SAĞLIKLI YAŞAM

Şubat 13, 2010 tarihinde tarafından  
HAYATIN PENCERESİNDEN - SEVİM MURAT kategorisinde yayımlanmıştır.

SAĞLIKLI YAŞAM

Toplum olarak sağlıklı bir yaşam istiyoruz. Acaba, Türkiye de kaçımız yeterince sağlıklı. Gün geçtikçe fast food restoranlarımız yani (hızlı restoran) çoğalmakta ve insanlarımız maalesef bu restoranların daimi müşterileri olmuşlardır. Sonuçta Türkiye insanımızın neredeyse yarıdan fazlası obez yani şişmanlık hastasıdır. Bu hastalığı önlemek için acaba neler yapıyoruz diye kendimizi sorguladık mı hiç? Bakın daha neler söyleniyor fast food için:

Fast food zaman içinde “kötü gıda” ile aynı anlamda kullanılmaya başlanıştır. Hamburger tarzı fast food gıdaların, besin değerinin düşük, kalori oranının yüksek oluşu, hayvansal kaynaklı doymamış yağ asitleri içermesi insan sağlığını tehdit etmektedir.

Nereden geldi bu hızlı restoranlarımız bir geçmişine bakıyoruz, karşımıza Amerika çıkıyor. Peki en çok obezite hastalığı olan kişiler nereli; Amerikalı. Eh, o zaman onlara mı özeniyoruz. (Mc Donalds, Burger King, Kentuckky Fried Chicken) Ve şimdi bir yenisi daha ekleniyor.  Wiener Wald (Alman fast food zinciri). Bu restoranlar nedeniyle maalesef Türk mutfağımıza da bakan yok. Gelin bu fast food ürünlerinden vazgeçip hep beraber Türk ürünlerini, annelerimizin mis kokulu sebze yemeklerini tüketelim. Hem ülkemize katkı sağlayalım hem de sağlımızı tehlikeye atmayalım. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum; “Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı” sözü bir kulağımızdan girip diğerinden çıkmasın.

Düşünün bir kez toplum olarak hazır yemeğe alıştığımızın yanı sıra spor da yapmıyoruz ve kendimizi zinde tutamıyoruz. Çok mu zor spor yapmak ya da zaman mı ayıramıyorsunuz? Açık hava da yürümek bile insanı o kadar zinde tutuyor ki, bir nebze de olsa bütün sıkıntı ve streslerinizden kurtuluyorsunuz. Öyleyse hadi spora…

Diyelim ki  kendimize zarar verdiğimizi bir tarafa bıraktık, ya çocuklarımız, bari onları  bu fast food alışkanlığından ve reklamlarda sıkça rastladığımız patetes, mısır cipslerinden bonbonlardan, şekerlemelerden mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışalım. Eski yeme alışkanlıklarımıza bir göz atalım isterseniz yada çoğunlukla fast food  tan uzak duran sebze ve meyve tüketen insanlarımıza. Ne kadar sağlıklı ve zinde.

Her Kasım ayının son Cuma günü dünya satın almama günüdür. Bu tarihle birlikte fast food ürünlerini almaktan vazgeçelim diyeceğim ama, üzgünüm ki bu tarihi yakın zamanda geride bıraktık. Lakin biz yeter ki bu tür yiyeceklerden ve sağlığımızı bozacak ürünlerden uzak durmak isteyelim, tarih hiç önemli değil. Her gün, her dakika, her salise biz insanlar için çok değerlidir. Şu fani dünyada ne kadar sağlıklı beslenirsek yaşadığımız müddetçe o kadar hem kendimize hem de çevremize daha çok değer vermiş oluruz.

Daha sağlıklı bir nesil için biz tüketiciler fast food türü yiyeceklere hayır, sağlıklı beslenmeye yani sebze ve meyve tüketmeye evet diyoruz.

Sevim MURAT

Tüketiciler Birliği Antalya Şube

Genel Koordinatörü

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari