PİYASALARDA YENİ BİR ÇÖKÜŞ MÜ BAŞLADI?

Kasım 8, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

PİYASALARDA YENİ BİR ÇÖKÜŞ MÜ BAŞLADI?

Geçtiğimiz bir hafta içerisinde IMKB’nin 45.000 seviyelerine kadar gerilemesinden sonra en çok sorulan sorulardan biri yeni bir çöküşün başlangıcı mı? Yoksa bir düzeltme hareketi mi?  Soruları oldu.

Bana kalırsa IMKB de meydana gelen bu hareket düzeltme hareketi idi. Artık hareketin yukarı doğru olacağını düşünüyorum. Bu beklentilere paralel olarak İşsizlik oranlarının her geçen ay aşağıya doğru ilerlemesi de gösterilebilir.

Bu düşüş durumunun  çok uzun süre devam etmeyeceğini tahmin ediyorum. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde başta IMKB olmak üzere,  dünya borsaları da yeniden yükseliş trendine girecek diye ümit ediyorum.  Türkiye gibi gelişmekte olan ülke borsalarında yükselişler başlayacak diye bekliyorum.

Orta vadede ise yeni bir yükselişten sonra piyasaların bir süre yatay seyretmesini bekliyorum. Kasım ayında da kısa süreli  olumsuzluk olsa dahi bunun atlatılacağına inanıyorum. Kısa vadede IMF ile anlaşma imzalanmayacağı algılaması olumsuz olarak piyasaları etkiliyor.

İMKB’nin 45 bin 800 desteği üzerinde güçlenmesinin çok iyi bir gelişme olduğunu düşünüyor, global piyasalarda dolarda değer kaybının başlaması, petrol fiyatlarının yükselişe geçmesinin de piyasaları desteklediğini düşünüyorum. Borsadaki seyrin önümüzdeki bir hafta içerisinde 50.000 seviyelerine çıkacağını düşünüyorum.

Dolar ve Euro piyasasına gelince dolar kurundaki aşağı doğru hareketin kısa süreli olduğunu doların yerinin 1.50 seviyeleri olduğunu düşünüyorum. Euro kurunun ise 2.21-2.22 seviyelerinin normal olduğunu, Dolar-Euro paritesinin 1.48-1.50 seviyelerinde seyretmesi gerektiğini düşünüyorum.

Enflasyon rakamlarının beklenenden birazcık yüksek çıkmasının piyasalar üzerinde çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Önümüzdeki hafta içerisinde IMKB’nin şirket bilançolarının olumlu olarak açıklanacağını düşünerek yukarı doğru bir seyir izleyeceğini düşünüyorum.

Bol kazançlı ve bereketli günler dilerim.

Muhabbetle kalın…

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari