ŞENER DEN AKP YE TİYATRO BENZETMESİ

Mart 30, 2010 tarihinde tarafından  
HABERİNİZ VAR MI? kategorisinde yayımlanmıştır.

ŞENER DEN AKP YE TİYATRO BENZETMESİ

Anayasa paketinin AK Parti’nin ihtiyaçlarına göre hazırlandığını söyleyen Türkiye Partisi lideri, siyasi partileri bir araya gelmeye ve ortak bir anayasa değişiklik paketi hazırlamaya çağırdı.

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdullatif Şener, düzenlediği basın toplantısında anayasa değişiklik paketini değerlendirdi.

Anayasa değişiklik paketinin dar bir kadro tarafından hazırlandığını belirten Şener, şunları söyledi:

“Bu 23 maddelik paketin doğru bulduğumuz, eksik bulduğumuz maddeleri vardır. Yanlış bulduğumuz maddeleri de vardır.

Bilim adamlarıyla, muteber hukukçularla, sivil toplum kuruluşlarıyla, muhalefetle paylaşılarak hazırlanmamıştır. Hatta iktidar milletvekillerinin büyük çoğunluğunun görüşüne başvurma ihtiyacı bile duyulmamıştır. Siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına, ziyaretler ise tam anlamıyla bir tiyatrodan ibarettir. ‘İşte paket kabul ederseniz edin, etmezseniz etmeyin’ üslubu içerisindedir. Bu saygılı bir davranış değildir. Saygıdan en uzak davranışı ise iktidar kendi milletvekillerine karşı göstermiştir.

Türkiye Partisini ziyaret etmemesini ise önemsemiyoruz. Çünkü kendi grubuna, milletvekillerine bile saygılı davranmayan iktidarın devlet protokollerine, adap ve edebine uymaması sadece kendisini tanımlar.
Bu anayasa paketi, ülkenin ihtiyaçlarından hareketle değil, siyasi iktidarın kendi ihtiyaçlarından hareketle hazırlanmıştır. Sadece siyasi partilerin uyacakları esaslarla ilgili 69. maddedeki değişiklik bile bunu açık seçik göstermektedir.”

ŞENER’İN ANAYASA ÖNERİLERİ

Abdüllatif Şener, Türkiye Partisi olarak bazı önerileri bulunduğunu ifade etti. Şener, önerilerini şöyle sıraladı:

”Bu paket, bu kapsamıyla kavgayı devam ettirecek, kurumlar arası güven bunalımını derinleştirecektir. Önce güven ortamı tesisi edilmelidir. Siyasi partiler bir araya gelmeli, daha az maddeden oluşan ortak bir anayasa değişikliği  paketi hazırlanmalıdır.

Hazırlanacak pakette, şu üç husus yer almalıdır, ‘Birincisi uzun ayrıntılardan uzak, sade ve net bir şekilde siyasi partilerin kapatılması zorlaştırılmalıdır. İki, başta sendikal haklar olmak üzere, temel haklar ve ödevlerle ilgili gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Üçüncü olarak Anayasanın 65. maddesindeki ‘Devlet, sosyal ve ekonomik alanlarda Anayasa ile belirlenen görevlerini, mali kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getirir’ ifadesi Anayasa’dan çıkarılmalıdır.
Bu maddeye dayanarak tüm iktidar, sosyal ve ekonomik olarak Anayasa’da belirtilen görevlerini yerine getirmemektedir.”

MUHALEFET HER KAVGAYA ATLAMASIN

Muhalefet partilerine de mesaj veren Şener, şunları söyledi:

”Türkiye Partisi olarak muhalefete de söyleyeceklerimiz var. Her kavgaya atlamayın. Siyaseti kin ve nefreti derinleştirmenin aracı haline dönüştürmeyin. Siyaseti eleştirin, kavga etmek olmadığını bilin.

Yargı mensuplarımıza da sorumluluklar düşmektedir. Milletimizin adalet arayışı, refah arayışının her zaman önünde olmuştur. Bu ulvi hasretinizi korumayı temel ilke edinin. Hiçbir kimse ve kesim üzerinde yandaşlık duygusu oluşturmayın. Oluşturmayın ki kimse sizi paylaşma yarışına girmesin. Hiçbir parti, hiçbir kesim ve hiçbir kimse yargıyı kendi kırbacı haline getirebileceğini düşünmesin.”

ORTADOĞU

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari