PİYASALARIN AYAĞI YERDEN KESİLDİ

Nisan 8, 2010 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

PİYASALARIN AYAĞI YERDEN KESİLDİ

Geçen haftaki yazımda uçuşa hazır olun diye yazmıştım. Görüldü ki uçuş başladı ve  IMKB  ciddi bir artış göstererek 58.700 puanlara kadar dayandı. Dolar ve Euro ise ciddi bir değer kaybederek Dolar 1,50 Euro da 2,00 seviyelerinin altına düştü. Şimdi ne olacak? Borsadaki artış kısa süreli olarak yavaşlasa da devam edecek, Dolar ve Euro’da ise düşüş duracak kısmen artış olmasını bekliyorum. Geçen haftaki yazımda da belirttiğim gibi İMKB Nisan ayı sonuna kadar 60.000 seviyelerini görecek diye düşünüyorum. Dolar 1,50 seviyelerinin üzerinde Euro ise 2,00 sevilerinin üzerinde seyredeceği kanaatindeyim.

Sanayi üretimindeki ciddi artış, Enflasyondaki düşüş, şirket karlarının beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesi, işsizlik oranının kısmen de olsa düşme eğiliminde olması, Anayasa Değişiklik paketinin referanduma sunulması ve referandumdan olumlu bir netice çıkacağının beklenmesi gibi olumlu gelişmeler devam ettiği sürece İMKB yükselmeye devam edecektir. Ancak İç siyasi çekişmeler ile dış kaynaklı olumsuz ekonomik veriler bu yükselişi sınırlayabilir.

Hükümetin KOBİ’ler ile ilgili olarak hazırlık aşamasında olduğu yeni teşvik ve destek kredileri de piyasaya can suyu gibi gelecek diye düşünüyorum. Ancak KOSGEB’in daha önce vermiş olduğu kredilerde olduğu gibi, Çeki yazılmamış, Senedi protesto olmamış, Kredileri gecikmeye düşmemiş V.S. gibi sebeplerle KOBİ’ler Destekten ve teşviklerden mahrum bırakılırsa küçük esnaf yine zor durumdan kurtulmakta zorlanır. Zor Durumda olanları kurtarmak için verilecekse bu tür destekler Çekine-senedine bakmadan kredilerinin gecikmelerini düşünmeden işletmelerin bilançolarının incelenerek verilmesi kanaatindeyim. Çekini-Senedini zamanında ödemiş kredileri gecikmeye kalmamış esnafın zaten krediye veya desteğe ihtiyacı yoktur.

Son olarak; Son günlerde ekonomi çevrelerinde Vergi ve SGK primlerinin cezaların affı ve yapılandırılması hususunda ciddi bir beklenti hakim. Ben de kısa süre içerisinde  önümüzdeki yaz ayında veya en geç Kasım, Aralık gibi vergi  ve SGK prim affı gelecek diye düşünüyorum.

Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI                                                                                                                       Mali Müşavir/Ekonomist

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari