SGK TEŞVİKLERİ

Aralık 26, 2009 tarihinde tarafından  
MÜŞÂVİR GÖZÜYLE-BİLÂL KILIKLI kategorisinde yayımlanmıştır.

SGK TEŞVİKLERİ

Hükümetin kriz patlat vermeden önce yürürlüğe soktuğu 18-29 yaş aralığında olan erkek ve 18 yaşından büyük kadın sigortalılardan yeni işe alınanlara ilişkin işveren hissesi sigorta primi teşviki ile ilgili olarak 4447 sayılı kanunun 7.maddesi nin yürürlülük tarihi 25.03.2009 tarihinde 30.06.2010 tarihine kadar uzatılmıştı.

Bütün bunların yanında Hükümet ilgili teşvik ile yetinmeyip 18.08.2009 tarihinde resmi gazetede yayımlanan değişiklikle teşvik kapsamını genişleterek geçici 9. Madde ile işverenlere daha fazla kolaylık sağlamıştır. Son olarak ta SGK 4.12.2009 da 149 nolu genelge ile teşvik kapsamına hali hazırda işsizlik sigortası almaya devam edenleri de dahil etti.
Teşvik kapsamına giren işyerleri ile ilgili olarak 26.05.2008 tarih ve 26887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5763 sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 20 nci maddesi ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununa geçici 7 nci ve 9 uncu maddesi eklenmiş, akabinde SGK Başkanlığı Prim Tahsilat  Daire Başkanlığının 01.08.2008 tarih ve 2008-73 sayılı Genelgesinin 6 nolu bölüm hükmü ve 25.03.2009 tarih ve 2009/52 sayılı SGK Tebliği gereğince, gerekli şartları taşıyan İşverenlerin İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşvikinden yararlanabileceği belirtilmiştir.

Hükümetin ve idarenin yukarda adı geçen kanun, yönetmelik ve tebliğlerdeki teşviklerden  işverenlerin çoğunun haberdar olmadığını ve idarenin sağladığı kolaylıktan faydalanmadığını ziyaret etmiş olduğum bir çok işyerinde bizzat gözlemledim. Bütün bunların yanında SSK primlerinin çokluğundan şikayet eden esnaflara bu şekilde teşviklerden yararlanarak SSK primlerini azaltabileceklerini söylediğimde de bu tür teşviklerden bilgilerinin olmadığını söylemişlerdir.

SGK teşvikleri ile ilgili olarak idare tarafından yeterli tahşidatın yapılmadığı ve mükelleflere yeteri kadar duyurulmadığı gözlenmektedir.

Son olarak KOSGEB kredilerindeki Fiyaskoya değinmek istiyorum. Acaba kredi için başvuran kaç işletmeye KOSGEB kredisi verildi? KOSGEB kredilerinin amacı neydi? Binlerce vatandaş KOSGEB kredisi alamadan Banka kapılarından neden geri çevrildi?

Muhabbetle kalın…

Bilal KILIKLI
Mali Müşavir/Ekonomist

kilikli_bilal@hotmail.com

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari