SEVGİLİ GENÇLER (ALLAH, MUHAMMET, ALİ YARDIMCINIZ OLSUN)

Ekim 20, 2009 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BİNALİ EFE kategorisinde yayımlanmıştır.

SEVGİLİ GENÇLER (ALLAH, MUHAMMET, ALİ YARDIMCINIZ OLSUN)

Sizler geleceğimizin umudu, Cumhuriyetin koruyucuları, Vatanımız için en önemli unsurlarsınız.
Bilinçli, eğitime önem veren sorumluluk sahibi ulusumuzun güvencesisiniz.
Sizler bu Ülkenin büyükleri geleceğe yön verecek yöneticileri olmalısınız.
Toplumun çeşitli birimlerinde görev ve sorumluluklar alarak gelecek kuşakların yaşam standartlarını yükseltmek görevini üstlenmiş olmalısınız.
Milletin hak etmiş olduğu medeni toplum seviyesine ulaşması için gereken mücadeleyi vermelisiniz.
Üzerinde yaşamış olduğunuz coğrafya ve sahip olduğunuz tarihi miras yer üstü ve altı zenginlikleri siz gençlere önemli sorumluluklar almanızı gerektiren yeterli sebeplerdir.
Ülkemizi ileri toplumlar seviyesine ulaştırmakla kalmayacak, oldukça geniş bir coğrafyada pek çok ülkelerde örnek teşkil etmelisiniz.
Aydın, milli değerlerini koruyan, ileri görüşlü adaletten yana paylaşımcı olmalısınız.

Yeterince bilinçlenmemiş Milli ve manevi değerlerden uzaklaşmış gençlerin tehlikeli ideolojilerin etkisinde kalmaları, ülkenin ilerlemesini tehdit eder duruma gelmemesi için gençliğin iyi yetiştirilmesi ve bilinçlendirilmesi zaruri ve elzemdir.
Öncelikli kendi benliğine milli geleneklerine, ulusun birlik ve bütünlüğüne senin ve milletin için değerli olan inançlarına, bağımsızlığına mücadele etmelisiniz.

Ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlarda dinamik, var gücünle mücadele vererek bilgi ve becerinle kendini ispatlamalısın. Bağımsızlık senin karakterin olmalı, Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür eğitimli cumhuriyet gençleri olmalısınız.

Çağdaş, demokratik bir Türkiye’den ödün vermeden üniter devlet yapısının laik Cumhuriyet’te Eğitimciler, bu görevleri hareket noktası alarak Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilimin ışığında eğitim yaptıkları sürece, Cumhuriyetin gerek duyduğu nitelikteki koruyucuları yetiştirmiş olacaklar, siz gençler bunun takipçisi olmalısınız.

Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilimin ışığında eğitim yaptığınız sürece, Cumhuriyetin gerek duyduğu nitelikteki koruyucuları olarak yetiştirmiş olacaksınız.

Kadın ailenin temelidir, erkekten daha aydın olmalıdır, sosyal ve siyasal haklarını elde etmeleri için bilimin ve aklın önderliğinde Cumhuriyetin eşitlik ilkesinden yararlanması için mücadele vermeniz en hayırlı görevdir.
İnsanlığın doğuşundan bu güne kadar savaş, insanlık için her zaman felaket olmuş, barış ise insanlığa mutluluk ve saadet getirmiştir. O halde yurtta barış cihan da barış sözünün ulusumuza ve insanlığa esenlik ve dünyaya mutluluk getirmesi için sizin daha çok caba sarf etmeniz gerekir.

Din, dil, Irk, renk, ayırımı yapmadan insan ve doğa haklarını koruyarak kurt’a, kuşa, yılana, çayana, herkesle hoş görüyle kucaklaşıp sevmeyi ve sevilmeyi öğrenmeli ve öğretmelisin. İnsan, konumu itibariyle, zulmedilmeyi değil, saygı duyulmayı hak eden bir varlıktır. Bunun için her insana hak ettiği saygıyı göstermek bir insanlık vazifesidir.
Sevgili gençler Pirimiz Hacı Bektaş Veli yaşamış olduğu asırda söylemiş olduğu birkaç sözün’de derki.

– Her ne ararsan kendinde ara
– Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyiler iyidir.
– Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayın.
– İncinsen de incitme!
– Eline, diline, beline sahip ol!
– Kadınları okutun!
– Dinine dizlerinle değil, kalbinle bağlan!
– Okunacak en büyük kitap insandır.
– İlim beşikte başlar mezarda biter.

Sevgili gençler sizler bugünün çocukları yarının gençleri gelecekte ülkemizin yöneticileri olacaksınız, Başbakan hatta Cumhurbaşkanı olacaksınız, belki işçi veya balıkçı olacaksınız ne fark eder, önemli olan vatana hizmet ve onurlu olmanın hazını yaşamak ve yaşatmak insani görevinizdir.

Pir sultan abdal’ın gelin canlar bir olalım iri olalım diri olalım, deyiminden yola çıkarak, tüm canların küreselleşme sürecindeki dünyanın kültür ve medeniyetlerin değerlendirilmesinde ki gelişimini gözlemlemek için Pir Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi, Mevlâna, Farâbi, Yunus Emre ve daha nicelerinin tasavvuf, mistik, hümanist ve evrensel düşüncelerinden beslenerek sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve insanı referans olan inancınızı unutmadan.

Allah, Muhammet, Ali yardımcınız olsun.

Binali EFE
binaliefe@hotmail.com
Hacı Bektaş Veli Vakfı Antalya
Şubesi Başkanı

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari