SAHTE GÜBRECİLER TEŞHİR EDİLSİN

Haziran 2, 2009 tarihinde tarafından  
DOĞRUYU ARAMAK-SEBAHATTİN EMÜL kategorisinde yayımlanmıştır.

SAHTE GÜBRECİLER TEŞHİR EDİLSİN

Her geçen gün artan dünya nüfusu birim alandan alınan verim miktarını artırmayı zorunlukılmakta olup bu verim artışını sağlamak ta bitkisel üretimin en temel girdilerinden olan bitki besleme ürünleri ile birebir ilgilidir. Gübre tarımsal ürünlerin maliyetinde de  önemli bir paya sahip olduğundan, devletin bitki besleme ürünlerini de içeren uzun vadeli ulusal tarım politikaları izlemesi oldukça önem arz etmektedir.

   

      Birçok sektörde olduğu gibi; gübre sektöründe de para kazanma uğruna maalesef, toprağı, üretimi, çiftçilerimizi ve sektörde onurlu olarak faaliyet gösteren firmaları hedef alan art niyetliler ve sahtekarlar faaliyet göstermekte, yasalardaki boşluklar nedeniyle de yetkililer tarafından adeta korunmaya alınmış durumdalar. Önceki yazımızda bu art niyetlilere kim dur diyecek başlığı altında konuyu gündeme getirmiş ve oldukça ses getiren bu uygulamanın takipçisi olacağımızı belirtmiştim. Tarım Bakanlığından da Tüketiciler Birliği olarak bir yazı ile bu firmaların tescil ve etiket bilgileri ile denetim elemanları tarafından alınan numunelerin laboratuvar sonuçlarını içeren bir liste istedik.

 

       Bu yazımızla ilgili Tarım Bakanlığından gelen cevabi yazı kısaca şöyle: ’’İstemiş olduğunuz liste ticari sır kapsamında değerlendirilebileceğinden ve firmalar arası rekabete suistimal edebileceği nedeni ile verilememektedir.’’ Bunun adına sahtekarı koruma altına almak denmez de ne denir merak ediyorum. Adamlar bedava olan mermer tozunu İthal MAP gübresi adı altında 25 kg’ını 100 TL ye satıyorlar suç değil. Biz Tüketiciler Birliği olarak bu firmaları ve ürünlerinin açıklanmasını ve teşhir edilmesini istiyoruz ancak ticari sır olarak engel konulmaktadır. Yasalar nezdinde suçlu duruma düşmemek için firma ismi vermiyorum ancak aşağıda yazdığım bilgiler gerçektir.

 

        Etiket, ambalaj ve tescil de dahil olmak üzere yasal tüm prosedürleri yerine getirmiş olmalarına rağmen gübreleri sahte olan firmalardan birkaç örnek sahterkarlık uygulaması;     

       *Etiket ve tescil MAP 12-61-0 ve NPK 12-12-36

         Analiz sonucu 0-0-0 ve 0-0-0 yani mermer tozu,

başka bir firma;

       *Tescil NPK 10-40-10 olmasına rağmen Analiz sonucu (1,5-1,5-0)

        Ve    NPK 16-8-24  olmasına rağmen Analiz sonucu (l6-0-0) yani fosfor ve potas yok  bir başka firma;

       *Tescil NKP 15-30-15 Analiz sonucu ( 15-9-9) ve

                    NPK 18-18-18 Analiz sonucu ( 18-9-9 )

Magnezzum sülfatı MAP ambalajlarında satanlar v.s.

 

Bu örneklerdeki rakamlar gerçektir. Dikkatle incelenirse, Azotla kıyaslandığında Fosfor ve Potasın pahalı olduğundan bu elementlerden ne denli çalınıp haksız kazanç sağlandığı görülecektir. Müeyyidelere gelince toplatma kararı. Zaten denetim elemanları bayiden numuneleri aldıkları gün firmaların haberi oluyor ve daha numuneler laboratuara gitmeden piyasadan mallarını topluyorlar ve birkaç gün sonra farkı isim, ambalaj veya jarj numaralarıyla tekrar piyasadalar. Bu art niyetliler belli hemen hemen yıllardır aynı kişiler. Yıllardır aynı olumsuzlukları sergilemelerine rağmen yasalardaki boşluklar nedeniyle caydırıcı hiçbir müeyyide uygulanmıyor.

 

Bir de sehven hata yapan firmaya örnek verelim;

       *Tescil  NPK (20-20-20) Analiz sonucu ( 21-20-17 ) Müeyyidesi ne:20 bin TL para cezası,

bir başka örnek;

       *Tescildeki beyan Amino Asit %8, Analiz sonucu %6,9 yani küçük bir ihmal; Müeyyide  ne: 20 bin TLpara cezası.

       Bu adil olmayan uygulama örneklerini çoğaltabiliriz.

       Tarım İl Müdürlüklerindeki kimyevi gübre denetim elemanları bu olumsuzlukları büyük bir özveri ve azimli çalışma sonucu tespit ediyor, yasal işlem başlatıyorlar. Ancak yasalar az ihmali olanlara büyük cezalar vermeyi öngörmesine rağmen, sahtekarlara hiç para cezası vermediği gibi, Tarım Bakanlığı da bu art niyetlilerin teşhir edilmelerini engelliyor.

     

       Tüketiciler Birliği Tarım ve Gıda Komisyonu olarak; tarım alanlarındaki verim artışını, çevreyi ve çiftçilerimizi olumsuz yönde etkileyen, Gübre sektöründe faaliyet gösteren dürüst firmalarla haksız rekabet oluşturan bu art niyetlileri takip etmeye devam edeceğimizi belirtiyor ve yetkilileri de bir an önce 4703 sayılı kanununda gerekli değişikliklerin yapılması için göreve davet ediyoruz. Ve soruyoruz: Siz ticari sır diyerek yüzsüzlerin, sahtekarların açıklamasını engellemekle bu tür insanları cesaretlendirmenin yanında dürüst firma ve üreticilerimiz adına haksız rekabete neden olduğunuzun ve geleceğimizi kararttığınızın farkında mısınız?

 

Sebahattin EMÜL

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi

Tarım ve Gıda Komisyonu Sorumlusu

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari