PATRONLAR DAHA ÇOK ZENGİNLİK İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Aralık 15, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

PATRONLAR DAHA ÇOK ZENGİNLİK İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kocaeli Sanayi Odasının (KSO) kutlama töreninde konuştu;

KSO`nun 20. yıl kutlama töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sistemin özel sektörün önünü tıkadığını belirterek, Anayasa`nın değişmesi gerektiğini belirtti

Kocaeli Sanayi Odası`nın Grand Yükseliş Hotel`de sektörel performans değerlendirme organizasyonu ve KSO`nun 20`nci yılını kutlama töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Anayasa`nın zenginleşmeyi önlediğini ve değişmesi gerektiğini söyledi. Bugünkü sistemin tamamının değişmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu sistemdeki değişimin birinci maddesi olarak Anayasayı gösterdi.

KATILIM YÜKSEKTİ

Kocaeli Sanayi Odası`nın Grand Yükseliş Hotel`de sektörel performans değerlendirme organizasyonuna TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu`nun yanı sıra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi, iş adamları, kadın girişimciler ve davetliler katıldı.

İLERİ GİTMEK İÇİN

Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında sistem ve Anayasa`yla ilgili şunları söyledi; “Bugünkü sistemi tamamen değiştirmemiz lazım. Geldiğimiz yer burası. Daha ileriye gidebilmenin yolu sistemin değişmesinden geçiyor. Sistemi değiştirmenin birinci maddesi de Anayasa. Anayasayı değiştiremezsen maalesef kalkınamazsın. 1982 Anayasası çıkarken dünyadaki zenginleşmenin yolu kamu yatırımları sektöründeydi. Ama 1990`larda dünyada fikirler değişti, anlayış değişti. Kalkınma artık kamu ile değil özel sektör ve girişimcilerle oluyor.

TÜM HATA SİSTEMDE

Özel sektör ile kalkınmayı Anayasamız kabul etmiyor. Başka konuları bırakıyorum ekonomik yönden baksak bu Anayasayı yeniden yazmak lazım. Tüm kurum ve kuruluşları değiştirmemiz lazım. Sistem vekil ile halk arasında bile bağ kurmuş değil. Seçim kanunlarına bir bakın diyebilir misiniz ki bu vekili ben seçtim. Kim senin önüne bir şeyler getirdiyse o oluyor. Vekil ile halk arasındaki bağ çok güçlü olmalı ki demokratik seçim olsun. Vekilden şikayet etmeyin sakın. Tüm hata sistemde.

ZENGİN OLMAK İSTİYORUZ

Güçlünün haklı değil haklının güçlü olduğu bir Türkiye istiyorsak Anayasa`nın, seçim yasasının, hukuk sisteminin, mevzuatın yenilenmesi lazım. Biz zengin olmak istiyoruz. Onun için bizim reforma ihtiyacımız var. Türkiye`de şu an altı milyon 300 bin işsiz var. Ayrıca her yıl 700 bin genç geliyor. Bunun farkına varılması gerekiyor.

ALLAH HERŞEYİ VERMİŞ

Kocaeli`nin yaptığı işler beni gururlandırıyor. Allah her şeyi vermiş Kocaeli`ye. Tarım, ticaret, sanayi ve turizm var. Paha biçilemez bir yerdeyiz. Kocaeli Türk sanayine öncülük eden yerlerin başında geliyor. Kocaeli`yi duyunca heyecanlanıyorum. Gittiğim her yerde Kocaeli`yi anlatıyorum. Çünkü marka, modern, örnek bir şehir. Kocaeli`deki idarecilerde güzel bir gelişmişlik örneği sergiliyorlar. Yöneticiler arasında beraber hareket edebilme kültürü var.

BÜTÇE AÇIĞI 60 MİLYAR TL

Krizin etkilerini azaltmak için kamu harcamaları arttırıldı. Bire bir alacağın tarlaya tohum ekmezsin bire kırk alacağın tarlaya tohum ekersin. Özel sektörün satın alma gücünü arttıracaksın. Onun dışındaki alanlar verimsiz alanlardır. Geçen yılı 10 milyar TL bütçe açığıyla kapattık bu yılı 60 milyar TL bütçe açığıyla kapatacağız. Maalesef biz bütün paraları verimsiz alana harcadık. Başka bir şey daha söylemek istiyorum diğer dünyada bizim paralarla ne yaptınız başkanım diyecek olursanız benden sadece içtiğim çayların ve yediğim yemeklerin hesabını sorabilirsiniz. Soracak başka hesabınız olmaz. Hepsi cebimden gidiyor.”

KOCAELİ SANAYİSİ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise yaptığı konuşmasında Kocaeli`nin sanayisini değerlendirerek şunları kaydetti; “Kocaeli son 10 yıllık istatistiksel verilere göre imalat sanayi üretiminde ortalama yüzde 13-14 pay sahibidir. Ülke kimya sanayinin yüzde 27`si Kocaeli`den karşılanmakta. Kocaeli bugün ülke otomotiv sanayinin yüzde 34,5`ini karşılar durumdadır. Toplamda 59 milyar dolar dış ticaret gerçekleşmiştir böylelikle dış ticarette 123 ülkeyi geride bırakarak 66.sırada yer almaktadır. Ocak ayında yüzde 46 ile dibe vuran kapasite kullanım oranı kasım ayında yüzde 64 seviyelerine çıkmıştır. Krizin başladığı aydan bu yana Kocaeli`ndeki sonuçlar Türkiye ortalamalarına paralellik arz edecek şekilde artış göstermiştir.”

ÖDÜLLER VERİLDİ

patronlarPerformansta süreklilik ödüllerini, Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi Fabrika Müdürü Haydar Yenigün ve Cognis Kimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Fabrika Müdürü Selçuk Denizligil aldı. Büyük ödülleri, Mass Arıtma Sistemleri İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdürü Sedat Soybay, Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi İNK yöneticisi Mahmut Topaloğlu aldı. Yatırım ödülünü ise Öz-Ka Lastik ve Kauçuk Sanayi ve Ticaret A.Ş`den Şerif Kanık aldı.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari