SGK EMEKLETİYOR

Mayıs 17, 2010 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

SGK EMEKLETİYOR

SGK ya yıllardır prim yatıran bir tanıdığım, yatırmış olduğu primlerin işgüzar bir memur tarafından sistemden silinmesinden dolayı aylarca mağdur ediliyor.

Olayın mağduru olan vatandaş Şubat/2010 ayında emeklilik için Antalya SGK’ya müracaat ediyor,  o tarihe kadar gün dökümünde gözüken askerlik borçlanması bir anda sistemden siliniyor.  Sigortalıya gönderilen cevabı yazıda askerlik borçlanmasının süresinde ödenmediğinden bahsediliyor. Oysa Askerlik borçlanmasının ödendi dekontunun altında Sigortalıya cevabı yazıyı gönderen ilgili birimin şefinin imzası ve parafı mevcut. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Bu kadarla da kalmıyor SGK da görevli bir diğer memur vatandaşa diyor ki nasıl olsa 90 günlük eksiğin var 90 günlük askerlik borçlanması primini yatır emekli ol ondan sonra hukuk mücadelesi verirsin diyor. Köylü vatandaş ta 600 günlük askerlik borçlanmasının üzerine  90 günlük  askerlik borçlanması daha yatırıyor. Yatırıyor yatırmasına ama vatandaşın emeklemesi bitmiyor.

Bütün bunlardan sonra vatandaş köylü Ali amca 26.03.2010 tarihinde SGK il müdürlüğüne bir dilekçe daha yazıyor. Emeklilik talebi hakkında sonta ne mi oluyor SGK il Müdürlüğünde görevli ilgili birimin şefi imzası ile SGK il müdürlüğüne davet ediliyor. Alanya’nın Ücra bir kasabasından gelen Ali amca SGK il müdürlüğünün Emeklilik hazırlık ve tahsis servisi arasında iki mesai gününü harcayarak 7 Mayıs 2010 Tarihinde emeklilik tahsisi ile ilgili yeniden bir dilekçe yazarak evine gönderiliyor. Gün bu gün hala SGK’dan  gelecek bir cevabı beklemekte.

Yaklaşık bir hafta kadar önce gazetelerin manşetlerini süsleyen “artık tek tıkla emeklilik maaşı bağlanacak” haberi fos çıktı. Bu tür hadiselerin münferit olmadığına bizzat şahit olduğumu da ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü 2008 Ekim ayında Muğla SGK müdürlüğüne Emeklilik tahsisi için başvuran Bir eğitimcimizin de hala emekli olamadığını biliyorum.

SGK ile ilgili yazıya başlamışken Bir başka vatandaş 1998-1999 Yıllarında bir işyerinde çalıştığı halde hizmet gün dökümünde gözükmediği için SGK il müdürlüğüne başvurduğu halde 2009 Yılı başından beri İlgili günler hizmet dökümüne eklenmemiştir. Telefonla ve bilfiil  görüşmelerinde ise Emekli olurken toplatırsınız diyorlar. Vatandaş 20-25 Yıllık sigortalılık döneminde yatırdığı primlerin dekontunu saklamak zorunda mı? Kaybederse ne olacak Allah muhafaza yanlışlıkla sistemden de silinirse vay vatandaşın haline…

Muhabbetle Kalın…

Bilal KILIKLI

Mali Müşavir/Ekonomist

Kilikli_bilal@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari