı hak ederek mücadele edilmelidir
CHP’nin Alevi’lere son dönemde gereken ilgiyi gösterme gayretinde olması Alevi’lere örgüt içinde görev vererek tekrar kazanma mücadelesini başlatması memnuniyet vericidir.

Seçimlerin yaklaşması ile, yeni kurulan ve kurulmakta olan partileri de dikkate alacak olursak Alevi’lere CHP’nin yönetimin her kademesinde hak ettiği ölçüde görev verilmesinin bu partinin güçlenmesine katkı sunacağı bir gerçektir.
Binali EFE
binaliefe@hotmail.com

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı
Antalya Şube Başkanı

 • Netinial Internet

Yorumlar

“PARTİ KURULSA DA ALEVİLER FİGÜRAN OLMAYACAKTIR” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. Karadeniz uşağı dedi ki:

  Karım alevi ama bu yapılanları o da tasvib etmedi ve o da sizin gibi Alevileri yine Aleviler parçalayacak dedi.
  Bu defa devletin ve milletin sizi dışlamasını, yok sayarak asimile etmesini istemiyorsanız. Bu defa çürükleri temizlemek size düşer.

 2. S.Güneri dedi ki:

  Bir süreden beri kamuoyu sizleri bağrına basmış, tek Yaradıcı adına sahip çıkmaya başlamıştı. Yıllar önce bazı kışkırtmaların sonucunda devletin varlığını ve birliğini tehdide başladığınızda bir çok defa sizleri uyaran devletimizin çaresiz kalınca yapmış olduğu eylemi kaşıyarak ve içinizdeki pkk hainlerinin kışkırtmaları ile bu defa da devletin varlığına ve birliğine karşı tehdit haline geldiğinizi görüyoruz.
  Demek ki birlik ve beraberlik demokrasiyle değil sopayla sağlanıyor.
  Sizleri eski gözümle görmem mümkün değil. İçinizdeki çürükleri temizleyin önce.
  gunerise@hotmail.com

 3. Sevda dedi ki:

  S.güneri;
  Yaratıcı adına sahip çıkmak ne demek? Kendinizi ne yerine koyduğunuzun farkında mısınız? Bu megolomanlığınızı neye borçluyuz acaba?
  Kamuoyu bizi bağrına basmış? Hangi bağır? Aleviler’in acınmaya, bağıra, kendini yaratıcının yeryüzündeki hali sananlara ihtiyacı yoktur.
  Bu memlekette devletin varlığını tehlikeye düşürmüş ve düşürecek zihniyet Alevi değil, faşist yobaz zihniyettir. Malatya’da, Maraş’da, Ordu’da, Sivas’da gördük bağıra basma anlayışınızı. O günlerde iyi düşünün bakalım, açın bir okuyun bakayım kim devletin varlığını tehlikeye düşürmüş, kim kışkırtmış gerici cahil yobazları..
  Bir şeyi eleştirebilmek için önce ne olduğunu bilmek gerekir.
  Ne biliyorsunuz da konuşuyorsunuz Aleviler hakkında? Getirip PKK yı Aleviler’e yama ettiniz. Kim kurmuş PKK yı, amacı neymiş, neyin kimin taşeronuymuş acaba? Var mı bir fikriniz? Yok, ancak ki ezbere dayanaksız maval okuyorsunuz.
  Ne kadar ırkçı ve şiddet meraklısı olduğunuz ‘sopayla demokrasi sağlanacağı’ fikrinizden belli. İşte sizin gibilerin anlayışı da, hayat görüşü de, bilgisi de bu kadardır.
  Şu halinizle bir de öğüt vermişsiniz. ‘bizleri eski gözle(ne demekse) görmeniz için çürük temizleyecekmişiz. Siz bizi öyle görseniz ne olur böyle görseniz ne olur? Zerre önemi yok.
  Siz önce şu cehaletinizi temizleyin de ondan sonra bizlere akıl verin.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari