RALLİDE ÇİRKİN TEZGAH

Ekim 8, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

RALLİDE ÇİRKİN TEZGAH

Dünya Ralli Şampiyonası’nın 2010 yılındaki Türkiye ayağının Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından İstanbul’a kaydırılmaya çalışıldığı belirlendi. Çirkin tezgahı EKSPRES ortaya çıkarttı.

Antalya’nın ilk kez 2003 yılında ev sahipliği yaptığı ve 2010’da 6’ncısı düzenlenecek olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı, İstanbul’a kaydırılmaya çalışılıyor.

Şampiyonanın Antalya’da yapılması için 6 yıl önce seferberlik ilan edilen kentte, Vali Alaaddin Yüksel Yüksel başta olmak üzere, bir çok kamu kurum ve kuruluşu, STK’lar  ve turizm örgütleri elini taşın altına koymuştu.

Antalya’nın turizm açısından dünyada tanıtımı için önemli bir araç olarak gördüğü Dünya Ralli Şampiyonası, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun oyuncağı haline gelmeye başladı.

FİA’nın yarış takviminde
 
Dünya Otomobil Sporları Federasyonu (FİA) nın 2010 Yarış Takvimi’nde de Antalya olarak gözüken Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağının, 2010 yılında İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle İstanbul’a alınması girişimlerine hız verildi.

Resmi yazışma yapıldı
 
Bu çalışma nedeniyle Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Tahincioğlu’nun hem Antalya hem de Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na Temmuz ayında resmi yazı ile başvuruda bulunduğu belirlendi.

Kapı kapı dolaşmıştı
 
Federasyon Başkanı Tahincioğlu’nun, şampiyonanın Antalya’da yapılabilmesi için zamanında çalmadık kapı bırakmaması ve şimdi de böyle bir tutum içerisine girmesi tepki toplamaya başladı. Tahincioğlu’nun yaptığı başvurularda sadece 2010 yılındaki yarışın İstanbul’a alınmasını istediği ve bunu masumane bir gerekçe olarak göstermesi ise tecrübeli bir spor adamına yakışmadı.

Tahincioğlu’nun, Formula 1 yarışlarının İstanbul’da yapılabilmesi için seçtiği pist alanının yapılmasından sonra ortaya çıkan yanlışlıkları ve Türkiye’nin yaşadığı zararlar hala tartışılıyor.

Vali Yüksel uyarmış
 
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun yaptığı bu başvuruya Antalya Valisi Alaaddin Yüksel’in anında olumsuz yanıt verdiği de öğrenildi. Vali Yüksel’in, Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Otomobil Sporları Federasyonu Başkanlığı’na birer yazı yazdığı ifade edildi.

Vali Yüksel’in yazısında, şampiyonanın Antalya’dan alınması halinde yaratacağı olumsuz etkiyi vurguladığı, FİA’nın değerlendirmesinde Antalya ayağının seyirci katılımın en başarılı ülke bulunduğu, Antalya ayağının başka ile alınmasının dünyada emsali olmayan bir uygulama olduğu, Antalya’dan alınması halinde Antalya halkına haksızlık olacağını da kaydettiği alınan bilgiler arasında yer aldı.

Anlaşma sağlanmış gibi
 
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yetkilileri de, yapılan başvuruyu doğruladı ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ile İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmaya vardığını ifade ettiler.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı olan Antalya yarışlarının İstanbul’a alınması talebine Antalya’daki STK’larda büyük tepki gösterdi.

F1’i bile yapamıyorlar
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’da olaya sert bir dille tepki gösterdi. Başkan Akaydın, Dünya Ralli Şampiyonası’nın bir yıllığına dahi olsa Antalya’dan alınmak istenmesinin bile üzüntü verici olduğunu söyledi.

Başkan Akaydın, “Benim Rektörlüğüm döneminde üniversite olarak bu işe büyük bir destek vermiştik. Seyirci etabını kampüse alarak gençliğinde ilgisini bu yöne çekmesini sağlamıştık. Elimizi taşın altına koyup büyük emek vermiştik. Böyle bir düşünce bile kadirşinassızlıktır. Umarım Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı politik davranmaz ve böyle bir talebe olumlu yanıt vermez. İstanbul’un Avrupa Kültür başkenti olması için bir çok çalışması bir sürü değerleri var. Sınırsız etkinliğe sahip. Ama Formüla 1’i  bile doğru dürüst yapamayan İstanbul’a Dünya Ralli Şampiyonası’nın alınması son derece yanlış olur” dedi.

ATSO sponsor olmuştu
 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Dünya Ralli Şampiyonası’nın Antalya ayağının sponsoru olduklarını belirtti.

Budak, sponsoru oldukları bir şampiyonanın kendilerine bilgi verilmeden İstanbul’a alınmak istenmesinin büyük bir kayıp ve ayıp olduğunu vurguladı.

ATSO Başkanı Budak konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu iş için elimizi taşın altına koymuştuk. Antalya’da yapılması için büyük paralar ve emekler harcandı. 2003’ten beri Antalya’da yapılan bir yarışı F1’i bile tam yapamayan bir kente almak istemek yanlış bir çalışma. F1’e Antalya adaydı, İstanbul’a aldılar. Hata yaptılar. Ağustos ayında İstanbul’da yapılan F1 dünyanın en sönük Formüla yarışı oldu. Çünkü 15 milyonluk İstanbul’da seyirci bulamadılar. Bu da yerinin yanlış seçim olduğunu gösterdi. FİA süreci hızlandırdı ve 2011’de F1 İstanbul yarışları sona erecek. İstunbul gibi metropol bir kente önemli bir yarışı tutturamadılar, kalkıp Antalya’da çok iyi giden bir organizasyonu uyduruk bir gerekçe ile almaya çalışıyorlar. Çok ama çok yanlış ve büyük bir kayıp olur. Turizm adına da tanıtma adına da büyük kayıp olur.”

ATSO Başkanı Budak, yönetim olarak bu konuda karar alacaklarını ve ilgili bakanlıklara göndereceklerini, Vali Alaaddin Yüksel’i ve yapılacak çalışmaları destekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Çocuk oyuncağı değil

Akdeniz Turistim Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, organizasyonun Antalya turizmi için çok önemli olduğunu söyledi. Çorabatır, “Bu şampiyonanın yapılabilmesi için 2003 yılında herkes elini taşın altına koymuştu. Şimdi kalkıp 2010 İstanbul Avrupa’nın Kültür Başkenti ilan edildi diye bu şampiyonayı alıp o şehre götürmek kadar yanlış bir şey olamaz. Bir yıllığına bile İstanbul’a alınması adının kaybolmasına yol açar. Bu şampiyona dünyada Antalya ve Kemer adıyla tanındı. Bunun içinde burada kalmalıdır. Antalya ile özdeşleşmiştir. İstanbul’a alınması demek adının ölmesi demektir. Markalaşmış bir organizasyonu birilerinin isteği üzerine yerinden oynatmak yanlış olur. Böylesine büyük bir organizasyon yap-boz çocuk oyuncağı değildir. Bu işi federasyona anlatmak lazım ama, sanırım anlaşmayı yapmışlar” dedi.

AKTOB Başkanı Çorabatır, şampiyonanın özellikle turizm açısında dünyada önemli bir tanıtım aracı olduğuna dikkat çekti.

Halka hakaret olur
 
Antalya Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek’te, Dünya Ralli Şampiyonası’nın İstanbul’a alınmak istenmesine karşı çıktı.

Şimşek, şampiyonanın Antalya sınırlarında kalması gerektiğine inandıklarını ifade etti. POYD Başkanı Şimşek, “Dünya Ralli Şampiyonası’nın Antalya ayağı bölge tanıtımı için büyük bir güç. Bölgeye büyük bir hareketlilik getiriyor. İstanbul kendi çapında zaten ilerliyor. İstanbul’un başka şehirlerin adıyla anılan bir yarışmaya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Zaten böyle bir şey olursa (ki olamamalı) fiyasko yaşanır. Antalya halkının, devlet adamlarının, STK’ların emekleri var, harcadıkları paralar var. Bu kenti halkına gelecek yatırım yerine harcanacak paralar bu iş için harcanmıştı. Birileri bu organizasyonu Antalya’dan alıp birilerini koskoca İstanbul’u nemalandırmak istiyorlar. Antalya halkına hareket olur. Federasyon Başkanı ne derse desin, ne isterse istesin bu çalışmaya karşı acilen kamuoyu oluşturmamız lazım” diye konuştu

ANTALYA EKSPRES

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari