ŞARAPTA ÖTV SIFIRLANDI

Aralık 31, 2009 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ŞARAPTA ÖTV SIFIRLANDI

Bugün yağmur gibi gelen vergi artışlarının yanında şarap üreticileri ve şarapseverler için sürpriz bir haber geldi. Hükümet, şaraptaki ÖTV’yi tamamen sıfırladı. Bu haber özellikle kaliteli şarap fiyatlarında büyük düşüşler sağlayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Karar’a göre taze üzüm şarabında daha önce yüzde 63 olan nisbi ÖTV sıfırlandı. Asgari maktu ÖTV ise 1.75 liradan 1.95 liraya yükseltildi.

“SIFIR OLACAĞINI TAHMİN ETMEDİK”

Hükümetin şaraptaki vergiyi sıfırlamasını değerlendiren Kavaklıdere Şarapları Murahhas Azası Ali Başman, bir vergi indirimini sektör olarak zaten beklediklerini, ancak sıfıra çekilmesini de çok tahmin etmediklerini açıkladı.

Bir açıklama yapan Basman, şarapta Türkiye’nin de Avrupa gibi bir vergi sistemine geçmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Bu vergi indirimi ile özellikle kaliteli şarapçılığın yolunun açılacağını belirten Basman, şunları anlattı:

“KALİTELİ ŞARABIN FİYATI DÜŞECEK”

“Şarapçılık sektörü uzun vadeli finansman gerektirir. Ama  bu vergi yükü yatırımları yavaşlatıyordu. Şimdi ise yatırım yapma şansı yükseldi.
Özellikle çok pahalı şarapların fiyatlarında ciddi düşüşler olacak. Ancak ucuz şaraplarda önemli indirimler beklemiyorum.

Bence vergi indiriminin en önemli tarafı kaliteli şarapçılığa yarayacak olması. Bu durum bizim kaliteli şaraplarımızın ihracatının da yolunu açacak…”

Basman, normal şaraptaki vergi indirimine karşın köpüklü şarapta vergilerin artmasının ise iyi olmadığını ve iki türün arasındaki vergi farkının altı kata yaklaştığını söyledi.

BİZİM KOCAELİ GAZETESİ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari