SAADET LİDERİ KURTULMUŞ “HUKUKİ REFORM SÜRECİ” BAŞLATILSIN ÇAĞRISI YAPTI

Ağustos 28, 2009 tarihinde tarafından  
AKDENİZİN DELİSİ-ALİ KEMAL SENAN kategorisinde yayımlanmıştır.

SAADET LİDERİ KURTULMUŞ

 Anadolu Aslanları Derneği’nin Geleneksel İftar programına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Güneydoğu sorununun uluslar arası terör çetelerinin beslediği, Türkiye’nin 25 yılına malolan, 100 milyarlarca liralık kayba yol açan, binlerce insanın canına malolan bir mesele olduğunu belirterek, “Bu mesele açıldı. Bundan sonra çözüm için her şey yapılmalıdır.

Elbette bir konu halledilirken ortaya belli riskler çıkabilir, ama, risk algılanması bu konuda zamana yayılmalıdır. Bu konu iyi niyet, kararlılık ve ferasetle çözülmesi gerekiyor. Bu üç kavramdan bir tanesi bile eksik olmuşsa olsa, problemin çözümünde doğru dürüst yol alınamaz” dedi.

Saadet Partisi olarak bu konunun siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğini düşündüklerini dile getiren Kurtulmuş, sorunun akıl, bilgi, feraset, iyi niyet ve kararlılıkla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: ”Bu yüzden bu konuyla ilgili ‘Barış ve Kardeşlik İçin Gönüllü Birliktelik Projesi’ adını verdiğimiz çok kapsamlı bir projeyi öncelikle İçişleri Bakanına, ardından da tüm kamuoyuna sunduk.

Türkiye’de siyasetin bir hastalığı var. Konuları gündeme getirir, bir müddet tartışır, sonrasında da topu ya taca atar ya da rafa kaldırırız. Bu konu, taca atılacak ya da rafa kaldırılacak bir konu değildir. Bu konuyu iyi niyet, kararlılık ve ferasetle çözmek zorundayız.

Bunu yaparken de üslubumuza dikkat etmeliyiz. Siyasetin Türkiye’deki diğer bir hastalığı da üslup meselesidir. Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. ‘Efendim, sen namussuzsun, sen daha namussuzsun, ben dağa çıkarım, ben seni adam yerine koymam, sen fazla uludun, sen çakallaştın’ gibi maalesef mahalle üslubuyla yapılan tartışmalarla bu soruna yaklaşılamaz.”

Temel sorun sistem

Türkiye’de sorunun sistemin temel sorunu olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, “Siyasi ve hukuki bir reform sürecinin başlangıcını bir türlü gerçekleştiremedik. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçtiğimiz dönemlerde verilen yüksek yekünlü oyların arkasında daha özgürlükçü bir anayasa isteği ve desteği vardır.

Hükümetin bu süreçte daha özgürlükçü daha demokratik ve daha reformist bir Anayasa’yı ortaya koymak gibi bir zorunluluğu vardır. Önemli olan Anayasa metnini yazmak değil, Anayasa’yı özgürlükçü bir kimliğe sokabilmektir” açıklamasını yaptı.

Kurtulmuştan sonra kürsüye Prof. Dr. Ali Özek geldi… Ali Özek, Ramazan’ın fazileti ve rahmetiyle ilgili bir konuşma yaptı. Özek, ASKON gibi kuruluşların maneviyat açısından birikimli işadamları kuşakları oluşturmak için çabaladıklarını vurgulayarak, “Hayatı tek yönlü olarak değil çift yönlü olarak düşünmemiz gerekiyor. Bu sebeple ASKON gibi kuruluşların önemi çok büyük” dedi.

Açılım Süreci devam edecek

Kürsüye en son Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün geldi. Nihat Ergün, Türkiye’nin global bir ekonomik krizin parçası olduğunu belirterek, “Fakat hükümetimiz krize karşı gerekli olan her türlü tedbiri almıştır, almaktadır, almaya da devam etmektedir” dedi.

Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirten Ergün, Türkiye’nin 25 yılına malolan bir konuda çok önemli adımlar attıklarını kaydederek, “Demokrasiyi daha çok taçlandıracak  açılımlarımız, daha çok özgürlük ve daha çok insan hakları sağlayacak girişimlerimiz sürecektir” diye konuştu.

İftar yemeğine, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı İlyas Tongüç, AGD İstanbul İl Başkanı Kerem Öncel, Gazetemiz Sorumlu Yazıişleri Müdürü Selami Çalışkan, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Selamet, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve ASKON üyeleri katıldı.

Mustafa Koca: Rojin başörtüsü de takabilecek mi?

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca da hükümetin demokrasi açılımı atağını desteklediklerini kaydederek, “Gerekli desteği kurum olarak verdik, vermeye devam edeceğimizi deklare ettik. Çözüm zemininin temel taşlarından bir tanesinin adalet olması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Bir taraftan bir sorunla ilgili çözüm üretirken diğer taraftan yeni bir sorun biriktirmeye başlamanın bir anlamı olmayacaktır. Sorun çözmeye başlamışken ülkemizin müzmin sorunlarını da çözüm potasına sokmak gerekir. Haklı endişe ve haklı soru şudur: “Anladık Rojin Kürtçe konuşacak ve yazacak, ama başını da örtebilecek mi?” diye sordu..

MİLLİ GAZETE

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari