POMPALI SOYGUN

Ocak 2, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

POMPALI SOYGUN

Akaryakıta son yapılan zamlar, Türk halkını pompa aracılığıyla adeta sömürüyor. Asgari ücretliye günde 1 TL’lik zam yapılırken, benzine 1 Ocak 2009 ile 1 Ocak 2010 arasında bir yılda toplam yüzde 34,6 oranında zam yapıldı. Böylece, dünyanın en pahalı akaryakıtı Türkiye’deki benzin pompalarında satılmaya başlandı.

Irak’ı işgal eden ABD’de benzin 0,8 dolara satılırken, Türkiye’deki 95 oktan benzinin fiyatı tarihinin en yüksek seviyesine çıkarak, 2,43 dolara ulaştı. Pompada ödenen ücretin 1,9 TL’si ise, dolaylı vergi olarak milletin cebinden çıkıp, faiz borcu olarak ödenmek üzere hazineye gidiyor.

Benzine zam demek, iğneden ipliğe her şeye yeni zam gelecek demektir. Yılbaşında akaryakıta yapılan bu yüksek zam, önümüzdeki günlerde ulaşımdan gıdaya, tekstilden demir çeliğe kadar her alanda yeni zamları tetikleyecek.

Akaryakıta son yapılan zamlar, Türk halkını pompa aracılığıyla adeta sömürüyor. Asgari ücretliye günde 1 TL’lik zam yapılırken, benzine 1 Ocak 2009 ile 1 Ocak 2010 arasında bir yılda toplam yüzde 34,6 oranında zam yapıldı. Böylece, dünyanın en pahalı akaryakıtı Türkiye’deki benzin pompalarında satılmaya başladı. Irak’ı işgal eden ABD’de benzin 0,8 dolara satılırken, Türkiye’deki 95 oktan benzinin fiyatı tarihin en yüksek seviyesine çıkarak, 2,43 dolara ulaştı. Pompada ödenen ücretin 1,9 TL’si ise, dolaylı vergi olarak milletin cebinden çıkıyor.

Türkiye, yeni yıla yüksek zamlarla girdi. Özellikle akaryakıt fiyatlarına yapılan zam, yılın son gününde herkesi şok etti. Enflasyonun yüzde 5, memur maaşlarının yüzde 4.5, asgari ücretin yüzde 4 arttığı bir ortamda, akaryakıt fiyatlarına yapılan bir yıllık zam oranı bütün bu artışları solladı.

Bundan bir yıl önce 1 Ocak 2009 tarihinde 2,71 TL olan 95 oktan benzinin fiyatı 1 Ocak 2010’da tarihin en yüksek zirvesine çıkarak 3,65 TL’ye ulaştı. Yine tam bir yıl önce 2,37 TL olan motorin fiyatı da 1 Ocak 2010’da 3,02 TL’ye çıktı. Memur ve işçiye enflasyonun üzerinde zam vermeyen Hükümet, benzin zammında adeta rekor kırdı. Otomatik fiyatlandırma mekanizması ile küçük miktarlarda indirim yaparak halka pembe tablo oluşturan Hükümet, kaşıkla verip kepçeyle almaya başladı. Dünya piyasalarında petrol fiyatında ciddi bir değişiklik olmamasına rağmen, 1 Ocak 2009-1 Ocak 2010 tarihleri arasında 95 Oktan benzinin fiyatı yüzde 34,6 oranında arttı. Aynı tarihler arasında motorinin fiyatı da, yüzde 27,4 oranında yükseldi.

Benzinde tarihi rekor!

Akaryakıt dağıtım şirketleri 95 oktan kurşunsuz benzinin satış fiyatını Ankara ve İzmir’de 3,65-3,66 liraya, İstanbul’da ise 3,64 liraya yükseldi. 95 oktan benzinin fiyatı zam öncesinde litrede Ankara ve İzmir’de 3,41 ile 3,42 lira arasında, İstanbul’da ise 3,40 liradan satılıyordu.

Öte yandan, kırsal motorin ve motorin fiyatları da litrede 26 kuruş zamlandı. Buna göre kırsal motorin İzmir’de litrede 2,63 TL’den 2,89 TL’ye, Ankara’da 2,67 TL’den 2,93 TL’ye, İstanbul’da 2,64 TL’den 2,90 TL’ye yükseldi. Motorin ise İzmir’de litrede 2,75 TL’den 3,01 TL’ye, Ankara’da 2,80 TL’den 3,06 TL’ye, İstanbul’da ise 2,76 TL’den 3,02 TL’ye çıktı.

Dağıtım firmalarının belirlediği tavan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.
Üçte ikisi vergi

Halkın akaryakıta ödediği benzin ücreti, bütçenin en büyük gelirleri arasında yer alıyor. Satılan 1 litre benzin fiyatının üçte biri, dolaylı vergi olarak hazineye gidiyor. Akaryakıttan alınan KDV ve ÖTV, pompa satış fiyatının yüzde 72’sini oluşturuyor. Meksika’da bir vatandaşın 13 kuruş, ABD’de 21 kuruş ödediği vergiyi; Türk halkı, ABD’deki bir sürücüden 9 kat daha fazla ödüyor.

Uzmanlar, kâr oranlarının indirilmesini, devletin de vergi oranını düşürmesini istiyor. Son zamlarla Türkiye’de benzinin litresi 3,65, motorinin litre fiyatı da 3,02 YTL’ye çıktı. Buna göre Türkiye’de bir litre benzin 2,6, motorin ise 2,5 dolara satılıyor. Ham petrol fiyatlarındaki artışa yüksek vergi ve kâr marjları da eklenince Türkiye, Avrupa’da en pahalı akaryakıt tüketen ülke oldu Motorindeki ÖTV tutarı 1,1545 liradan 1,3045 liraya yükseldi. Otogaz’ın ÖTV’si de 18 kuruş artışla 1.2780 TL oldu.

Türkiye’de 2,5 dolar olan bir litre motorin ise Fransa’da 1,6 dolara, Almanya’da 1,7 dolara satılıyor. Motorinin en ucuz olduğu ülke de yine ABD’de litresi 1 dolar.
Herşeye zam bekleyin!

Benzine zam demek, iğneden ipliğe her şeye yeni zam gelecek demektir. Yılbaşında akaryakıta yapılan bu yüksek zam, önümüzdeki günlerde ulaşımdan gıdaya, tekstilden demirçeliğe kadar her alanda yeni zamları tetikleyecek. Ankara’da şehir içi ulaşım zaten yüzde 20’ye yakın arttı.

Benzin zammı; öncelikle, orta ve alt gelir grubunun kullandığı toplu taşım araçlarından otobüs, dolmuş ve metro gibi raylı sistemlerin bilet fiyatlarının artmasına neden olacak. Zaten sıkıntıda olan çiftçi de, bu zamdan etkilenecek. Kırsal motorindeki fiyat artışı, çiftçinin üretim maliyetlerini artıracak. Ayrıca bunlara bağlı olarak diğer mal ve hizmetlerde büyük oranlarda fiyat artışı olacak. Sonunda, devletin açıkladığı düşük enflasyon oranlarına rağmen bütün sektörlerde bir fiyat artışı beklentisi oluşacak.
Benzindeki 1 yıllık fiyat artışı

1 Ocak 1 Ocak Artış

2009 (TL)   2010 (TL)   Oranı

95 Oktan Bnz. 2.71   3.65     34.6

Motorin 2.37   3.02   27.4
Zam her kesimi etkileyecek

Benzin zammı;  öncelikle, orta ve alt gelir grubunun kullandığı toplu taşım araçlarından otobüs, dolmuş ve metro gibi raylı sistemlerin bilet fiyatlarının artmasına neden olacak. Zaten sıkıntıda olan çiftçi de, bu zamdan etkilenecek. Kırsal motorindeki fiyat artışı, çiftçinin üretim maliyetlerini artıracak.
Depo 200 TL’ye dolacak

Akaryakıtta yapılan ÖTV artışı ile birlikte kurşunsuz benzinin litresi 3,64 liraya çıkarken 55 litrelik bir depoyu doldurmanın maliyeti 200 lirayı gördü. Temmuz ayında 160,6 lira olan 55 litrelik bir otomobil deposunu doldurmanın maliyeti, bugün 200,2 liraya ulaştı. ÖTV artışından sonra aynı oranda depoyu doldurmanın maliyetinin 187 lira olduğu göz önüne alındığında, depodaki artış 13 lira olarak gerçekleşti.

MİLLİ GAZETE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari